Paradowska: Młodzi na "śmieciówkach"... Balcerowicz: Niech pani nie używa języka nienawiści

Gość Janiny Paradowskiej zrugał ją za użycie określenia "umowy śmieciowe".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Słyszymy od młodych ludzi, że nie mają poczucia stabilizacji, że sa zatrudniani na tzw. umowach śmieciowych... - mówiła Janina Paradowska w Poranku Radia TOK FM.

- Ja przepraszam bardzo, ale pani użyła mowy nienawiści. Umowa śmieciowa to jest wyzwisko. Mowa normalna to "umowa elastyczna" - wszedł w słowo prof. Leszek Balcerowicz.

Tzw. umowy śmieciowe są tanie dla pracodawców. To bardzo popularna forma zatrudniania, głównie młodych ludzi. Osoby zatrudnione na umowy cywilno-prawne mogą być zwolnione w każdej chwili. Nie przysługuje im prawo do zwolnień chorobowych, urlop wypoczynkowy czy macierzyński. Nie są odprowadzane składki emerytalne.

Zobacz także
Komentarze (448)
Paradowska: Młodzi na "śmieciówkach"... Balcerowicz: Niech pani nie używa języka nienawiści
Zaloguj się
 • norbertprawnik

  Oceniono 97 razy 51

  Panie Profesorze stwierdzenie umowa elastyczna to jest nowomowa. Język debaty w kwestiach ekonomicznych już się zmienił i rzeczy są nazywane po imieniu. Musi Pan zrozumieć, że PIS to jest choroba, ale ludzie nie zachorowali na tą chorobę bez powodu. Część ludzi jest sfrustrowana życiem codziennym nie tylko dlatego, że mityczny zły urzędnik z Pana bajki go gnębi, dla nich problemem jest pracodawca,który używa tzw. elastycznych form zatrudnienia żeby zamienić go w niewolnika XXI wieku.

 • 2bogaty-wienc-mondry

  Oceniono 76 razy 50

  W Nowym Roku życzę Panu Profesorowi zerwania z ,krępującym jego elastyczność i przedsiębiorczość ,etatem na państwowej uczelni i założenia firmy.Życzę mu ,aby go wreszcie ten jego "wolny rynek" solidnie kopnął w zupę i udowodnił mu,na własnym przykładzie,wartość jego teorii.

 • dokowski

  Oceniono 52 razy 38

  Po raz pierwszy, jeśli dobrze pamiętam, czuję się zbulwersowany, czuję oburzenie, tym co powiedział Balcerowicz. Dotychczas miałem Balcerowicza za zwolennika gry fair na wolnym rynku. I nagle widzę poparcie dla oszustów, którzy uprawiają dumping.
  Czy Pan nie skojarzył Panie Profesorze, że pracodawca, który nie odprowadza składek jak wszyscy, zaniża koszty i może wejść na rynek z towarem tańszym niż uczciwi producenci? Czy to ja czegoś nie rozumiem? Dlaczego nie popiera Pan używania wyzwisk wobec oszustów? Nie są oszustami?

 • winku

  Oceniono 50 razy 28

  Balcerowicz odleciał już jakiś czas temu. Rzeczywistość jest dla niego zbyt skomplikowana, facet nie dostrzega skomplikowanych zależności w gospodarce.
  Nie widzi tego, że ludzie na śmieciówkach np. w ochronie pracują za 4 zł brutto za godzinę, że od tego nie ma takich składek, które bilansowałyby chociaż w minimalnym stopniu system.
  Nie widzi, że niska płaca i brak stabilności zatrudnienia, to w efekcie niska dzietność (zdaje się, że najniższa w Europie lub jedna z najniższych) A jak mało dzieci, to nie ma młodych pokoleń, które pracowałyby na emerytury starszych (np. wkrótce pewnie na pana Balcerowicza)
  Nie widzi, że ludzie dostają propozycje: albo zakładasz pan własną firmę, albo się żegnamy (ale za to mówi się o cudzie polskiej przedsiębiorczości, bo tyle tu firm)
  Nie widzi, że ludzie dostają propozycje płatnosci pod stołem albo w ogóle
  Nie widzi, że przedsiębiorcy wykorzystują swoją pozycję i płaca tylko tyle ile muszą
  Nie słyszę, żeby mówił, że minimalna płąca godzinowa możę rozwiązać problem niskich dochodów wspomnianych np. ochroniarzy. Np. płaca godzinowa nie mniejsza niż 20 zł brutto za godzinę.

  Bo przestańmy do cholery konkurować niskimi kosztami pracy, nigdzie jako kraj i gospodarka tak nie dojdziemy. Zacznijmy inwestować w ludzi, bo jak nie zainwestujemy albo tez przedsiębiorcy nie zainwestują, to ci ludzie po prostu wyjadą z kraju.
  Już wyjechało zdaje się 2,5 miliona...

 • jakub1975wawa

  Oceniono 37 razy 17

  ciekawie ile to lat byl szanowny pan profesor elastycznie zatrudniony? Może wyrazenie " wykrwawianie sie Polski oraz zapaść demograficzna i emerytalna z powodu emigracji zarobkowej młodych ludzi zatrudnionych elastycznie" tez może jest mową nienawiści?

 • janek-10

  Oceniono 27 razy 15

  Umowa śmieciowa. Oto fragment zapisu umowy i regulaminu umowy z firmą FallWork współpracującą z Pocztą Polską w sortowni listów i paczek w Warszawie.
  „§ 4 Za czynności realizowane w ramach umowy stawka godzinowa 10 zł brutto …..
  § 6 W przypadku nie wykonania usługi przez wykonawcę zgodnie z ustalonym miesięcznym grafikiem …. wykonawca (czyli pracownik) zobowiązuje się zapłacić FallWork rekompensatę pokrywającą karę w wysokości 26zł za każdą nie zrealizowaną godzinę realizacji usługi.”
  Regulamin nie określa czy jest to 26 zł brutto czy netto. A zatem pytanie do Pana Profesora. Jeśli przykładowo pracująca matka Polka musi zostać jeden dzień w domu z chorym dzieckiem, to ile dni musi przepracować aby wyjść na 0 zł.
  Pytanie drugie. Ile pracownik/ca musi oddać kasy jeśli Pracodawca przekaże sprawę komornikowi, aby ten ściągnął karę wynikającą z niniejszej „elastycznej’ umowy (bo i takie przypadki miały miejsce), jeśli wysokość kary byłą wyższa od wysokości wypracowanego przez pracownika wynagrodzenia?
  To nie jest umowa śmieciowa ani tym bardziej elastyczna. Jest to bandycka umowa której treść ściągnięto chyba z sowieckiego obozu pracy lub z Bangladeszu.

 • ziomekp.1

  Oceniono 35 razy 15

  Nowomowa czyli poprawność polityczna: nie umowy śmieciowe tylko elastyczne, nie kure stwo tylko sponsoring, nie murzyn tylko afroamerykanin, nie pedał tylko wagino-sceptyczny, nie złodziejstwo tylko optymalizacja kosztów, nie łapówkarstwo tylko lobbing, itd. itp.

 • glendanzig

  Oceniono 20 razy 14

  No faktycznie temat na newsa - Balcerowicz "zrugał" Paradowską. Śmieciowe czy elastyczne - a jakie znaczenie, Panie Profesorze, ma to dla osób tak zatrudnionych?

 • conrad11

  Oceniono 30 razy 14

  - "Pan mnie okradł!"

  "O przepraszam, to jest mowa nienawiści! Według normalnej mowy, pańskie mienie zmieniło właściciela."

  :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy