Zandberg: Dudy nie ma w tej sprawie. Jest na nartach, nie bardzo mam się do czego odnosić

Konflikt o TK jest sporem, w którym prezydent RP znikł - powiedział w ?Poranku Radia TOK FM? Adrian Zandberg z partii Razem.
Razem pikietuje pod siedzibą KPRM od środy, gdy to rząd odmówił publikacji wyroku TK. Trybunał orzekł, że kluczowe punkty nowej ustawy o TK, przepchniętej przez Sejm przez PiS, są niezgodne z konstytucją.

Adam Zandberg, jeden z liderów partii Razem, pytany w "Poranku Radia TOK FM" o postawę prezydenta Andrzeja Dudy, stwierdził: - Prezydenta Dudy nie ma w tej sprawie, jest na nartach i nie ma się za bardzo do czego odnosić. To spór między PiS-em a środowiskiem prawniczym. A prezydent Duda znikł. Trudno, bym odnosił się do jego stanowiska, skoro nie jest ono odrębne od stanowiska PiS.

Ile potrwa protest Razem? - Nie zapowiadaliśmy, że będziemy stać pod KPRM do momentu, aż wyrok będzie opublikowany. Stoimy tam przez czas, gdy powinien zostać opublikowany - powiedział Zandberg.

Jak podkreślił, wciąż ma nadzieję, że PiS zacznie działać zgodnie z prawem, mimo wczorajszej jasnej zapowiedzi prezesa Kaczyńskiego, że tak nie będzie. Zandberg skupił się na wypowiedzi europosła Kazimierza Michała Ujazdowskiego, który wczoraj w RMF FM apelował o publikację orzeczenia TK.

Zandberg: W PiS-ie są uczciwi konserwatyści jak Ujazdowski

- Wsłuchiwałbym się w optymistyczne głosy, a bardzo optymistyczny jest głos Kazimierza Michała Ujazdowskiego. To sygnał, że w środowisku PiS są konserwatyści, którzy poważnie traktują autorytet państwa i prawa i wiedzą, że kontynuowanie przez PiS takiej politycznej szarpanki będzie miało poważane konsekwencje. Z jednej strony rozdziera nam się system prawa. Oraz - na drugi poziomie - taka zabawa ma złe konsekwencje dla tego, jak Polacy postrzegają własne państwo: że jest to tylko zestaw instytucji, który podlega politycznemu zawłaszczeniu i nie ma nic, co jest wspólne, żadnych wspólnych zasad - stwierdził Zandberg.

Chwalił Ujazdowskiego: - W takich sytuacjach warto doceniać odwagę. I myślę, że ten głos nie jest odosobniony. To, że ich nie słyszymy, to efekt tego, że PiS jest rządzony autorytarną ręką szefa partii. Ale to nie znaczy, że nie ma w tym środowisku uczciwych i świadomych tych działań konserwatystów, którzy będą chcieli wpłynąć na działania swojej partii.

To nie Majdan, niech to będzie jasne

- Dzisiaj to już w mniejszym stopniu chodzi o trybunał, tylko fundamenty praworządnego ładu. Odmowa publikacji i rozbicie systemu prawa to przekroczenie czerwonej linii. Na tę sytuację nie da się już patrzeć jako na instytucjonalną przepychankę - dodał. - Cały czas rząd ma jeszcze możliwość zrobienie kroku wstecz i opublikowania orzeczenia. Czas jeszcze nie dobiegł końca. PiS ma silny demokratyczny mandat do sprawowania władzy - zarówno po wyborach prezydenckich, jak i parlamentarnych. I w związku z tym, że jest silne, spoczywa na nim odpowiedzialność za całość wspólnoty politycznej.

Wg lidera Razem protestu pod KPRM absolutnie nie można porównywać do ukraińskiego Majdanu: - To nie jest Majdan i tu nie dojdzie do rozlewu krwi. I chciałbym by to było jasne.Podstawowe fakty o Trybunale Konstytucyjnym, które każdy obywatel powinien znać [QUIZ]
1/9Kto powołuje Prezesa Trybunału Konstytucyjnego?
Komentarze (370)
Zandberg: Dudy nie ma w tej sprawie. Jest na nartach, nie bardzo mam się do czego odnosić
Zaloguj się
 • makariusz

  Oceniono 109 razy 97

  Duda na nartach bo nie ma NIC do podpisania. O niczym tez nie decyduje. Czeka na telefon i wtedy pędzi autostradą na zbity pysk by pokazać się w TV lub na jakimś spędzie gdzie za przyzwoleniem prezia obraża 2/3 narodu. I te 2/3 w sposób nie zrozumiały stoi dalej oplute i nie reaguje prawie wcale. Znaczy to że czekają na bezpośrednie trafienie w doope żeby się ogarnąć i zacząć działać.

 • endrju1521

  Oceniono 81 razy 71

  Duda, to "ciepła klucha", nie nadaje się na prezydenta.

  Podejrzewam, że ciężko zachoruje, a wtedy

  urząd obejmie Kuchciński...

 • pn-ski

  Oceniono 79 razy 65

  - Pójdź chłopczyku się pobawić w piaskownicy, my tu z wujkiem Antkiem mamy sprawy do omówienia.. i nie wypowiadaj się dla gazet, jedynie dla wujka Tadzia możesz zrobić wyjątek.

 • t.pimko

  Oceniono 54 razy 46

  Chyba każdy w podstawówce miał w swojej klasie odpowiednik Dudusia, tzn. mięTkiego bezkręgowca usiłującego przypodopać się nauczycielom...

 • adersytsrsfgdbchdhd

  Oceniono 51 razy 41

  Szkoda, że prezydent postanowił się zapisać w historii jako wyłącznie tytularny. Żadnej własnej myśli, woli, działania w kryzysowych sytuacjach... Po prostu narty, raz w jednym ośrodku, raz w drugim, przewożony pancernymi limuzynami w konwojach na koszt podatnika.

 • contact_front

  Oceniono 47 razy 39

  Tak się śmieli z premiera "słońce peru", a sami mają prezydenta nartnika :)

 • prez_d.u.p.a

  Oceniono 51 razy 39

  Duda ma wszystko i wszystkich w Dudzie.

 • xymeon_x

  Oceniono 47 razy 37

  ot co raz bardziej to wszystko zmierza w kierunku: Andrzej Du*a i kamieni kupa a miała być 'dobra zmiana'

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy