Prof. Łętowska: Mamy do czynienia z kwestionowaniem porządku konstytucyjnego. Kropka

- Nie jestem wróżką. Nie mam czarodziejskiej pałeczki, żeby chaos zamienić w porządek - mówiła prof. Ewa Łętowska w TOK FM. Wg byłej rzecznik praw obywatelskich, taktyka rządu wobec TK doprowadziła do tego, że ?wchodzimy w moment chaosu prawnego?.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prof. Ewa Łętowska doradza ostrożność, urzędnikom, którzy staną przed dylematem, czy uwzględniać wyroki TK w swojej pracy.

- Nie będę nawoływać urzędników czy sędziów do anarchii. W tym momencie, jako doświadczony prawnik, mogę powiedzieć jedno: uważajcie. Uważajcie z czym macie do czynienia. Pamiętajcie, że jeżeli podpiszesz, to twój podpis zostaje. Zabezpiecz się więc, może poleceniem przełożonego, może rozkładem obowiązków - mówiła była rzecznik praw obywatelskich i sędzia TK w stanie spoczynku.

"Może pójdziemy do wróżki, szamana..."

Zdaniem byłej rzecznik praw obywatelskich, działania rządzących doprowadziły do tego, że "wchodzimy w moment chaosu prawnego".

- Wiem co się dzieje, jeśli z systemu wymontuje się bezpieczniki. A my wchodzimy w taki moment. Jeśli wymontuje się oporniki, bezpieczniki, to system się wywala - mówiła prof. Łętowska.

Jak oceniła prof. Łętowska, politycy "doskonale wiedzą", jakie są rozwiązania obecnego kryzysu. Wg gościa "Poranka Radia TOK FM", obywatele powinni domagać się więc od polityków, "przede wszystkim honorowania konstytucji".

- Jest wyraźnie w konstytucji napisane, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien być wykonany. Jeśli ktoś podważa, że to nie jest wyrok, to znaczy iż odmawia posłuszeństwa temu aktowi. A jeśli odmawia się podporządkowania temu aktowi, to mamy do czynienia z kwestionowaniem porządku konstytucyjnego. Kropka - mówiła.Wg wyroku TK z 9 marca, cała nowela ustawy o TK niezgodna z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

Przepisy przyjęte w grudniu przez parlament wprowadzały - m.in. - przepisy dotyczące orzekania w pełnym składzie co najmniej 13 z 15 sędziów, Ustawa "naprawcza" PiS zakładała też, że sprawy rozpatrywane są według kolejności wpłynięcia do TK.

"Mamy do czynienia z sytuacją wręcz rewolucyjną! Bez TK Polska nie ma konstytucji" - ocenia prof. Marek Safjan

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (127)
Prof. Łętowska: Mamy do czynienia z kwestionowaniem porządku konstytucyjnego. Kropka
Zaloguj się
 • 39marpik

  Oceniono 47 razy 39

  " Sądy nie są nieomylne". Nieomylny jest tylko PREZES a w drugiej kolejności BÓG.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 44 razy 34

  Jak ma Polska sterować ku praworządności...Jeżeli kapitan i załoga... Nie tylko.. wymontowali ster, ale również...k o m p a s... Sami sobie sterem, i okrętem...A jedynym kompasem są ich własne...o b s e s j e... Pewnie porządzą krócej niż myślą...Bo Polski na taki "eksperyment" nie stać.

 • chopinn

  Oceniono 35 razy 31

  A co na to kosciol?

  W koncu to dzieki nim ten rzad doszedl do wladzy, wiec biora na siebie pelnie odpowiedzialonsci. Jeszcze raz sie pytam, co na to kosciol, ze w Polsce gwalci sie prawo, poniza mniejszosci i pluje na opozycje? Duzo w tym chrzescijanskiej milosci do blizniego nie widze, wiec pytam sie jak sie teraz kosciol z tym czuje?

 • leszek.30

  Oceniono 33 razy 29

  Wystarczy porównać dorobek naukowy i życiowy Pani prof. Łętowskiej , z podobnym dorobkiem ; Kaczyńskiego, Ziobry, Kempy, Jakiego, Pawłowicz, Piotrowicza, Dudy...itd
  Razem wziętych..!!!

 • anija777

  Oceniono 32 razy 24

  Kocham Panią, Pani Łętowska.
  ;)
  Za wiedzę, stonowanie, mądrość życiową i fachowość.
  Są w tej Polsce prawdziwe autorytety - nie dajmy ich zaorać przez PiS.
  Bo co nam zostanie?

 • harimau666

  Oceniono 27 razy 21

  ,,Wykształcenie jest już mało ważne. Pracodawcy coraz częściej zwracają u kandydata uwagę na... religię"

  Michał Nowak, dyrektor zarządzający z firmie doradczej Okaeri Consulting

  Wartości mają kolosalne znaczenie zarówno przy wyborze pracodawcy, jak i przy wyborze pracownika. Coraz mniejsze znaczenie ma wykształcenie, rośnie za to waga doświadczenia i wyznawanych wartości. Nasze badanie wykazało, że znacznie rzadziej pracodawcy wskazują wykształcenie jako ważną wartość potencjalnego zatrudnionego, znacznie częściej uważają je za kluczowe pracownicy. Pracodawcy wskazują, że najważniejsza jest spójność pomiędzy tym, jak wygląda życie prywatne, a tym, jak wygląda życie zawodowe kandydata. "

  doskonałym przykładem jest ZUS,który za pieniądze podatnika pielgrzymkował regularnie na Jasną Górę bo pan dyrektor kolegował sie hojnie z Tadkiem...
  zatem w kwestii postępowania urzędników nie mam złudzeń - znakomita większość wybierze kosztem honoru i dobrego imienia spolegliwość wobec szefa by uniknąć mobbingu i zwolnienia i choćby nawet potem miała odpowiadać przed sądem za nieswoje decyzje bo przecież prawdziwi winni jak zawsze zostaną bezkarni.

 • Majkel Dębek

  Oceniono 22 razy 20

  PiS uważa i żąda aby TK wydając wyrok opierał się na tak SPIEPRZONEJ ustawie jej autorstwa, że SZOK... mało tego uważa, że chroni ją tz. "domniemanie konstytucyjności" które w ogóle nie powinno jej dotyczyć z uwagi na brak uzasadnienia dla VACATIO-LEGIS a raczej jego braku ...nie mówiąc już o innych skandalicznych, złamanych zasadach legislacji tak ISTOTNEJ dla bezpieczeństwa, praworządności i ustroju Państwa ustawy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • anette444

  Oceniono 25 razy 19

  Profesor Ewa Łętowska - klasa sama w sobie.
  Uosobienie kultury prawnej, kultury osobistej, erudytka.

  Jak dobrze miec takich ludzi po swojej stronie.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 23 razy 19

  Cóż z tego, że profesor Łętowska ma rację? Zobaczycie, że zaraz dorwą się do forum ludzie Szefernakera. Oni nie będą dyskutować z racjami. Oni wykażą, że profesor Łętowska to komuna albo coś w tym guście i po sprawie. Oni mają swoje autorytety. NWWD!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX