"PiS chce się otaczać zaufanymi ludźmi, a niekoniecznie fachowcami". Rządzący rozprawiają się ze Służbą Cywilną

- Z pewnością na wyższych stanowiskach jest obecnie wiele osób, które są ekspertami. Pracują po 10-15 lat. Szkoda byłoby ich wymieniać na osoby, które są zaufanymi ministra - tak o zmianach przepisów o Służbie Cywilnej mówi Artur Radwan z "DGP". Wiemy już przy pomocy jakiej broni PiS będzie walczyć z przeciwnikami zmian. - Kogo bronicie? Ludzi, którzy dostają 50 tys. zł premii - grzmiał w Sejmie Bartosz Kownacki.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wiceszef MON odpowiadał na zarzuty opozycji sprzeciwiającej się proponowanym przez PiS zmianom. I podawał informacje dotyczące zarobków urzędników Służby Cywilnej pracujących w jego resorcie.

- Dyrektor departamentu w ostatnim kwartale - 51 tys. premii. Dyrektor departamentu - 32 tys. złotych. Radca generalny - 29 tysięcy. Szef wydziały - 25 tys. złotych. Kogo bronicie - pytał posłów PO i Nowoczesnej. - Pan Petru się śmieje, bo dla pana to drobne. Ale te 50 tysięcy to pieniądze jakich zwykli obywatele przez rok nie zarabiają - krzyczał Kownacki, który przed objęciem stanowiska wiceministra obrony był nie tylko posłem PiS ale i adwokatem. Reprezentował m.in. część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Najważniejsze jest zaufanie

Prawo i Sprawiedliwość chce zlikwidować Radę Służby Cywilnej, zlikwidować konkursy na wysokie stanowiska,

skończyć z wymogiem bezpartyjności kandydatów na urzędnicze stanowiska. Kandydatom nie będzie też już potrzebne doświadczenie na kierowniczych stanowiskach.

- PiS chce się otaczać zaufanymi ludźmi - to można wyczytać z projektu ustawy PiS. Rezygnacja z konkursów na wyższe stanowiska urzędnicze, na rzecz powoływania oznacza zatrudnianie osób z polecenia, ludzi zaufanych - komentował w TOK FM Artur Radwan z "Dziennika Gazety Prawnej".

Dziennikarz nie ma wątpliwości, że nowe przepisy źle przysłużą się administracji. - Z pewnością na wyższych stanowiskach w urzędach jest obecnie wiele osób, które są ekspertami. Pracują nie 8, ale 10-15 lat, znają się na swoich działkach. Szkoda byłoby ich zamieniać na zaufanych ministra, którzy niekoniecznie są fachowcami.

Stanowisk, które podlegają przepisom o Służbie Cywilnej, jest ok. 1 600.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (34)
"PiS chce się otaczać zaufanymi ludźmi, a niekoniecznie fachowcami". Rządzący rozprawiają się ze Służbą Cywilną
Zaloguj się
 • bzbz666

  Oceniono 9 razy 9

  Oglądajcie filmy Barei - tylko przestańcie się z nich głupio śmiać, rodacy. Bo to nie są komedie - to są horrory - Bareja pokazywał w "Misiu" i "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" kraj niszczony i upodlony przez PARTYJNYCH kretynów u władzy. Teraz PiSdzielce w kolejnych nocnych skokach na prawo gotują nam PRL-bis:
  - sklerotyczny pierwszy sekretarz
  - władza oparta na BMW (bierny, mierny, ale wierny)
  - bezpieka jako główne narzędzie władzy
  - jedna obowiązkowa ideologia dla wszystkich
  - wojsko na usługach Partii
  - media na usługach Partii

  Rządy partyjnej nomenklatury to 100% gwarancja klęski (dla kraju) - patrz: Wenezuela. Kraj ma ropę naftową, więc teoretycznie bogaty, ale dzięki partyjnej jednowładzy mają puste półki i kolejki za papierem toaletowym.

 • zorn.gottes

  Oceniono 9 razy 7

  przypatrzcie się tym mordom na zdjęciu.
  to ci ludzie zatrują wam życie.

 • miw.d

  Oceniono 8 razy 6

  PiS nie zmieni wysokości tych premii. Nie obłupi swoich przecież, bo nie po to zdobył władzę!

 • Oceniono 8 razy 6

  Według obecnie rządzących "dobra zmiana" w służbach cywilnych to zmiana z bezpartyjnych fachowców (lepszych lub gorszych) na partyjnych (niewątpliwie wyłącznie z PIS-u, chociaż może ktoś od KUKIZ 15 tez się załapie) dyletantów za te same lub jeszcze większe pensje. W tym celu kasują konkursy i wymóg pięciu lat bezpartyjności.

 • tomtg123

  Oceniono 8 razy 6

  PiS - późne bękarty komunizmu.

 • gregorry1953

  Oceniono 5 razy 5

  Będzie nomenklatura stanowisk, jak za nieboszczki PZPR, przewiduję jeszcze powstanie w instytucjach państwowych przyzakładowych organizacji partyjnych PiS, też wzorem powyższej nieboszczki

 • rpal

  Oceniono 10 razy 4

  terlecki, ogol się bucu

 • peter-321

  Oceniono 5 razy 3

  Ten stary paranoik , deontazaysta Polski zwyczajem sperzed stuleci nadal caluje w rece kobiety, bez styu , jak bamber. Ot dzentelmen z Zoliborza. I taki przezytek rzadzi Polska z tylnej lawki, z Kempa w rzadzie. Taka jest Polska. Jak latwo w Polsce zostac Premierem, Pezydentem , ministrem z politycznym demobilem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX