"Polska jest rajem podatkowym. Optymalizacje? Prymitywne, ale służby są kompletnie bezradne"

- Polska jest rajem podatkowym, tylko mniej atrakcyjnym niż inne - mówiła w Radiu TOK FM dr Irena Ożóg, była wiceminister finansów. Prawniczka wskazywała, że w naszym kraju istnieje wiele możliwości unikania podatku dochodowego, choćby specjalne strefy ekonomiczne i zamknięte fundusze inwestycyjne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Według raportu przygotowanego na zlecenie Komisji Europejskiej polski budżet może rocznie tracić nawet 46 mld zł przez firmy, które unikają płacenia podatku CIT. - Optymalizacje podatkowe w Polsce przeprowadzane są niezwykle prymitywne. To nie są złożone procesy - mówiła dr Ożóg. - Niestety, nasze służby podatkowe są tutaj kompletnie bezradne. Nie wiem z jakich powodów. Ale ostatnim ministrem finansów, który chciał się ostro za to zabierać, był premier Kołodko w końcu lat 90. Od tamtej pory nie widać w tym zakresie żadnej aktywności. Pole leży odłogiem - mówiła ekspertka.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (20)
"Polska jest rajem podatkowym. Optymalizacje? Prymitywne, ale służby są kompletnie bezradne"
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 15 razy 7

  Dla pewnej szemranej firmy z Watykanu, z pewnością to raj podatkowy i nie tylko.

 • tom_58

  Oceniono 11 razy 5

  No i te 46 miliardów trzeba odrobić na innych.
  Podnieść VAT, skrócić emerytury, dowalić mandaty, ogolić państwowe spółki z kasy na rozwój, podsuwać śmieciowych pracowników.
  No bo inaczej jak? A nuż te pokrzywdzone banki, markety pójdą sobie z Polski.

 • peter-321

  Oceniono 4 razy 4

  Praca na czarno , nie placenie podatkow, smieszne nie uzasadnione przywileje podatkowe to gwozdz do trumny polskiej polityki fiskalnej i Polski.

 • klara551

  Oceniono 6 razy 4

  Jacy wszyscy są mądrzy,jak widzą co jest złe ale dopiero gdy utracą stołki. Na stołkach się siedzi i bierze kasę za siedzenie i kto by myślał o jakichkolwiek zmianach czy poprawie ot choćby prawa podatkowego. Pani narzekająca jest idealnym tego przykładem i sama się do tego przyznaje mówiąc ,że ostatnim co chciał zmian był Kołodko czyli przed nią. Cytując klasyka -Nowe przysłowie Polak sobie kupi,że i przed i po szkodzie głupi, ale ten co wierzy ,że ci na stołkach chcą dobra Polski. I nie ważne piórka partyjne,ich kolor,nazwa bo wszyscy tylko chcą świętego spokoju,forsy i udawania ,że rządzą Polską

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 11 razy 3

  "Optymalizacje? Prymitywne, ale służby są kompletnie bezradne"

  Jaki kraj, takie służby.

 • the-voice-of-reason

  Oceniono 2 razy 2

  Najpierw blokują urzędnikom podwyżki przez 8 lat, a potem jest wielkie zdziwienie, że źle pracują albo że najlepsi odeszli.

 • peter-321

  Oceniono 2 razy 2

  Praca na czarno , nie uzasadnione przywileje podatkowe , zle naliczania podatkow , niewydolna egzekucja, itd. to gwozdz do trumny efektywnosci polskiej polityki fiskalnej i Polski.

 • ekomorda

  Oceniono 6 razy 0

  Taaak, jasne, powiedziała pani, która kiedyś pracowała sama w MF i nic innego nie robiła, jak tylko problemy polskim przedsiębiorcom. A o optymalizacjach podatkowych, to nawet wtedy pani się nie zająknęła! Pamięatm jakie były problemy z leasingiem i jak to ówczesna pani Ożóg ten leasing zwalczała jako zło i ucieczka od podatków. Teraz zmieniła miejsce siedzenia i wywróciła swoje poglądy o 180 stopni.

 • szpung

  Oceniono 7 razy -1

  Mniej wiecej to tyle ile kosztuje roczna obsluga zadluzenia IIIRP, ha, ha, ha, ha, gdybym ja robil takie interesy to razem z rodzina mieszkalibysmy pod mostem raczac sie wieczorami siwucha i zawartoscia okolicznych smietnikow. Polska Republika Bananowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX