Prof. Łętowska o TK: Polska Konstytucja w art. 10 wymaga od rządzących tego, co jest bardzo trudne - współpracy

- Polska konstytucja zakładając podział władz wymaga od rządzący tego, co jest bardzo trudne - zrozumienia i współpracy - mówiła prof. Ewa Łętowska w "Poranku Radia TOK FM". Sędzia TK w stanie spoczynku, b. rzecznik praw obywatelskich, apeluje o współpracę dla rozwiązania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Jak ocenia prof. Łętowska, w sprawie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego "nie wszystkie karty są rozdane", bo przed nami ocena skargi na uchwały Sejmu o wyborze pięciu sędziów wskazanych przez Prawo i Sprawiedliwość.

A taką procedurę zmierzającą do zbadania konstytucyjności uchwał Sejmu o wyborze sędziów TK rozpoczął już Trybunał Konstytucyjny.

Autorami skargi są posłowie PO, którzy zaskarżyli zarówno uchwały Sejmu z 25 listopada, które stwierdzały brak mocy prawnej wyboru 5 sędziów TK przez poprzedni Sejm 8 października, jak i uchwały z 2 grudnia - o wyborze 5 nowych sędziów TK.

Trybunał wystąpił już m.in. do Prokuratora Generalnego, by do 22 grudnia przedstawił stanowisko w sprawie.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (14)
Prof. Łętowska o TK: Polska Konstytucja w art. 10 wymaga od rządzących tego, co jest bardzo trudne - współpracy
Zaloguj się
 • aaron.goldstein

  Oceniono 26 razy 4

  Wszystkie te działania tylko potwierdzają, że układ PO chce za wszelką cenę utrzymać władzę. Przecież TK składa się wyłacznie z osób z nadania PO. Jak TK mógł wydać wyrok o zgodności z konstytucją kradzieży środków z OFE? Przecież PO mogła stworzyć prawo, umożliwiajace przejście do ZUS na ochotnika. Oni tego nie zrobili, po prostu podjęli tę decyzję za obywateli, a ICH Trybunał stwierdził, że tak można. To jest granda.
  Naprawde mamy kryzys, Bo ostatnie dwa-trzy lata rzadów PO wykreowały system bezprawia, który teraz rozwija PiS.

 • tom_58

  Oceniono 25 razy 3

  Trybunał Konstytucyjny to nie święte oficjum.
  A jego prezes to nie papież.

 • plautilla

  Oceniono 11 razy 1

  Tygodnik „WPROST” : Ponad 200 tys. zł z Narodowego Centrum Kultury poszło na ekonomiczzne wypociny Ryszarda Petru
  "Wprost" dotarł do listy wydatków Narodowego Centrum Kultury, na której znalazło się między innymi finansowanie portalu naTemat Tomasza Lisa. Na liście wspieranych przez Centrum znaleźli się także wydawca "Dziennika Gazety Prawnej" oraz wydawca "Gazety Wyborczej" spółka Agora.

  Jednym z najbardziej uprzywilejowanych okazał się jednak Ryszard Petru. W marcu 2015 roku Narodowe Centrum Kultury zapłaciło za druk jego książki pt. "Koniec wolnego rynku" 23,3 tysiące zł. Było także organizatorem akcji promujących książkę. Jeszcze więcej pieniędzy Centrum przeznaczyło na książkę, której Petru był współautorem. 209 tysięcy zł. zapłacono firmie Rossman SDP za sprzedaż i przeniesienie praw własności do 10 tys. egzemplarzy, a na jej druk wydano dodatkowo 137,3 tys.zł.

  Petru biorąc te pieniądze nie na cele związane z kulturą jest złodziejem i kłamcą. Zarządcy Centrum defraudowali pieniądze podatników. Sprzeniewierzali.

 • zdzisek1949

  Oceniono 21 razy 1

  Her Ryszard Petru twierdzi,że nie mamy w Polsce państwa prawa - proponuję
  zająć a właściwie przejąć majątek Ryszarda Petru i jego żony (fikcyjna rozdzielność
  majątkowa) i puścić go z torbami ale jak często powtarzał nawet bez toreb.

 • zyta pattap

  Oceniono 3 razy -1

  dlaczego ocenzurowaliście wypowiedż Pani prof.Łętowskiej, wbrew temu co sadzą o Polakach "rycerze trzej" plus red.Żakowski nie są oni tacy ciemni

 • ciemnyluddd

  Oceniono 11 razy -1

  No proszę...Zwykłe "czerwone osady" komentarzy...zdzisiek, tom i aaron...TERAZ NA SAMYM TOPIE !... Trolle w akcji !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX