"Dobra zmiana" w mediach. KRRiT może być już tylko "organem zrzędzącym? Dworak odpowiada

Dwie ustawy medialne - mała (kadrowa) i duża - marginalizują znaczenie Krajowej Rady. To np. ona mianowała szefów mediów publicznych. Teraz robi to minister skarbu,który z nowych uprawnień skorzystał od razu i powołał Jacka Kurskiego na prezesa TVP.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz powołał na stanowisko prezesa TVP Jacka Kurskiego, zaś na prezesa Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk - poinformował wiceminister kultury Krzysztof Czabański.

Zmiany we władzach spółek mediów publicznych wynikają z noweli ustawy o radiofonii i telewizji, która po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę w czwartek, weszła w życie w piątek. Na jej mocy wygasły kadencje dotychczasowych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, a wybór nowych władz - do czasu przeprowadzenia kompletnej reformy mediów publicznych - przypadł ministrowi skarbu państwa. - Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie "organem zrzędzącym" do końca kadencji, czy jeszcze może coś zrobić w sprawie mediów? - pytał Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM.

- Myślę, że możemy dużo zrobić, obserwując sytuację - mówił Jan Dworak, przewodniczący ciała. Jak dodał, kadencja rady kończy się w sierpniu. - Nie mam jednak złudzeń, że obecna większość parlamentarna przyjmie sprawozdanie roczne KRRiT. Jeśli tego nie zrobi, to nasza kadencja wygaśnie gdzieś w kwietniu - zaznaczył. - Do tego czasu będziemy uważnie obserwowali sytuację i zwracali uwagę na ewentualne nadużycia - dodał Dworak.

- Taka jest rola KRRiT i to chyba dobrze, że nawet tak oddalony od bieżącej polityki organ państwowy nie może reagować na głupstwa dziennikarzy - mówił przewodniczący. - Dostawaliśmy listy od rady, np. że naruszyliśmy czyjeś uczucia religijne. To się zdarzało. Była nawet groźba kar - przypominał Żakowski. - Jedna stacja została ukarana, gdy znana krytyczka na jej antenie śmiała się z chorego dziecka - mówił. Chodzi o głośną sprawę Kazimiery Szczuki i Madzi Buczek.

- Tak było wiele lat temu. Ale to przepisy, które kwalifikują się do tzw. mowy nienawiści - precyzował Dworak. Tłumaczył, że zjawisko to obejmuje krytykę danej osoby nie za jej czyny czy słowa, tylko za pewne obiektywne cechy, takie jak kolor skór, wyznanie czy przekonania. - To jeden z wyjątków, w których KRRiT może w ostateczności ukarać nadawcę - podkreślił Dworak. - Jeśli takie rzeczy będą się działy, będziemy to oceniali właściwie. Nie wykluczam też, że będziemy karali - mówił.

- Co jeszcze pan może zrobić przez te trzy czy pięć miesięcy do końca kadencji? - pytał prowadzący. - Rzetelnie podsumować naszą kadencję - odparł Dworak. - Zostawić naszym następcom uporządkowany "testament" instytucji, żeby wiedzieli, jakie problemy są jeszcze nierozwiązane - mówił. - Oczywiście jest ich wiele i nigdy rozwiązane nie będą. W tej chwili bilansujemy to, co zrobiliśmy do tej pory - podsumował przewodniczący KRRiT.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (40)
"Dobra zmiana" w mediach. KRRiT może być już tylko "organem zrzędzącym? Dworak odpowiada
Zaloguj się
 • adamjh

  Oceniono 19 razy 9

  Zabójca powołał pirata drogowego. Ach te PiSowskie kadry!

 • antypiss

  Oceniono 15 razy 7

  To już niedługo większa(jakieś 77%) część społeczeństwa zacznie omijać Narodowe Media szerokim łukiem.

 • otto.zderzak

  Oceniono 34 razy 4

  Jean-Clown Junckier nie pomógł. Smuteczek.

 • kkes

  Oceniono 13 razy 3

  Jeśli chodzi o reakcje Dworaka to ta jest bezcenna
  www.youtube.com/watch?v=-H8FP_jBxXc

 • ze_swiata

  Oceniono 10 razy 2

  "Arabski odwołany z funkcji ambasadora w Hiszpanii" kolejna dobra wiadomość dzisiaj!

 • deryl01

  Oceniono 2 razy 2

  Do wszystkich Pissuarowcow, baranow bozych i do rozancowcon. Warszawa.jachowicz@komornikid.pl wladza ma jeszcze najwyzej 8 miesiecy. Wiec nie cieszcie sie zbytnio. Ok?

 • Damian Skrzypek

  Oceniono 14 razy 2

  Dwaj skrajnie nieobiektywni i wrogo nastawnie do PiS dziadkowie prowadzą rozmowę o mediach i ich niezależności i o tym jak to dotychczas było obiektywnie i wspaniale.

 • aaron.goldstein

  Oceniono 16 razy 2

  "Zapowbieganie mowie nienawiści" to jak widać nowa nazwa cenzury. Realizowanej na tym forum bardzo dogłębnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX