Wyniki sondaży to nie argument w debacie o uchodźcach. "Nie przylepiajmy Polakom łatki ksenofobów" [EKSPERT]

- Trzeba pamiętać, że nie więcej niż 35 lat temu Polacy byli uchodźcami. Były obozy w Wiedniu czy we Włoszech, przez które przewinęło się przeszło 100 tys. ludzi - przypominał psycholog kulturowy prof. Paweł Boski. Wg gościa TOK FM, nie powinno się w sondażach pytać, czy Polacy są za przyjmowaniem uchodźców. - A gdyby spytać Polaków o życie na Plutonie? Co by z tego wynikało? - pytał prof. Boski.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Według ubiegłotygodniowego sondażu dla "Rzeczpospolitej", 70 proc. Polaków jest przeciwko postulowanemu przez KE obligatoryjnemu przyjmowaniu przez nasz kraj uchodźców.

- Czy to oznacza, że te 70 proc. Polaków będzie organizowało i uczestniczyło w protestach przeciwko uchodźcom? Jestem bardzo przeciwny przylepianiu następnych etykiet Polakom, np. że są ksenofobami. To szkodliwe i niesprawiedliwe - uważa prof. Paweł Boski z Uniwersytetu SWPS.

"Możemy uniknąć błędów"

Gość TOK FM przyznaje, że "jesteśmy raczej niegotowi" do przyjmowania uchodźców, ale to przede wszystkim problem wyspecjalizowanych instytucji. Ale mimo takiej opinii, prof. Boski ocenia, że jesteśmy w stanie uniknąć poważnych błędów. Tym bardziej że chcemy przyjąć małą grupę imigrantów.

- Jestem zdecydowanie na tak. Trzeba pamiętać, że nie więcej niż 35 lat temu Polacy byli uchodźcami. Były obozy w Wiedniu czy we Włoszech, przez które przewinęło się przeszło 100 tys. ludzi. Trzeba o tym przypominać. To da lepszy efekt niż sianie lęków - ocenił psycholog kulturowy z Uniwersytetu SWPS.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (41)
Wyniki sondaży to nie argument w debacie o uchodźcach. "Nie przylepiajmy Polakom łatki ksenofobów" [EKSPERT]
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 9

  A ja chciałbym się tylko dowiedzieć, DLACZEGO jeszcze żaden dziennikarz Radia TOK FM nie zapytał o afrykańskich cudzoziemców żadnego z zapraszanych do studia polityków opozycji? Bardzo jestem ciekawy jakie na ten temat zdanie mają: Waszczykowski, Brudziński no i przede wszystkim brylująca w mediach pani (stra)Szydło?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 31 razy 9

  nie Polacy wcale nie są ksenofobami...
  pod warunkiem że "cudzoziemcem" jest stary wujek z ameryki z pełnym portfelem dolarów, wtedy cala wioska wita go na wyścigi, po chrześcijańsku chlebem i solą :-)

 • tegepe

  Oceniono 8 razy 4

  Polacy są nie tylko ksenofobiczni, ale i homofobiczni, nietolerancyjni, zaściankowi. Kto sądzi inaczej, niech poczyta większość wpisów tu na forum, a dotyczących stosunku Polaków do innych i obcych.

 • endrju1521

  Oceniono 14 razy 4

  Rusofobia i ksenofobia, to fundamenty

  "wiary" Polaka-katolika.

  Nie wiem, czy nasza konstytucja obejmuje

  imigrantów, pragnących się w Polsce osiedlić,

  bo art.53. ust.7. kategorycznie stanowi :

  - Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

 • peter-321

  Oceniono 11 razy 3

  Polacy to konsumpcyjny, egoistyczny, nie solidarny z innymi , obludny , zaklamany, zazdrosny , msciwy i na dodetk podobno katolicko milosierny , ale dla siebie.

 • pimpao

  Oceniono 26 razy 2

  Każdy muzułmanin to terrorysta, każdy Polak to pijak i złodziej, każda kobieta to dziwka, każdy facet zdradza......

  Jak nas przyjmowali po świecie po powstaniach i wojnach było dobrze. Jak my mamy przyjąć, to mówimy idźcie precz, wracajcie do siebie. A jednocześnie bredzimy o tym aby inni nas traktowali jak równych sonie, o miłości bliźniego i mordę sobie wycieramy Chrystusem. Co za żenada.

 • tegepe

  Oceniono 1 raz 1

  Nie zrównywałbym rusofobii, która wynika ze fatalnych doświadczeń Polaków z Rosjanami, z ksenofobią, która odnosi się w Polsce do ludzi, których Polacy nie znają.

 • 66kropek

  Oceniono 5 razy 1

  Oczywiście, że sondaże nie maja najmniejszego znaczenia, no chyba ,że te , które mówią , że 75% Polaków chce legalizacji marihuany.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 23 razy 1

  A Polacy w Kazachstanie niech czekają na powrót do Ojczyzny do usranej śmierci.......
  To nie Polacy wzniecili Arabską Wiosnę. To nie Polacy mają teraz z tego korztyści. Był "ład" i porządek. Nikt nikogo nie mordował. Nikt przed nikim nie uciekał. Ale kapitalistom było nie w smak że bogate w ropę kraje arabskie kwitną. Podburzali tą stabilizację, by poprzez narzuconych kacyków podporządkować sobie sztuczną władzę i czerpać za darmo niezmierzone wprost korzyści z roponośnych PÓL.
  Niech teraz USA- główny podburzacz przyjmuje uchodźców i ci w Europie co czerpią z Arabskiej Wiosny korzyści, a od biednej Polski niech sie rudy pajac od......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX