Paradowska wita b.sędziego TK: "Dzień dobry"? Wyrzykowski: no zależy, z jakiego punktu patrzeć

Wg prof. Mirosława Wyrzykowskiego, działania rządzących ws. TK, nie mają wpływu na to, że wybrani przez poprzedni Sejm sędziowie, ciągle są sędziami trybunału. Nie zmienia tego nawet zaprzysiężenie przez prezydenta czterech z pięciorga sędziów. Były sędzia TK uważa, że tak jak trybunał bada zgodność z konstytucją ustawy z czerwca, powinno się zbadać uchwały, którymi sejmowa większość uchyliła decyzje poprzedniego Sejmu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Z punktu widzenia konstytucji, można mieć wątpliwości, czy to jest dobry dzień - przyznał prof. Wyrzykowski, komentując przyjęcie przez prezydenta ślubowania od czterech z pięciorga wybranych wczoraj przez Sejm sędziów TK.

Zdaniem przewodniczącego Komitetu Nauk Prawnych PAN, byłego sędziego TK, moc prawną ma wybór dokonany przez poprzedni Sejm, który w październiku wybrał pięciu nowych sędziów.

- Nie mogę wypełniać swojej funkcji, bo prezydent nie zaprosił ich do złożenia ślubowania. Ale to są sędziowie TK.

Zaraz po wyborach PiS zakwestionował wybór poprzedniego Sejmu. Najpierw partia Jarosława Kaczyńskiego, przy wsparciu ugrupowania Kukiz'15, przyjęła nową ustawę o TK (wejdzie w życie 5 grudnia). Sejmowa większość w tym samym składzie, przyjęła też uchwały uchylające przyjęte przez poprzedni parlament - o wyborze sędziów. Wczoraj wybrano pięcioro nowych - wszyscy rekomendowali byli przez PiS.

Nad ranem ślubowanie czworga z nich przyjął Andrzej Duda.

- Ci sędziowie zostali wybrani na mocy uchwały, której legalność powinna być zbadana. Mamy do czynienia z bardzo poważną sytuację, z punktu widzenia państwa - uważa prof. Wyrzykowski.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (25)
Paradowska wita b.sędziego TK: "Dzień dobry"? Wyrzykowski: no zależy, z jakiego punktu patrzeć
Zaloguj się
 • cracovia.figiel

  Oceniono 9 razy 3

  Czystki w radzie nadzorczej Tauronu. Minister skarbu wymienił cały skład......
  i hop siup siup......... i tra la la.

 • aaron.goldstein

  Oceniono 17 razy 3

  RPO Bodnar pośrednio stwierdził, że niezgodny z konstytucją wybór przez PO dwóch członków TK w październiku 2015 roku był zgdodny z konstytucją, a niezgodny z konstytucją wybór przez PiS pięciu członków wczoraj był niezgodny z konstytucją.
  Tak więc nawet jeśli coć jest niezgodne z konstytucją, o zgodnosci z konstytucja decyduje kto dokonuje takich działań niezgodnych z konstytucją.

 • harimau666

  Oceniono 12 razy 2

  punkt widzenia drogi panie mieści się teraz przy ul Nowogrodzkiej we Warszawie ...
  heil kaczor!

 • aaron.goldstein

  Oceniono 27 razy 1

  Oczywiście, że jest to poważna sytuacja. Z powodów politycznych zostały zignorowane liczne naruszenia konstytucji przez PO dokonane w latach 2013-2015. RPO nawet się nie zajaknął na temat czerwcowej ustawy przyjetej przez PO i październikowego wyboru 5 sędziów, które było nielegalne. Bo obecna osoba na stanowisku RPO jest chyba najbardziej polityczna w historii.
  Działania PiSu sa również nielegalne i mamy sytuację, w której nie widzę rozwiązania. Trybunał jest w tej chwili organem niewiarygodnym.

 • stewoj

  0

  NIE BEDZIE KACZOR PLUL NAM W TWARZ NI DZIECI NAM BALAMUCIL !!!!!!

 • lubiedobrze

  Oceniono 16 razy -2

  "Mało jest błędów, których udałoby się Polakom uniknąć" (Winston Churchill)

 • cracovia.figiel

  Oceniono 10 razy -4

  Polska będzie eksportować mleko do Chin.......... oznajmił minister Sawicki........ Na początek po 2 litry rocznie.

 • admcanarisfanclubpoland

  Oceniono 13 razy -5

  Z punktu widzenia polakow obecna konstytucja jest wadliwa i nalezy ja calkowicie zmienic!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX