Prof. Zielonka: Cały system zaciskania pasa i prywatyzacji zdusił gospodarki. Ta polityka leży na kolanach

- Cały system zaciskania pasa, prywatyzacji, ograniczania świadczeń społecznych zdusił gospodarki, które były w tarapatach. I one nie są w stanie zapłacić za swoje długi. To nie wyszło, ta polityka leży na kolanach - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Jan Zielonka z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jan Żakowski pytał w Poranku Radia TOK FM prof. Jana Zielonkę z Uniwersytetu Oksfordzkiego, czy Unia Europejska zaczęła się już rozpadać. Zdaniem politologa z tym procesem mamy do czynienia już od chwili, kiedy Francja i Holandia zawetowały unijną konstytucję. - Wtedy już było widać, że możemy rządzić Europą bez poparcia społecznego przez jakiś czas, ale nie na zawsze. I w pewnym momencie trzeba było zapłacić cenę - mówił prof. Zielonka.

"Nie wystarczy zmienić polityków, trzeba zmienić politykę"

Jego zdaniem ten moment to kryzys ekonomiczny w 2008 roku. - Amerykanie dostali grypy, my dostaliśmy choroby płuc i co gorsza - staraliśmy się ją uleczyć za pomocą aspiryny. To nie wyszło, ta polityka leży na kolanach. Cały system zaciskania pasa, prywatyzacji, ograniczania świadczeń społecznych zdusił gospodarki, które były w tarapatach. I one nie są w stanie zapłacić za swoje długi - mówił prof. Zielonka.

- Politycy z krajów wierzycielskich biją głową w mur, bo z biednych się więcej nie wydusi. Jedyny sukces, jaki mogą odnieść, to że ukarzą pierwszą partię protestu przeciwko temu konsensusowi, co pomoże prawicy w wygraniu kolejnych wyborów w Hiszpanii. Ale nie potrwa to długo. Bo nie wystarczy zmienić polityków, trzeba zmienić politykę - podkreślił politolog.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (53)
Prof. Zielonka: Cały system zaciskania pasa i prywatyzacji zdusił gospodarki. Ta polityka leży na kolanach
Zaloguj się
 • klara551

  Oceniono 2 razy 2

  A pan Zielonka to alfa i omega chyba tylko dla pana Żakowskiego.Chwilę przedtem bełkocze o solidarności dla tych co mają pieniądze i wieją do Europy teraz o oszczędzaniu i gospodarce, a pewnie za chwilę o jakichś wybuchających parówkach czy o wyższości wielkanocy nad gwiazdką.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 14 razy 2

  Chcę pomóc państwu... Od jutra zaczynam odwiedzać NAJDROŻSZE RESTAURACJE... Choć mnie na to nie stać...

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 16 razy 2

  "Cały system zaciskania pasa, prywatyzacji, ograniczania świadczeń społecznych zdusił gospodarki, które były w tarapatach. I one nie są w stanie zapłacić za swoje długi - mówił prof. Zielonka."

  1. 300 000 000 000 Euro, tj 1 200 000 000 000 PLN (1,2 miliona milionów złotych) wtopiono w paranoiczny system socjalny Grecji
  2. Zduszenie systemu socjalnego Grecji powoduje... zadłużenie.

  Pytam więc, kto tu jest jebni€ty w mózg. Co jest przyczyną, a co skutkiem?

 • dede

  Oceniono 8 razy 2

  Niedobrze Panowie, niedobrze...

 • mamula66

  0

  Slusznie Profesorze Zielonka. Nalezy dodrukowac pieniedzy i rozdawac na prawo i lewo

  P.S. Polska nauka domaga sie wiecej pieniedzy. Na badania jak wyzej

 • kowalskyy49

  Oceniono 12 razy 0

  Czasem mądry profesor nie może zrozumieć tego co rozumie najprostsza góralka. Każdy człowiek i każdy naród musi na siebie zarobić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX