"Polska jak Rumunia w czasach Ceausescu. Po wprowadzeniu zakazu aborcji będziemy mieli do czynienia z koszmarem"

- Wg autorów projektu, w efekcie wprowadzenia zakazu aborcji, "zwiększy się przyrost naturalny, poziom humanitarnego dyskursu i zmniejszy się dyskryminacja niepełnosprawnych". Skąd te informacje zostały wyssane? - pytała w TOK FM Elżbieta Korolczuk. Wg socjolożki, żadne dane nie potwierdzają, że zakaz powoduje wyższy przyrost naturalny.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Dane dotyczące Nikaragui czy Rumunii pokazują, że całkowity zakaz aborcji nie likwiduje zjawiska aborcji. Natomiast efektem zakazu jest przede wszystkim zmniejszone bezpieczeństwo kobiet. W efekcie znacząco zwiększa się liczba przypadków śmierci kobiet w ciąży, śmierci okołoporodowej i śmiertelności niemowląt. Badania przeprowadzone w Rumunii, po zniesieniu zakazu aborcji, pokazały, że kobieta w wieku rozrodczym miała 5-7 nielegalnych zabiegów. Mimo restrykcyjnych przepisów nie udało się zwiększyć dzietności - mówiła Elżbieta Korolczuk w rozmowie z Pawłem Sulikiem.

Nie ma z kim rozmawiać

Socjolożkę oburza, że działacze organizacji pro life łączą zakaz aborcji ze zmniejszeniem dyskryminacji dla osób niepełnosprawnych.

- Nie widziałam tych osób, kiedy w Sejmie trwał protest rodziców niepełnosprawnych dzieci. Dlaczego nie ma akcji zbierania podpisów, pod projektem zwiększenia zasiłków niepełnosprawnych dzieci? Przecież przez takie działania, jak poprawa jakości życia niepełnosprawnych, możemy mieć wpływ na decyzję kobiety w ciąży, która rozważa: urodzić czy dokonać aborcji.

Projekt zaostrzający przepisy antyaborcyjne od ponad tygodnia jest w Sejmie. Jest tam m.in. zapis o karze więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat, dla osób powodujących śmierć dziecka poczętego.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (134)
"Polska jak Rumunia w czasach Ceausescu. Po wprowadzeniu zakazu aborcji będziemy mieli do czynienia z koszmarem"
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 63 razy 53

  Ciągle pytam, ale jakoś bez odpowiedzi: ilu z tych obrońców płodów przygarnęło do swoich rodzin już narodzone, kalekie, bezbronne, niezdolne do samodzielnego życia istoty? ilu przyjęło i po katolicku wychowuje dzieci, poczęte w wyniku gwałtów? ilu comiesięcznie łoży na te wymodlone kaleki, które trzeba przez wiele lat przewijać, kąpać, karmić? ilu poświęciło swoją kasę na inwalidzkie wózki, łózka antyodleżynowe, pieluchy? a przede wszystkim- lu tych wielkich duchem pochyliło się nad rodzicami (częściej matkami) tych istot, wymagających całodobowej obsługi?

 • pimpao

  Oceniono 52 razy 46

  Nie rozumiem, co powodowało kobietami głosującymi na PiS, a mającymi jeszcze zdolność zajścia w ciążę. Nie życzę nikomu źle, ale mam nadzieję, że ciąże z gwałtu, kazirodztwa i ciężko uszkodzone będą dumnie, po katolicku i patriotycznie nosiły do końca, rodziły siłami natury i do końca życia dźwigały swe brzemię, jakim obdarzył je Bozia.

 • Piotr Kolec

  Oceniono 48 razy 42

  Przedziwnym Polacy są sobie narodem
  Raz kwiatem Europy innym razem wrzodem
  I tak właśnie dzisiaj Europa nas widzi
  Polskę, kraj za który wypada się wstydzić

  Plujemy na wielkich, wielbimy malutkich
  Cwaniaczków, pyskaczy o umysłach krótkich
  Co grają na niskich instynktach gawiedzi
  Judzonej podszeptem łotrów u spowiedzi

  Pewni siebie, dumni z poparciem moherów
  Prą jak taran gnany aplauzem klakierów
  Nie wiedzą tylko tego, że na końcu trasy
  Topór łeb im zetnie, a lud złamie kulasy…

 • ciemnyluddd

  Oceniono 37 razy 29

  Nadmierne zainteresowania "okołoseksualne" hierarchów Kościoła oraz księźy...Jest najprawdopodobniej skutkiem całkowitego ich nieprzygotowania do dyskursu filozoficznego o moralnych wyzwaniach stojących przed współczesnym Kościołem we współczesnym świecie... Problemy związane ze sprawami "poniźej pasa" są prostsze, bardziej zrozumiałe i wymierne dla tworzenia wyznaczników dobra i zła na uźytek "owieczek"... Otumanianych przez "pasterzy"...absolwentów uczelni katolickich o poziomi klechy z zapadłej parafii... Wystarczy dziś posłuchać polskich biskupów...A jak to ma się do polutyki "Dobrej Zmiany" ?... W i d a c..

 • justas32

  Oceniono 28 razy 28

  Polityka prorodzinna poprzez zakaz aborcji ? To może w komplecie do zakazu aborcji dodać zniesienie kary za gwałt ? A nawet jakieś zachęty podatkowe ...

 • endrju1521

  Oceniono 36 razy 28

  To niezgodne z konstytucją ograniczenie praw w wolności obywatelskich ! ! ! ! !

  Art. 47. konstytucji :

  Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

  Kuriozalne jest to, że kobiety nie mogą

  decydować o swoim życiu osobistym ! ! ! ! ! ! !

  Pomimo to, że konstytucja im to gwarantuje.

 • tomek-62

  Oceniono 27 razy 27

  Najbardziej domaga sie tego chyba pierwszy eunuch Rzeczypospolitej Kaczynski .Bo sam potrafi plodzic tylko polityczne kreatury takie jak Duda i Szydlo,Glinski,Ziobro ,Gowin itd...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX