"Współczuję tym, którzy mają w sobie truciznę" - ks. Stryczek o polskiej nienawiści wobec tych, którzy odnoszą sukces

- Jedną z polskich chorób jest doszukiwanie się intencji. Jak siostry Radwańskie robią paczkę, to trzeba zapytać: Dlaczego? Nie cierpię tego - przyznaje ks. Jacek Stryczek, twórca Szlachetnej Paczki. W tym roku dzięki akcji zebrano pomoc o wartości blisko 54 milionów złotych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 W tym roku, dzięki darczyńcom i wolontariuszom, pomoc trafiła do ponad 84 tysięcy osób. Jedną paczkę przygotowywało średnio 43 osoby. Średnia wartość podarunków to ponad 2,,6 tys. złotych.

Szlachetna Paczka to jedna z najbardziej znanych akcji charytatywnych w Polsce. Jej pomysłodawca ks. Jacek Stryczek ma więc wiele powodów do zadowolenia rzecz jasna powody do zadowolenia. Ale w Polsce sukces ma też swoją ciemną stronę.

- Pogodziłem się z tym, że w naszym kraju wiele osób mówi źle o innych- także o mnie. Nie dotyka mnie to. Raczej tym ludziom współczuję. Bo jeśli ktoś ma taką truciznę w sobie, to sam jest zatruty - mówił w rozmowie z Przemysławem Iwańczykiem.Ks. Stryczek przyznał, że wymaga od współpracowników pozytywnego spojrzenia na rzeczywistość.

- Jesteśmy po kilku tygodniach bardzo intensywnej pracy. Połączenie w jeden weekend ponad miliona osób, to nie jest banalna sprawa. Niedawno jeden z pracowników stowarzyszenia powiedział, że świetnie się z nami pracuje, bo jak jest kryzys to nikt nie narzeka, tylko wszyscy kombinują jak znaleźć rozwiązanie. Ja funkcjonuję właśnie w takim świecie. Nie ma w nim trucizny, są przyjaciele.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (40)
"Współczuję tym, którzy mają w sobie truciznę" - ks. Stryczek o polskiej nienawiści wobec tych, którzy odnoszą sukces
Zaloguj się
 • anagl

  Oceniono 21 razy 17

  Jeśli o zasoby trucizny chodzi, kler pewnie długo pozostanie niedościgniony w tym względzie.
  Żeby przypisywać sobie niezwykły sukces, trzeba być albo zupełnie ślepym na wyłudzanie miliardów złotych każdego roku z budżetów państwowych, samorządowych i europejskich przez kolegów kapłanów, albo trzeba być bezczelnym hipokrytą.
  Pański "wysiłek" nie byłby potrzebny, gdybyście nie odbierali od ust rodakom. Wystarczyłoby na zasiłki dla biednych, zapewniające minimum biologiczne. Ale cóż, tak właśnie wygląda miłość do bliźniego w wydaniu katolickim...
  I jedno ważne pytanie: ile wśród tych paczek, przygotowali z kościelnych, przepastnych bogactw, Pańscy koledzy, czyli tzw. duchowni?

 • kopandol

  Oceniono 23 razy 15

  Katomarkszim - odważny ksiądz.
  Szkoda, że zdecydowana większość jego kolegów to wyznawcy tej specyficznej, polskiej odmiany katolicyzmu.

 • marudna.maruda

  Oceniono 19 razy 15

  "Połączenie w jeden weekend ponad miliona osób, to nie jest banalna sprawa. "- to zalezy, kto połączy. Do jak Owsiak, to nie takie oczywiste. Co innego ksiądz...

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 17 razy 13

  Nie pytaj się młody człowieku o intencje, gdy ksiądz chce ci dać batonika.

  W tym kraju to akurat przejaw zdrowego rozsądku, doszukiwać się prawdziwych intencji darczyńcy.
  "- Dzień dobry, mam dzisiaj dla pana książkę w prezencie!
  -Dziękuję bardzo!
  -Wystarczy że pan kupi teraz dwie inne książki..."
  Dostawałem już tyle rzeczy w prezencie od obcych mi osób, że trudno zliczyć.
  Poza tym nie przepadam za osobami znanymi, które w świetle jupiterów ofiarowują ludziom to, czy tamto. Takie postępowanie ma zazwyczaj drugie, paskudne dno.
  Natomiast takie zbiórki jak WOŚP, gdzie większość darczyńców pozostaje anonimowa, nie potrzebują żadnego doszukiwania się intencji.
  Ale księża mają na ten temat zupełnie inne zdanie.
  Ten sukces bardzo ich boli.
  Bo kasa nie przechodzi najpierw przez ręce Bozi.

 • rpal

  Oceniono 12 razy 8

  Księżulo niech skoczy do tych co wyłudzili zwrot mienia nibykościelnego, oni mają czym się dzielić

 • harimau666

  Oceniono 8 razy 4

  doszukiwanie się intencji...:-P
  ooo tak klecho, w tym jesteście mistrzami...
  wszak to wy przez lata doszukujecie się intencji Owsiaka i szczujecie nienawiścią w waszych siedliskach obrządków szamańskich - kościołach ...
  to wy odejmujecie Polakom chleb jako te nieroby i pasożyty żerujące na ludzkiej,ciężkiej pracy zatem twoje mękolenie jako konkurencji WOŚP jest li tylko kolejnym przykładem na to jak posługując się kłamstwem i pokrętnym językiem pierzecie ludziom mózgi ...
  intencje wypocin twoich w powyższym artykule są mi doskonale znane zatem lepiej byś milczał pasożycie.

 • lolantypopulista

  Oceniono 6 razy 4

  Kaczynski zgarnie, spoko wodzu

 • rpal

  Oceniono 8 razy 4

  niech księżulko zostanie prymasem a sam zacznie zatruwać. Punkt widzenia zmienia się z punktem siedzenia.

 • szarak1111

  Oceniono 9 razy 3

  Niestety "Szlachetna paczka" służy promowaniu celebrytów. Oto np. Robert Lewandowski szykuje w świetle kamer 1 (słownie: jedną) paczkę w ramach właśnie "Szlachetnej paczki" w ubiegłym roku.
  Czy większym darem serca nie byłoby przygotowanie miesięcznie kilku, kilkunastu paczek (nie odczułby tego finansowo) bez kamer?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX