Nieoficjalnie: jest zgoda na wycinkę 180 tys. metrów sześć. drzew w Puszczy Białowieskiej

Jakub Medek, TOK FM, dżek, PAP
18.02.2016 , aktualizacja: 18.02.2016 11:07
A A A
Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska (AGNIESZKA SADOWSKA)

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zgodziła się na wycięcie w Puszczy Białowieskiej dodatkowych 180 tys. metrów sześciennych drzew w ciągu sześciu najbliższych lat - ustaliło nieoficjalnie radio TOK FM. To trzy razy więcej niż zakładał dotychczasowy plan.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zgoda dotyczy terenów nadleśnictwa Białowieża i wystąpiły o nią Lasy Państwowe. Ich zdaniem wycinki są niezbędne, by walczyć z atakującym świerki chrząszczem kornikiem. Zdaniem ministerstwa środowiska "działalność wielu grup owadów z wielu rodzin, doprowadziła do rozpadu drzewostanów, do pogorszenia stanu zachowania cennych siedlisk jak i cennych siedlisk priorytetowych dla UE". Dlatego - zdaniem resortu - pojawiła się konieczność przygotowania aneksu do Planu Urządzenia Lasu (PUL) w nadleśnictwie Białowieża.

W ub.r. w puszczańskich nadleśnictwach zinwentaryzowano ok. 200 tys. świerków zasiedlonych przez korniki. Łączna masa tego drewna to 260 tys. metrów sześc.

Projekt tego dokumentu wywołał liczne protesty środowisk obrońców przyrody. Wynikało z niego, że limit pozyskania drzewa w tym nadleśnictwie miał zostać zwiększony do 317,8 tys. metrów sześciennych. W obecnym PUL na lata 2012-2021, ten limit wynosi 63,4 tys. metrów sześciennych na 10 lat.

Zobacz także
 • 9
 • 78
Komentarze (225)
Zaloguj się
 • avatar

  grajag

  0

  Przez 26 lat Puszcza Bialowieska miala się dobrze. Pisiory łgały, że PO zamierza sprywatyzować lasy , a sama bez prywatyzacji robi co chce.Kraj traktuje jak prywatny folwark...przecież suweren dał im prawo :)

 • avatar

  eend

  Oceniono 2 razy 0

  Argument o "szkodnikach" jest wyssany z brudnego palucha pisuaru i nasadzonego na nieuprawniony fotel niszczyciela Szyszkę. Tam powinien wejść prokurator i to natychmiast ale czy który by się odważył ? za 2-3 lata tak, wtedy może zabraknąć miejsc w zakładach karnych. ODPOWIEDZĄ WSZYSCY KTÓRZY MACZALI PALCE W WYCINCE. TO JEDYNE CO JEST PEWNE !

 • avatar

  leo-art

  Oceniono 2 razy 0

  Wydaje się że IKEA żre drewno jak smok, a takim nie tylko dyrekcje regionalne tak tańcują, jak im firma zaśpiewa.... Myślę że teoretycznie to jest sprawa dla prokuratury, aby zbadała, o co w tym chodzi - czy czasem nie o łapówkę.... Wypadałoby aby polska policja coś w tym kraju do cholery robiła... tak czy nie. No ten szyszko to chyba nieźle skompromitowany koleś jest.... tak czy tak nieważne... zgłosić sprawę do prokuratury, niech sprawdzi, czy aby leśnicy nie sciemniają, może zgłosić do cbś, czy gdzie trzeba, no bo to zbyt ważna sprawa, obiekt rangi światowej przez jakichś tam złodziei żeby był niszczony....
  Tak się leśnicy przejmują, ale tym, żeby w lasach dzięcioł miał choć jedną dziuplę, to tym się nie przejmują.. robią lasy pod sztancę, byle wiaterek i idą hektary na wyłomy, byle choroba, i niszczy się las jak diabli... Dlaczego nie budujecie lasów mieszanych, tylko jednorodne - na biznesiki lewe i prawe? To jeszcze są lasy? Czy raczej popierdułka? Pisali, że potrzeby ikei przerastają ilość drewna w puszczy białowieskiej..... policjo do roboty...

 • Alpha Centauri

  Oceniono 1 raz 1

  To co ze wytna Puszcze Bialowieska .Tu w Kanadzie mamy jesze pelno drzewa.

 • avatar

  ya-nek

  Oceniono 1 raz -1

  O ile sie nie myle, podczas kampanii wyborczej PiS balakal cos o wycince Puszczy Bialowieskiej przez PO. I co?

 • avatar

  czopciu

  Oceniono 1 raz -1

  oj to prawie jak próba uchwalenia nocnej ustawy o Lasach Państwowych.

 • avatar

  osservatorepissore2015

  Oceniono 2 razy 0

  Rozumiem, że należałoby teraz zwiększyć ilość etatów dyrektorskich w Lasach Państwowych! Jakiś uczciwy człek z PiSu powinien nadzorować takie wielkie przedsięwzięcie!

 • avatar
 • avatar

  fernando51

  Oceniono 3 razy 1

  Całe życie uczono mnie o tym, że w parku narodowym wszelkie zjawiska natury muszą przebiegać w sposób naturalny. A gdzie tu naturalność. Jest to ingerencja człowieka w naturalne zjawisko występujące w przyrodzie od milionów lat. Do tego w wiadomościach przebija się informacja o odstrzale żubrów. Normalnie szlak mnie trafia. Do kitu z takim krajem gdzie lobby myśliwych czy pazernych leśników przeważają nad dobrem natury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane