Marihuana medyczna. Pierwsze takie badanie - większość Polaków jest za tym, by była dozwolona [SONDAŻ]

Marihuana medyczna. Dwie trzecie respondentów chce, by marihuana medyczna była w Polsce dozwolona - wynika ze specjalnego sondażu PBS przeprowadzonego na zlecenie Radia TOK FM, Wyborcza.pl i Fundacji Krok Po Kroku. To pierwsze takie badanie w naszym kraju.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W sondażu 42 proc. pytanych stwierdziło, że stosowanie marihuany lub pochodzących z niej produktów w polskiej medycynie powinno być dozwolone, jednak tylko zgodnie ze wskazaniami lekarskimi. Kolejne 26 proc. uważa, że taka terapia powinna być dostępna bez ograniczeń.- Wyniki zaskakujące, bo liczyliśmy się z silną narkofobią Polaków - komentował w Radiu TOK FM Piotr Pacewicz z "Gazety Wyborczej". - Tymczasem ta narkofobia albo nie jest bardzo silna, albo została wyłączona przez element współczucia wobec chorych. Oraz zdrowy rozsądek - wskazywał.

Obecnie w Polsce niemal wszystkie zawierające medyczną marihuanę specyfiki są nielegalne. By je zażywać, trzeba występować do krajowego konsultanta i resortu zdrowia o pozwolenie na import dla konkretnej osoby. 18 proc. respondentów chce zachować obecny stan rzeczy, 14 proc. nie wyraziło zdania na ten temat.

Marihuana medyczna: argumenty "za" i "przeciw"

Według 69 proc. pytanych odbieranie możliwości leczenia marihuaną medyczną jest okrutne. 70 proc. badanych przyznaje natomiast, że legalizacja marihuany nie powinna być problemem, skoro ogólnie dostępny pozostaje bardziej szkodliwy alkohol. Nieco ponad dwie trzecie respondentów twierdzi też, że istnieje coraz więcej dowodów na lecznicze działanie konopi.Medyczna marihuana w Sejmie. "Mam telefony od pacjentów..." >>>

Jednocześnie jednak 44 proc. uczestników badania obawia się ryzyka popadnięcia w nałóg przez leczonych marihuaną, a 36 proc. uważa wręcz, że terapie z użyciem konopi mogą prowadzić do śmiertelnych zagrożeń. 40 proc. badanych przekonuje, że zwolennikom medycznego zastosowania marihuany chodzi po prostu o legalizację narkotyków.Nielegalna marihuana

Marihuana, zwykle stosowana rekreacyjnie, ma też właściwości, które wspomagają leczenie. Na świecie marihuana medyczna stosowana jest przy terapii osób cierpiących na padaczkę, ma też zastosowanie w chorobach układu oddechowego i pokarmowego, jaskry, pomaga pacjentom cierpiącym na stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera czy stwardnienie zanikowe boczne.

W Polsce lecznicza marihuana i pochodzące z niej preparaty są nielegalne. "Do obrotu dopuszczony jest jeden lek. Wszystkie inne tego typu preparaty wymagają wystąpienia o tzw. import docelowy, czyli dla konkretnego pacjenta. Przygotowany przez lekarza wniosek musi zatwierdzić konsultant medyczny, a nawet Ministerstwo Zdrowia"

W praktyce zawierający substancje z konopi olej RSO trafia do Polski nielegalnie, głównie ze Słowenii, Czech, Holandii i Hiszpanii. Jego posiadanie grozi więzieniem. Za dystrybucję można usłyszeć wyrok nawet do 15 lat więzienia. - Mam telefony od pacjentów, którzy nie mają nic do stracenia. Oni się nie boją odsiadki. Oni chcą żyć - mówił w Sejmie Jakub Gajewski z Wolnych Konopi. Za ściągnięcie oleju dla chorej na raka babci Gajewskiemu grozi więzienie.

Sondaż PBS dla Fundacji Krok Po Kroku, Radia TOK FM i Wyborcza.pl 3-5 lipca na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia, metodą CAPI (w domach respondentów).Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (307)
Marihuana medyczna. Pierwsze takie badanie - większość Polaków jest za tym, by była dozwolona [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 325 razy 281

  Nie może być... Toż cały PiS i PO z PSL wiedzą lepiej, że cierpienie uszlachetnia, ku chwale Jezuskowi i całej świętej ferajnie. A same konopie to wytwór szatana i jako takie, nigdy nie beda dostepne dla narodu wybranego. Już o to zadbają pomazańcy ludu z domku na Wiejskie.

 • julian05

  Oceniono 170 razy 162

  A co z alkoholem? Dlaczego nie jest zabroniony? Wiecej ludzi umiera zabija krzywdzi innych ludzi po spozyciu alkocholu niz marihuany. W Polsce można sie najzwyczajniej nachlac oszczac mur pobic zone spowodowac wypadek samochodowy zabijajac ludzi i to nic zlego ale zapalenie marihuany to zlo. Chory kraj!

 • ciemnyluddd

  Oceniono 168 razy 138

  Ten postulat jest słuszny...n a j o c z y w i ś c i e j... A serce rośnie, że aż tak duża część społeczeństwa ANGAŻUJE SIĘ W SPRAWĘ POMOCY CHORYM !

 • szaja25

  Oceniono 153 razy 133

  Przecież Episkopat się nie zgodzi, a to jest decydujący głos w tym zaścianku Europy.

 • polopot

  Oceniono 115 razy 105

  Wrogowie medycznej marichuany:
  Koncerny farmaceutyczne - które dzięki temu mogą sprzedwać mniej skuteczne ale droższe lek
  Policja - najłatwiesze do nabicia statystyki skutecznośći
  Cała armia urzędników wydająca takie pozwolenia.

 • maria_dolorosa

  Oceniono 93 razy 91

  Sprawa legalizacji marihuany w lecznictwie to nie sprawa sondażu wśród obywateli tylko decyzji ministerstwa na podstawie analiz naukowych. To oczywiście teoria, bo wprowadzaniem leków rządzi lobby farmaceutyczne finansujące lekarzy. Tani a skuteczny lek nigdy nie wygra z lekiem drogim.

 • woda_krolewska

  Oceniono 86 razy 80

  Cała dyskusja na temat marihuany leczniczej jest bezsensowna. Powinna być zalegalizowana i jak morfina na receptę dostępna. Dlaczego nikt nie krzyczy na temat morfinizmu? Przecież to również narkotyk,.

 • pimpao

  Oceniono 81 razy 73

  Naszym rządzącym potrzeby, interesy i wola społeczeństwa....przeszkadzają w rządzeniu, więc to uparcie ignorują. Nawet jeśli są w tym osamotnieni w Europie. Dobitnie pokazała to koalicja PO, PSL, a PiS samodzielnie wbije nam młotkami tą zasadę do głów.

 • syn_wojtyly

  Oceniono 77 razy 69

  Polacy chcą zerwania konkordatu i zaprzestania finansowanie zwyrodnialców w sukniach - i pieniędzy za które wypłacamy im pensje i emerytury chcemy przeznaczyć na leczenie Polaków. Nie chcemy finansowania zdrajców którzy ślubowali posłuszeństwo innemu krajowi i posuwają nasze dzieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX