Episkopat chce zaostrzenia prawa aborcyjnego. "Jest sfrustrowany funkcjonowaniem demokracji"

- W gronie Episkopatu da się odczuć pewną frustrację, zniechęcenie, zawód dotyczący funkcjonowania demokracji i wolności - powiedział w Poranku Radia TOK FM dominikanin o. Paweł Gużyński.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Powinniśmy być bardzo ostrożni, jeżeli chodzi o implementowanie w prawie świeckim prawa objawionego - mówił ojciec Paweł Gużyński. Dominikanin był gościem Jacka Żakowskiego, rozmowa dotyczyła listu prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Hierarchowie w opublikowanym wczoraj liście opowiadają się za zaostrzeniem prawa aborcyjnego. "W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie" - czytamy.

- W gronie Episkopatu da się odczuć pewną frustrację, zniechęcenie, zawód dotyczący funkcjonowania demokracji, wolności - stwierdził Gużyński. - Podstawowy problem to nieufność w stosunku do wolności. Jeśli zostawimy jakąś przestrzeń indywidualnemu rozstrzygnięciu sumienia ludzkiego, to jest to zbyt niebezpieczne - mówił dominikanin o motywach decyzji biskupów.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (256)
Episkopat chce zaostrzenia prawa aborcyjnego. "Jest sfrustrowany funkcjonowaniem demokracji"
Zaloguj się
 • 1theguru1

  Oceniono 107 razy 103

  Jestem sfrustrowany funkcjonowaniem kościoła chcę zaostrzenia kontroli i ograniczenia przekazywanych im pieniędzy !!!

  Skoro kościół stoi ZDECYDOWANIE PO STRONIE 18% SUWERENA należałoby wprowadzić odpis na kościół od podatku ... nich żyje z tych 18% a nie z tych których tak nie znosi !!!

 • tani_dran

  Oceniono 91 razy 87

  Też jestem "ekskremalnie sflustrowany" za każdym razem jak się który wielebny odezwie - czyli codziennie po wielokroć

 • much0m0r.sr0m0tnik0wy

  Oceniono 80 razy 80

  Ojciec Paweł Gużyński w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” „Dlaczego biskup wypowiada się, jakby nie znał prawa kanonicznego? Abp Hoser nie miał żadnego formalnego tytułu uprawniającego go do powiedzenia, że kto popiera zapłodnienie in vitro, jest automatycznie ekskomunikowany. Jeśli chciał dzielnie się wysforować przed hufce, powinien zastrzec wyraźnie, że to jego prywatna opinia. Siłą Kościoła powinno być cierpliwe kształtowanie myślenia ludzi przez nauczanie prawd ewangelicznych zamiast uciekania się do nacisków politycznych dających krótkotrwałą korzyść.”

  Episkopat swoich grzechów nie widzi. Swojego PRZYWŁASZCZENIA tysięcy hektarów ziemi. Do 1989 r mieli 20 000 ha, po 1989 r 160 000 ha.
  Może z tego się wytłumaczą? Chciwość, pazerność to także grzech i to o wiele większy.
  A obłuda jest obrzydliwa.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 75 razy 71

  Jako wzór dla polskiej demokracji... Biskupi pokazują...d e m o k r a c j ę...w Kościele...Przykładem ksiądz Lemański ... Cień niezależnego myślenia... I "mordę w...k u b e ł"...

 • krynolinka

  Oceniono 52 razy 50

  Polska od października to jeden wielki matrix. Trudno sobie wyobrazić ,że to sie dzieje na serio . Szaleństwo ogarnia tych co całe życie leżą odłogiem i z nudów sobie grzebią przy prawie. Wstaje rano taki jeden z drugim i kombinuje do czego tu jeszcze ludzi zmusić i co zakazać . Do pługa zamiast konia pogonić to by się odechciało tych swawoli ;)

 • dziobak_w_kolczatce

  Oceniono 49 razy 49

  Gdyby "zostawić jakąś przestrzeń indywidualnemu rozstrzygnięciu sumienia ludzkiego", gdyby dopuścić jakąkolwiek dyskusję, to owce mogłyby zacząć samodzielnie myśleć i dać leśnym dziadkom big kopaswdupas. Leśne dziadki świetnie widzą, co się stało w krajach, w których ludziom pozwolono uwolnić się spod dusznej sutanny. Dziadki już tam nie porządzą. Muszą pokornie płacić odszkodowania za działalność swoich pedofilów. Czarna klasa próżniacza nie jest tam hojnie dotowana z budżetu państwa - uczciwe postawienie sprawy: dobrowolnie łożysz na kościół, za który czujesz się odpowiedzialny, i sam możesz go rozliczać. Ludzie nie są na każdym kroku szantażowani ekskomuniką, grzechem i potępieniem, a politycy nie wycierają pokornie klęczników, niezależnie od partii prześcigając się w ładowaniu wazeliny w czarne anusy. Leśne dziadki będą się miotać jak ryba na haczyku, żeby tylko nie wypuścić tej dziwnej cywilizacyjnej wyspy zwanej Polską spod swojej lukratywnej okupacji. Dlatego nie dla was, polskie owieczki, postępowi zachodni teologowie; w Polsce nie poznacie ich nawet na studiach teologicznych. Dla was święte obrazeczki, dla was święta gipsowa figura najwyższa w całym powiecie, dla was plastikowe ozdoby w Licheniu, udające metal (gdzie ten szmal, który na metal był przeznaczony?...), dla was zdjęcie JPII przystrojone plastikowym kwiatkiem na makatce podgryzionej przez mole, dla was kolejny "święty patron" kolejnej szkoły i kolejnej ulicy, dla was obowiązkowe pranie mózgu od małego dziecka, dla was zawodzenie agresywnych dewotów pod oknami, odurzanie kadzidłami i toruńskim radyjem. Dla was trochę marchewki, ale jednak dużo więcej kija. Powinnyście być durne jak pańszczyźniany chłop, pocieszający się Maryjką. Lepiej, żebyście się bały, niż poczuły się wolne i zmusiły aroganckich dziadów do znalezienia sobie jakiejś uczciwej pracy, jak miliony Polaków, którzy ich utrzymują.

 • misiaszm

  Oceniono 46 razy 42

  Pan Bóg był najwyraźniej gorszego sortu bo zostawił ludziom wolną wolę, zamiast dać czarnym takie małe pudełeczko do sterowania. A największy błąd to z Adamem i Ewą, zostawił im wolna wole i się połasili na to cholerne jabłko. Gdyby wtedy rzadzili czarni to zakazało by się jedzenia owoców pod karą śmierci i nie było by problemu, ale ten gupi pan Bóg na to nie wpadł. suma sumarum kler jest mądrzejszy od Boga należy więc się Boga pozbyc a modlić do biskupów.

 • alex444444

  Oceniono 43 razy 41

  Wypowiedzieć konkordat, odciąć od kasy państwowej i trzymać z dala od dzieci.

 • marudna.maruda

  Oceniono 40 razy 38

  Nie wzrusza mnie frustracja facetów, ktorych jedynym zmartwieniem jest marka aktualnie użytkowanego samochodu i wpływy na tacę. Wypowiedzi tych panów dotyczące macicy i jej funkcjonowania są nie na miejscu, dopóki poza nawoływaniami nie wezmą pod swoją opiekę gromadki dzieci poczętych w wyniku gwałtów, albo roślinek, funkcjonujących dzięki aparaturze i wysiłkowi matek.
  Skoro panowie biskupi tacy pewni wiary swoich owieczek, niechaj nie upominają sie o kary dla nich, tylko niech robią to, do czego są powołani- niech nauczają, że to grzech. Wiem, że dla nich to nie problem, ale poczęcie i urodzenie to dopiero początek. Być może sprawia im przyjemność patrzenie na cierpienie innych- ale nie mają prawa na to cierpienie skazywać nikogo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX