"Panie redaktorze, niech mi pan nie zadaje podchwytliwych pytań". Radny Zakopanego o przemocy

Zakopane to jedyna gmina, która nie uchwaliła do tej pory programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. - Program jest oparty o złą i nie do końca przemyślaną ustawę. Ustawa jest niezgodna z konstytucją. Nie chroni rodziny, tylko szkodzi - argumentuje radny Józef Figiel. "Opór" radnych Zakopanego stał się ulubionym tematem prawicowych mediów. "Brawo! Zakopane głuche na apele Fuszary" - cieszy się "Fronda". Sprawę nagłaśniają też Telewizja Trwam i "Nasz Dziennik".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 O uchwalenie programu zaapelowała do radnych pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, prof. Małgorzata Fuszara. Na radnych, którzy od lat sprzeciwiają się przyjęciu uchwały, nie robi to wrażenia. Podobnie jak krytyka ze strony mediów.

Paweł Sulik, TOK FM: Dlaczego nie zapobiegliście ciężkiemu pobiciu 3-miesięcznego chłopca, choć w tej samej rodzinie wcześniej zgłaszano pobicie dziecka?

Józef Figiel: Ja też zadam pytanie. Jak doszło do sytuacji, że dzieci zabrano od rodziców z powodu ubóstwa, a inne dziecko z powodu otyłości? Przed wejściem w życie Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie były instytucje państwowe powołane do ścigania takich przypadków - m.in. sąd, kuratorzy sądowi, ośrodek pomocy społecznej. Te agendy rządowe dalej działają. Jeżeli do pobicia małego dziecka doszło, to dlatego, że nikt nie interweniował.

Przecież była interwencja, ale nikt się na dłuższą metę tą sprawą nie zajął.

- A gdyby była nasza uchwała, to udałoby się uniknąć pobicia?

Prawdopodobnie tak, bo np. jest "niebieska karta".

- Ale "niebieska karta" też jest niekonstytucyjna! Nie czuję się odpowiedzialny za pobicie dziecka. Odpowiedzialni powinni czuć się sąd, prokuratura, kuratorzy sądowi. I sąsiedzi, którzy o tym wiedzieli i nie donieśli.

Zgodzi się pan, że gdyby uchwała była podjęta - nawet jeśli mówi pan, że ustawa jest niekonstytucyjna - to do takiego powtórnego pobicia dziecka by nie doszło?

- Na jakiej podstawie pan tak wnioskuje?

Na podstawie doświadczenia 2,4 tys. gmin w Polsce, panie radny. Dlaczego pan nie zapytał radnych np. z Nowego Targu, w którym obowiązuje program, jak sobie radzą z przemocą?

- Panie redaktorze, niech mi pan nie zadaje podchwytliwych pytań. Umawiałem się, że będziemy rozmawiać o tym, dlaczego nie ma uchwały w sprawie programu przeciwdziałania przemocy. Niech mi pan nie mówi, za co jestem odpowiedzialny. Jestem tylko jednym z radnych, którzy głosowali przeciwko uchwale.

Gdyby pan spotkał na ulicy rodzinę, w której pobito 3-miesięczne dziecko, co by pan im powiedział?

- A co pan powie rodzinie, której z powodu ubóstwa zabrano trójkę dzieci? Jesteście nieobiektywni, chcecie znaleźć haka i obwinić kogoś o nieudolność rządu. Bo to wina rządu, bo ustanowił złą ustawę i chce rękami radnych uchwalić program, który rozwiąże całe zło!

Zakopane w TK

Dla radnego Figla i innych przeciwników uchwalenia programu gminnego w sprawie przeciwdziałania przemocy koronnym argumentem na poparcie swoich racji jest postawa Trybunału Konstytucyjnego. Radni w 2012 roku złożyli do trybunału wniosek w sprawie niezgodności z konstytucją Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy. W ubiegłym roku podjęto decyzję o umorzeniu. - Wskazano uchybienia w naszym wniosku. Przygotowaliśmy nowy. Myślę, że gdyby nasze zarzuty do ustawy były niezasadne, to Trybunał Konstytucyjny nie zastanawiałby się nad wnioskiem dwa lata. I nie wskazałby nam uchybień - przekonywał Józef Figiel.

Jak ocenił radny Komitetu Wyborczego Wyborców "Jedność Tatrzańska", to że 2 400 gmin w Polsce zastosowało się do przepisów ustawy i wprowadziło specjalne programy, nie oznacza spadku przemocy w rodzinie.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (108)
"Panie redaktorze, niech mi pan nie zadaje podchwytliwych pytań". Radny Zakopanego o przemocy
Zaloguj się
 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 349 razy 299

  Ot Zakopane to rezerwat. Przestańmy tam jeździć, bo tam dzicz mieszka. Jak dostaną po kieszeni to zaraz im trochę oleju w pustych łbach przybędzie. Biorąc historię pod uwagę może tam nie mieszkają Polacy tylko polakopodobne trochę zezwierzęcone indywidua. Wskazywałby na to nie tylko to jaki jest stosunek "Wadz" do przedmiotowej ustawy ale i np. sposób traktowania koni.

 • musa-kusa

  Oceniono 273 razy 261

  Józef Figiel, KWW Solidarne Zakopane:
  "Mam 63 lata. Wykształcenie zawodowe - elektromechanik, pracuję w Parafii Miłosierdzia Bożego w Zakopanem. Od 2000 r. jestem radnym Rady Miasta Zakopane."

 • marudna.maruda

  Oceniono 248 razy 232

  Prawdziwy Polak- katolik ma czyste rączki i sumienie, bo sam ręki nie podniósł na dziecko, na kobietę. A że zło się dzieje u niego za płotem to nie jego problem. Oczy zamknie, do kościoła pójdzie, księdza posłucha. A dzieci.... zawsze w miejsce zakatowanego można zrobić nowe.

 • Oceniono 181 razy 177

  Zakopane to stan umysłu - niestety zakopanego daleko od głowy. Zadręczyć konia ,wydoić turystów ,wpie...ć żonie apotem zwalić w sądzie winę na to że wiał halny. Najlepszy pomysł na Zakopane-OMIJAĆ SZEROKIM ŁUKIEM

 • pam_pa_ram_pam

  Oceniono 171 razy 165

  Dlatego, jeśli już będąc w Polsce chcę pojechać gdzieś niedaleko w góry, to do chodzenia po górach latem - Oscadnica, a na narty Demanovska Dolina. Zakopane omijam szerokim łukiem. Nie tylko z powodu Zakopianki. Głównie z powodu ludzi.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 171 razy 159

  Czemu w Polsce nie ma fundamentalistów islamskich?
  Bo mamy rodzimych fundamentalistów katolickich!

  Jedząc opłatki osiedlasz katola!

 • wkaspr

  Oceniono 150 razy 132

  Za Hitlera też walczyli o autonomię i niezależność od Polski, teraz też odmawiają stosowania prawa polskiego. Najwyzszy czas na księstwo podhalańskie ze zwierzchnictwem Watykanu.

 • Beata Chyła

  Oceniono 120 razy 108

  To i nie dziwi, że tacy poparli Dudę. Co za ciemnogród. Dopiero jak by mu mordę obiła własna żona, to może byłby za konwencją?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX