Budka w dwie minuty wyjaśnia błąd logiczny w rozumowaniu PiS ws. Trybunału

Dziś orzeczenie Trybunały Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o TK. Borys Budka, prawnik, logicznie wyjaśnia błąd w rozumowaniu PiS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dziś o godz. 13 Trybunał Konstytucyjny ma orzec, czy nowelizacja ustawy o TK przepchnięta ekspresowo przez PiS jest konstytucyjna. Rząd lekceważy to posiedzenie, premier Szydło zapowiedziała już, że orzeczenia nie opublikuje w Dzienniku Ustaw. (A póki nie jest opublikowanie, nie obowiązuje).

Paraliż TK na 2,5 roku

- Sędziowie Trybunału podlegają wyłącznie konstytucji. Gdyby przyjąć rozumowanie PiS, że art. 197 konstytucji jest wyrwany z kontekstu, to ustawodawca mógłby w zwykłej ustawie - co chciało i zrobiło PiS - sparaliżować działanie TK i wyłączyć możliwość kontroli władzy - wyjaśniał w Poranku Radia TOK FM Borys Budka, prawnik, były minister sprawiedliwości, jedna z twarzy walki z "ustawą pseudonaprawczą".

Wyliczono, że gdyby przyjąć zasadę PiS, czyli zajmowania się przez Trybunał sprawą wg kolejności wpływu, nową ustawą PiS Trybunał zająłby się za grubo ponad dwa lata.

Logika

- Wyjaśnię to logicznie, bo niektórzy lubią logiczne rozumowanie - mówił Budka. - Gdyby przyjąć, że TK jest związany ustawą i orzekalby na jej podstawie i orzekłby, że jest ona niezgodna z konstytucją, to by się zapętlił. Wydane orzeczenie byłoby na podstawie ustawy, która jest niekonstytucyjna i również to orzeczenie musiałoby zostać wzruszone. Tego błędu logicznego nawet posłowie PiS nie są w stanie obronić - stwierdził Budka.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (295)
Budka w dwie minuty wyjaśnia błąd logiczny w rozumowaniu PiS ws. Trybunału
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 125 razy 111

  Trybunał trybunałem, ale dwoje WYBITNYCH konstytucjonalistów czyli Szydło i Jaki, wiedzą lepiej. Wczoraj dołączyła do nich Wassermanówna, która zaczęła ustalać skład sędziowski, wykluczając z niego prof. Rzeplińskiego.

  A ja się pytam: jak daleko można się sqrwić dla politycznej kariery, która przecież nie jest wieczna?

 • js63

  Oceniono 96 razy 82

  oj tam, oj tam, nie takie błędy logiczne Pis (z Piotrowiczem na czele) jest w stanie obronić...

 • dokowski

  Oceniono 43 razy 37

  O błędach nie może być mowy, wszystko zostało już dawno wuelokrotnie wyjaśnione. Pajace z PiS, które udają, że błądzą, kłamią w żywe oczy z pełną perfidią - to świadoma manipulacja, obliczona na niepewnych niczego głupków, którzy nie odróżniają rozumowania od intuicji, emocji czy racjonalizacji. Tacy ludzie, słysząc argument logiczny lub naukowy, odbierają go emocjonalnie tym samym narządem w głowie, którym odbierają poglądy polityczne. Niektórzy PiSowcy udają tępaków na użytek tych ludzi, udając wiarę w nielogiczne argumenty, mówią z przekonaniem: "jestem patriotą i głęboko wierzę, że 2+2=7". Inni PiSowcy udają tępaków bezczelnie, nawet nie udając wiary w głupoty, które głoszą. Robią to ludziom na złość, żeby pokazać, że mają władzę i nie muszą niczego szanować. Jecek Fedorowicz w taki mniej więcej sposób oddawał sposób myślenia takich polityków: "możemy publicznie powiedzieć każde kłamstwo, każdy idiotyzm, a Wy nic nam nie możecie zrobić, możecie tylko zgrzytać zębami z wściekłości".

 • Magdalena Te

  Oceniono 52 razy 32

  Przypomnieć trzeba również, że art 197 mówi, że ustawa reguluje organizację trybunału oraz tryb postępowania PRZED trybunałem a nie postępowania trybunału. Tego też jakby nikt nie doczytał.

 • refuze

  Oceniono 35 razy 29

  PIS już chyba powoli zaczyna rozumieć, że ich prezydent oraz Premier wcześniej czy później staną przed Trybunałem Stanu. Ci ludzie dla przykładu i ku przestrodze powinni trafić do więzienia. Podobny los powinien spotkać prezesa tej partii za podżeganie do pogwałcenia porządku instytucjonalnego, w tym doprowadzenie do zmiany konstytucyjnego ustroju RP, podejmowaną w porozumieniu z innymi osobami i zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu. Mówi o tym art. 127 KK.

 • ggargi

  Oceniono 32 razy 26

  Przypomnę Panu Budce i rodakom że pis ma przez najbliższe 4 lata jedną maksymę: I CO NAM KU...WA ZROBICIE.

 • biesczad1

  Oceniono 30 razy 24

  No ale jadącym na psychotropach i ciemnemu ludowi przecież nikt nie wmówi, że białe jest białe, czarne jest czarne...

 • crueltruth

  Oceniono 26 razy 20

  Najsmieszniejsze jest to, ze pseudoministrowie pislamscy stosuja stara bolshewicka metode wmawiania kazdemu kto sie z nimi nie zgadza, ze jest niedoinformowany lub nie rozumie nie tylko w kraju ale i za granica. To pislam nie rozumie, ze takie chamskie obrazanie cudzej inteligencji na zachodzie tolerowane nie bedzie. Nikt ich po prostu powaznie traktowal nie bedzie, tak jak serio juz dawno nie traktuje sie tego co mowi putler. Jest to bardzo powazne oslabienie pozycji Polski za granica a nastepnym krokiem moga juz byc sankcje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX