CZD donosi do prokuratury na lekarza. Dr Bachański: nie wiem, czemu mój pracodawca to robi

Dr Marek Bachański komentował ruch Centrum Zdrowia Dziecka, które złożyło w prokuraturze doniesienie ws. (skutecznego) leczenia dzieci środkami zawierającymi marihuanę.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Centrum Zdrowia Dziecka złożyło zawiadomienie do prokuratury ws. dr. Bachańskiego.

Pacjenci czują się dobrze, skąd zarzut narażenia zdrowia?

Dr Marek Bachański komentował to w TOK FM. - Chciałem przekazać, że większość z tych pacjentów czuje się dobrze lub bardzo dobrze. Nie można zarzucić mi nieprawidłowości. Dwóch małych pacjentów wprawdzie nie uzyskuje dużej redukcji napadów, ale mówimy o grupie trudnej do leczenia. Części tych pacjentów nie daje się uratować. Nie rozumiem, czemu mój pracodawca tak do tego podchodzi - mówił Marek Bachański w audycji "Światopodgląd".

Centrum Zdrowia Dziecka poinformowało dziś, że zawiadomienie do prokuratury zostało złożone 7 sierpnia i dotyczy możliwości popełnienia przez Bachańskiego przestępstwa narażenia pacjentów Centrum na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu przez prowadzenie nielegalnego eksperymentu medycznego z użyciem pochodnych marihuany.

Lekarz mówił w TOK FM, że długo nie chciał rozmawiać ze szpitalem za pośrednictwem mediów.

CZD zarzuca lekarzowi, że były nieprawidłowości w dokumentacji. - Nikt z moich przełożonych nie interesował się szczegółowo przebiegiem leczenia pacjentów - powiedział dr Bachański w TOK FM. Lekarz powtarzał, że leczenie z użyciem środków zawierających marihuanę jest skuteczne i pomaga chorym np. na lekooporną padaczkę. Czemu nie zgłosił tej metody leczenia do Komisji Bioetycznej? Jak twierdzi, były problemy z dostaniem się do przełożonych i że była "blokada informacyjna". Zdaniem Bachańskiego "podcinano mu skrzydła".

Podcinanie skrzydeł

Lekarz powtarzał w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz, że chce leczyć dzieci dotychczasową metodą, bo jest ona skuteczna i stosowana na całym świecie. - Szacuje się, że w naszym kraju jest ok. 120 tys. pacjentów z rozpoznaniem padaczki odpornej na leki. To, co istotne, to to, że zdecydowana większość z nich nie jest skutecznie leczona, trzeba wprowadzać metody innowacyjne - upiera się lekarz. Leki z pochodnymi marihuany pozwalają znacznie obniżyć liczbę napadów u osób chorych. - Za granicą jest tak, że jeśli ktoś coś ciekawego przedstawi, to ma wsparcie, by badania prowadzić dla dobra innych. W Polsce tak nie jest - dodał lekarz.

Dr Bachański powtarzał, że nie ma przepisów ani procedur, które regulują stosowanie medycznej marihuany, i wielu lekarzy zwyczajnie boi się stosować ją w terapii.

Przerwane leczenie

Dyrekcja Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" poinformowała w lipcu, że z powodu braków formalnych zawieszono eksperymentalne leczenie padaczki środkami zawierającymi marihuanę prowadzone przez dr. Bachańskiego, neurologa z Kliniki Neurologii i Epileptologii. Zastępca dyrektora Instytutu prof. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak informowała wówczas, że lekarz został poproszony o wstrzymanie działań oraz wystąpienie do Komisji Bioetycznej o opinię i zgodę, ale bezskutecznie. Kilka dni przed decyzją dyrekcji dr Bachański złożył wniosek o urlop do 27 sierpnia.

We wtorek resort zdrowia, w komunikacie podpisanym przez wiceministra Igora Radziewicza-Winnickiego, zaprzeczył informacjom przekazywanym przez dra Bachańskiego, że CZD odmówiło zwiększenia liczby dzieci biorących udział w eksperymencie. - Dr Bachański nigdy nie wystąpił o zgodę na prowadzenie takiego eksperymentu ani do Komisji Bioetycznej, ani do dyrekcji Instytutu - czytamy w komunikacie.

Terapia nielegalna?

Jak twierdzi Radziewicz-Winnicki, uznano, że terapia "była nielegalna i prowadzona z narażeniem dzieci na niebezpieczeństwo". Jak zaznaczono w piśmie, "nie było żadnego protokołu leczenia, nie zapewniono w sposób systematyczny kontroli stanu zdrowia dzieci, nie było regularnego harmonogramu wizyt kontrolnych, nie prowadzono monitorowania stężenia leku we krwi dziecka, nie analizowano w sposób metodologicznie poprawny potencjalnych objawów ubocznych ani poprawy stanu zdrowia".

Wiceminister zaznaczył też, że dr Bachański nie został zawieszony i - wg informacji przekazanych przez dyrekcję Instytutu - po powrocie z urlopu "może kontynuować pracę i badania pod nadzorem przełożonych". Resort dodaje, że - w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom biorącym udział w terapii eksperymentalnej - leczenie dzieci z padaczką lekooporną w IPCZD jest kontynuowane, a do eksperymentalnego leczenia pochodnymi marihuany mogą być kwalifikowani także nowi pacjenci (w ostatnich dniach kolejne dziecko otrzymało zgodę MZ na import potrzebnego preparatu).

Dr Bachański pisze do ministra

W poniedziałek dr Bachański wystosował list otwarty do ministra zdrowia Mariana Zembali jako osoby odpowiedzialnej za funkcjonowanie służby zdrowia, a także bezpośrednio nadzorującej CZD. Zdaniem lekarza Instytut w wydanym oświadczeniu dokonał na nim linczu i podważył "w sposób nieludzki i niezgodny z prawdą" jego kompetencje i dotychczasowe doświadczenie zawodowe.

Bachański zapewnił, że jest gotów stanąć przed Komisją Bioetyczną, zaznaczył jednak, że jego zdaniem "badanie powinno być dobrze uzasadnione merytorycznie i naukowo" i tym samym przeprowadzane na liczniejszej grupie pacjentów. Jak dodał, proponował przeprowadzenie badań na grupie 70-80 osób, jednak nie otrzymał na to zgody przełożonych.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (106)
CZD donosi do prokuratury na lekarza. Dr Bachański: nie wiem, czemu mój pracodawca to robi
Zaloguj się
 • skynet1234

  Oceniono 166 razy 130

  Rozumiem, że pacjenci teraz będą się modlić o wyzdrowienie - razem z Dudusiem?

 • feminus

  Oceniono 118 razy 100

  Bo to jest Polska!
  Pakuj się doktorze i wyjeżdżaj z tego opresyjnego kraju, póki jeszcze możesz.
  Wszędzie cię przyjmą z otwartymi ramionami (i portfelem).

  PS I ktoś się jeszcze dziwi, czemu tylu Polaków ucieka do normalności?

 • kocurxtr

  Oceniono 117 razy 89

  "CZD donosi do prokuratury na lekarza. Dr Bachański: nie wiem, czemu mój pracodawca to robi"

  jak to po co ?
  zawczasu włazi w dupę PiS i kościołowi

  rzadko mówię cos takiego, ale mam nadzieję że ci, którzy wymyślili i sprokurowali to doniesienie zachorują na bolesne odmiany raka...

 • zet_over

  Oceniono 86 razy 78

  wiadomo dlaczego dyrekcja CZD to robi.. bo dyrekcja siedzi kieszeniach lobby farmaceutycznego, które bardzo nie lubi medycznej marihuany, którą mógłby uprawiać każdy, a sprzedawana byłaby za grosze, gdyby nie absurdalne zakazy.

 • banan125

  Oceniono 89 razy 73

  czołowy wieśniak, prostak, ale WIELKI DYREKTOR dr Bachańskiego w AKCJI - żeby donosić na podwładnego do prokuratury to powinien być KONIEC KARIERY tego de_BILA

 • i-tyle

  Oceniono 79 razy 65

  Przecież to oczywiste co się dzieje. Próbują zastraszyć i zgnoić pioniera leczenia marihuaną w Polsce, żeby reszta nie próbowała albo sto razy się zastanowiła. Narobią w papierach porządnemu lekarzowi, to kto się wychyli? Jasny sygnał, lepiej zostaw tę marychę, bo jak nie to dostaniesz po łapach.

  Dobro dzieci nie ma znaczenia. W nielegalnej marihuanie są zbyt wielkie pieniądze. Uwolnienie jej na szerszą skalę to kompletna katastrofa finansowa dla zbyt wielu grup nacisku.

 • gauche1

  Oceniono 69 razy 63

  W tle są pieniądze. Jak informuje Nie z ubiegłego tygodnia. małżonek pani dyrektor, dr Jóźwiak ma szansę wyszarpać bądź już wyszarpał 10 mln Euro na badania nad lekiem na padaczkę lekoodporną. Owe 10 melonów mogłoby przepaść, gdyby się okazało, że wystarczy zwykła marycha. Poseł Rozenek obiecał złożyć w tej sprawie doniesienie do prokuratury, bo dotychczas leczonym dzieciom proponuje się obecnie lekarstwo na... Alzheimera! Szkoda że nie na odciski.

 • big_boczek

  Oceniono 64 razy 52

  Polowanie na czarownice rozpoczete. Stosy bedzie widac z ISS.

 • tinorossi

  Oceniono 66 razy 50

  Musial sie czyms pan dr czyms narazic i stad taka zacieklosc kierownictwa. Wstretna sprawa: upor i zacieklosc kierownictwa szpitala kontra zdrowie pacjentow. Nie po raz pierwszy widac, ze zdrowie pacjentow lekarze maja ........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX