"To wypowiedzenie wojny Europie. Nie można działać, jak w czasach pokoju"

- Wszyscy są w szoku. Ludzie boją się, że to jeszcze nie koniec, że będą kolejne ataki - relacjonuje z Brukseli dr Małgorzata Bonikowska, szefowa Centrum Stosunków Międzynarodowych. W atakach na lotnisku i stacji metra w stolicy Belgii zginęło 26 osób. Ponad 100 jest rannych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zamach w Brukseli: wybuchy na lotnisku i w metrze [RELACJA NA ŻYWO]>>>

Zdaniem dr Małgorzaty Bonikowskiej, ataki terrorystyczne w Brukseli, "to zamach na Europę".

- To wypowiedzenie wojny całej Europie. Dotychczasowe działania służb nie wystarczają. Podkreśla się, że należy się przestawić mentalnie - nie można działać, jak w czasach pokoju. Bo mamy do czynienia ze swego rodzaju nową wojną - mówiła w TOK FM.

Bonikowska od wczoraj jest w Brukseli. Jak relacjonowała, panuje chaos i wyczekiwanie. Bo ludzie obawiają się, że wybuchy na lotnisku i stacji metra, to nie wszystko co zaplanowali terroryści.

Czas decyzji

- Jednym z pierwszych spostrzeżeń, jakie mają dziś ludzie, że skoro nie można zapewnić bezpieczeństwa w takim miejscu jak lotnisko, to trzeba zmienić procedury. Przecież na lotnisko może wejść każdy. Ludzie uważają, że odpowiadający za bezpieczeństwo publiczne muszą zmienić swoje postępowanie.

Wg szefowej Centrum Stosunków Międzynarodowych, dzisiejsze wydarzenia mogą być przyczynkiem do rozpoczęcia debaty, podobnej do tej którą po zamachach na WTC odbyła się w USA.

- Być może społeczeństwo da większe przyzwolenie na inwigilację. By umożliwić służbom zwalczanie zagrożeń terroryzmem. Bo skoro obowiązujące procedury nas nie chronią, a jedynym sposobem ochrony wydaje się lepszy sposób namierzania terrorystów, to trzeba dać służbom większe możliwości śledzenia niebezpiecznych osób.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (95)
"To wypowiedzenie wojny Europie. Nie można działać, jak w czasach pokoju"
Zaloguj się
 • maciekk77

  Oceniono 13 razy 11

  Kolejny raz wszyscy są w szoku i kolejny raz żaden z polityków nie wyciągnie z tego konsekwencji. Będą kwiaty, wspólne barwy i wspólne czuwania. Tylko co z tego skoro w Europie nikt już nie odróżnia pojęcia racjonalnej polityki imigracyjnej od populistycznych hasałem typy "ksenofobia, rasizm". Sorry panowie, nie wszyscy wyznawcy islamu to terroryści ale problem ze światem arabskim to fakt i świat musi wreszcie to przyznać podobnie jak przyznał że Hitler był wrogiem ludzkości.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 13 razy 9

  Prezydent: "Mam nadzieję że ranni... P o l a c y...w zamachu, szybko wrócą do zdrowia" ... Co za...w i e ś n i a c t w o... !!!

 • dokkk66

  Oceniono 18 razy 8

  Może USA rozpieprzy jeszcze kilka krajów bliskiego wschodu, a do nas przyśle ich mieszkańców ?

 • pimpao

  Oceniono 12 razy 8

  Polecam wszystkim (a prawicowcom szczególnie) doskonały tekst polskich nacjonalistów, dość jasno i klarownie wyjaśniający przyczyny tego co się dzieje. Sam jestem lewicowcem, ale mam szacunek do ludzi z prawej strony, o ile nie kłamią, nie manipulują, potrafią myśleć i kierować się rozumem. TEKST - autonom.pl/?p=14005

 • ciemnyluddd

  Oceniono 13 razy 5

  Jak to nie ?... Amnesty International zaraz..z a p r o t e s t u j e... Zamachy robią ludzie którzy mieli po prostu..."trudne dzieciństwo"... Dlaczego brukselski śmieciarz nie zarabia tyle samo co brukselski inżynier. ? . Przecież to jest rasowa nietolerancja !

 • rbik53

  Oceniono 12 razy 4

  .
  .... dziękujemy ci Merkel....

  Twoi goście i przyjaciele, jestem tego pewien, dostarczą mieszkańcom Europy jeszcze wielu niezapomnianych chwil...

 • ot48

  Oceniono 3 razy 3

  Politycy i ważniejsi urzędnicy, dla uspokojenia swoich sumień, składają wiązanki kwiatów i palą znicze w miejscach publicznych. Uważają, że w ten sposób zostaną rozgrzeszeni przez społeczeństwo.

 • tegepe

  Oceniono 7 razy 3

  Trzeba zacząć deportować wszystkich nie-Europejczyków przybyłych do Europy w ciągu ostatnich 20 lat, odebrać przywileje socjalne... ciag dalszy niech każdy sam napisze.

 • druz_2

  Oceniono 14 razy 2

  no i kolejna "persona" z tytułem naukowym i pozycją w ponoć "mądrej" z nazwy instytucji - a bredzi jak potłuczona "po linii" poprawności politycznej...
  To faktycznie jest wojna i prawo winno być też wojenne!
  Jest takie powiedzenie, że" nie wszyscy Arabowie to terroryści ALE wszyscy terroryści to Arabowie" - i trzeba wyciągać z tego wnioski - oni już efekt osiągnęli - tchórzem podszyte społeczeństwa zachodnie boją się już wychodzić z domów bo może to jeszcze nie koniec - i o to tym sprawcom właśnie - na początek - chodzi przecież ,a więc 1:0
  I znowu będzie zaostrzenie kontroli, więcej wojska i policji na ulicach - i ja się pytam - co z tego?
  Druga strona poczeka - tak jak poczekała po Paryżu i znowu gdzieś coś walnie - dlaczego?
  Ano dlatego, że "europa" walczy ze skutkami a nie przyczynami - bo tak łatwiej, bo tak demokratyczniej, bo tak jest po europejsku - co za kosztowna bzdura!
  Ponieważ "przeciwnik" jest dość dobrze "zidentyfikowany" - czyli osobnik kultury północno -afrykańskiej, bądź bliskowschodniej - ewentualnie potomek owych więc sprawa jest dużo prostsza - te środowiska trzeba "docisnąć" - i nie ma zmiłuj się, nie ma co patrzeć na organizacje "pro" imigranckie, Komitety Helsińskie, i resztę pięknoduchów - jest wojna więc nie ma zmiłuj -
  Arabom - muzułmanom trzeba dać jasny sygnał - albo denuncjują tych, których potępiają, albo są traktowania jako potencjalni kolejni podejrzani - nie podoba się? - nam się nie podoba to co się teraz dzieje - koniec kropka.
  Poza tym to my tu jesteśmy u siebie i my ustalamy porządki - "goście" się nie sprawdzili - do widzenia!
  Musi być gorzej zanim będzie lepiej...
  Ja mam dość relacji o "zszokowanych ludziach, o przerażeniu, o "jak to tak?" o strachu o konieczności tego, czy tamtego o postawie mediów charakteryzującej się zasadą "weźmy i zróbcie" - i to nie tylko tak by było dobrze ale jeszcze tak by nam ten sposób odpowiadał - co to jest?
  Są dwa wyjścia z tego "bigosu" - albo legalne rządy powiedzą jasn, ze walka z tymi "terrorystami" będzie wymagała ofiar i z naszej strony - bo krew się poleje, albo pojawi się ktoś na kształt A. Hitlera i zrobi porządek po swojemu - zrobi go na pewno ale też nie będzie fajnie... Więc czas wybierać.
  Profesor Wolniewicz - człowiek wykształcony i co ważne - leciwy- więc wiele o życiu wiedzący powiedział był takie zdanie - "Jak ktoś boi się walki to musi zostać niewolnikiem tych, co się nie boją"- pod rozwagę i do zadumy "humanistom" polecam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX