"Mizerna kampania informacyjna musi skutkować mizerną frekwencją"

- Należę do tych, którzy zapewne przeszacowali frekwencję. Myślałam, że będzie 20-25 proc. - przyznała w TOK FM prof. Ewa Marciniak. Według politolog Polacy nie poszli głosować, bo nie mieli zdania na temat problemów, których dotyczyły pytania. A nie mogli go sobie wyrobić, bo kampania "była mizerna".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 Według informacji PKW z części okręgów wyborczych w referendum zagłosowało zaledwie 7,48 proc. uprawnionych.

Prof. Ewa Marciniak przyznała w TOK FM, że była zagłosować. I takich jak ona spotkała niewielu.

- Mizerna kampania informacyjna musi skutkować mizerną frekwencją. Moim zdaniem ludzie mieli poczucie niedoinformowania. To trochę instrumentalne traktowanie, namawianie kogoś do wyrażenia opinii na temat, o którym ta osoba nie ma pojęcia - oceniła politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Referendum polityczne

Zdaniem socjologa, prof. Henryka Domańskiego, na niską frekwencję wpłynął nie tylko brak kampanii referendalnej.

- Ważnym argumentem jest to, że dla wielu ludzi to referendum było motywowane politycznie. Nie kojarzyło się więc to głosowanie z czymś autentycznym - zauważył prof. Domański.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (10)
"Mizerna kampania informacyjna musi skutkować mizerną frekwencją"
Zaloguj się
 • uszatek_2

  Oceniono 4 razy 2

  ....."Mizerna kampania informacyjna musi skutkować mizerną frekwencją" ... Nie zgadzam się z tą opinią... To pytania były durne....

 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 2

  Dzikie i teoretyczne państewko

  skompromitowało się do cna.

 • dobirek

  Oceniono 6 razy 2

  Przewidywania, iż frekwencja wyniesie 20-25 % to wyraz niezwykłego optymizmu lub - aż strach pisać - braku realnego spojrzenia na Polaków. Ja nie wziąłem udziału w referendum, gdyż motywowane politycznie - o co mam ogromny żal do Prezydenta Bronisława Komorowskiego - od początku było skazane na niepowodzenie. To, co zaproponował Prezydent Duda było jeszcze bardziej upolitycznione. Kompromituje się ważne narzędzia demokracji.

 • klara551

  Oceniono 1 raz 1

  A nie pomyliła pani reklamy płatków śniadaniowych czy jakiegoś super kosmetyku ze świadomością społeczeństwa? Referendum nawet gdy pytania są głupie to nie donos tabloidu o tym kto czy z kim się puścił.A co to jest za cóś co się nazywa politolog? Polimeryzację rozumiem i wiem co to jest,poliglota też .Wielożeństwo ,czyli poliżeństwo też A politolog? Ki diabeł, albo ki diabeł? Kto temu cósiowi dał prawo pier.....nia o tym,że społeczeństwo bez politologa i reklamy jest głupsze niż ustawa przewiduje? Jak przeżyliśmy te wszystkie lata bez politologów i idiotycznej reklamy? na to pytanie tylko politolog /idiota/ może odpowiedzieć.

 • zuk.w.trawie

  Oceniono 1 raz 1

  A może słabą frekwencję należy potraktować także jako oddanie głosu?

 • wyciety

  Oceniono 1 raz 1

  Narod pokazal co mysli o Komorowskim.

 • orr4

  0

  To nie było niedoinformowanie, to był świadomy bojkot. To referendum miało tylko jeden cel: próbę przechwycenia elektoratu Kukiza przez Komorowskiego. Ludzie to czuli i odwrócili się od tej fałszywej akcji.

 • Oceniono 2 razy 0

  Brednie pani profesor, ludzie po prostu zignorowali referendum, które było zagrywką w kampanii wyborczej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX