"Bezczelność PiS, zawłaszczanie państwa". Borowski o sejmowej awanturze o sędziów TK

PiS jak chciało, tak zrobiło. Przegłosowało pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. - Prezydent Duda odbierze przysięgę, a oni stawią się u wrót Trybunału. Nie wiem, co dalej - mówił w TOK FM Marek Borowski. Jego zdaniem działania PiS to skok na państwo.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Po burzliwym 3,5-godzinnym posiedzeniu Sejmu PiS przegłosowało swoich kandydatów do Trybunały Konstytucyjnego - część z nich to byli lub obecni posłowie partii Kaczyńskiego.

PiS zawłaszcza państwo

- To próba zawłaszczania państwa przez jedną partię - mówił w TOK FM Marek Borowski, senator niezależny, były marszałek Sejmu. - Przed wyborami PiS ukrywał projekt zmian w konstytucji na stronie internetowej. Ja go znalazłem, znam i wiem, że realizują plan - dodał były senator i marszałek Sejmu.

- PiS nie ma sił, by zmienić konstytucję. I przyjął taktykę sparaliżowania Trybunału Konstytucyjnego. Następnie będziemy mieli do czynienia ze zgłaszaniem ustaw, które będą ewidentnie sprzeczne z konstytucją, ale nikt nie będzie w stanie ich rozsądzić albo uchwały TK będą korzystne jeśli znajdą się tam wybrańcy PiS - stwierdził Borowski w rozmowie z Agatą Kowalską.

Kuchciński ucisza posłów

Marszałek Kuchciński, którzy przewodniczył posiedzeniu Sejmu, przeprowadził wszystkie pięć głosowań, a protestującym posłom opozycji notorycznie wyłączał mikrofon. - Posłowie opozycji muszą wykorzystywać wszystkie instrumenty prawne. Mogą skarżyć, zaskarżać do sądów i TK. Ta batalia się nie zakończyła - radził Borowski.

Jego zdaniem prezydent Duda - nie przyjmując ślubowania wybranych w październiku sędziów - okazał się funkcjonariuszem partyjnym, łamiącym konstytucję po wyborze poprzednich sędziów i przysięgę od nowych odbierze.

- Pięciu nowych sędziów stawi się u wrót Trybunału. Nie wiem, co się stanie dalej. Wiele zależy od tego, co powiedzą aktualni sędziowie Trybunału. A ważne, żeby mówili jednym głosem - mówił Borowski.

Sędziowe TK pokazali niezależność

Bez echa pozostał wczorajszy apel sędziów TK, by nie wybierać sędziów na tym posiedzeniu Sejmu. - Podpisali się wszyscy sędziowie TK, w tym ci, którzy są tam z rekomendacji PiS. Pokazali, że są niezależnymi sędziami. Działania PiS pokazują, jak daleko sięgają ich samowola i bezczelność - mówił Borowski.

Bezczelność PiS

- PiS z najwyższą bezczelnością dokonuje wyboru sędziów. Pan Piotrowicz, ponura postać, groteskowa, z trybuny sejmowej poucza, że najważniejszy jest regulamin Sejmu, który jest ponad wszystkimi ustawami i konstytucją - stwierdzał Borowski.

TK jutro wypowie się ws. tego, czy uchwała z czerwca, na mocy której na początku października - pod koniec kadencji PO - wybrano sędziów Trybunału, była konstytucyjna.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (455)
"Bezczelność PiS, zawłaszczanie państwa". Borowski o sejmowej awanturze o sędziów TK
Zaloguj się
 • kowalskyy49

  Oceniono 119 razy 95

  Jedno co zaskakuje to zdziwienie niektórych naiwnych. Na czele PiS-u stoi sfrustrowany starzec który wie że przyczynił się do śmierci własnego brata. On chce obdzielić swoją frustracją całą Polskę w nadziei że będzie mu lżej. Nie będzie.

 • bratek.tadla

  Oceniono 105 razy 83

  Kuchciński jako marszałek sejmu w porównaniu z Borowskim to pomywacz ze zmywaka w porównaniu z mistrzem kuchni.

 • kowalskyy49

  Oceniono 88 razy 72

  Tak właśnie zaczął Hitler. W Reichstagu przegłosowano ustawę "O zabezpieczeniu narodu i państwa od biedy" która dawała rządowi prawo do decydowania o wszystkim bez liczenia się z Trybunałem Konstytucyjnym. Decydowała "wola narodu", jedynym uprawnionym do jej wyrażania był Hitler i jego partia. Dziś ma decydować o wszystkim "wola narodu" której jedynym wyrazicielem jest Kaczyński i jego popychadła. To jest prosta droga do faszyzmu!

 • bratek.tadla

  Oceniono 65 razy 49

  Widzę, że PiS rzucił dzisiaj wszystkie siły trolli. Kolejna nocna zmiana nas czeka?

 • gilotine

  Oceniono 52 razy 40

  NO TO TERAZ BEDZIEMY MIEC KATOLICKI SZARIAT !! Teraz konstytucja, to Pismo Swiete ! Dziekuje wam rodacy za pis, za TYRANIE ! Polacy Polakom zgotowali ten los !

 • k_bak50

  Oceniono 53 razy 35

  Odczepcie się trole pisowskie od Pana Borowskiego. Poszperajcie w swoich korzeniach. Bo może będzie tak jak w "Cudzie purymowym". Bardzo szanuję Pana Borowskiego. Zgadzam się z jego opiniami. Żaden gmyz(celowo z małej)) nie znalazł nigdy nic na Niego, tak jak doszukiwał sie u P. Igora Tulei

 • malgosiazb

  Oceniono 48 razy 30

  Trolle dzisiaj dobrze opłacane przez pis! Szkoda czasu na normalne dyskusje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX