PiS wyprowadzi nas z UE? "Wtedy PiS powie: Ci źli Europejczycy nas wyrzucili"

- Gdyby Putinw swojej przebiegłości dostarczył jakiegoś "dowodu", że ktoś z rządu Tuska majstrował przy katastrofie smoleńskiej... - prezydent Sopotu Jacek Karnowski nie wyklucza najczarniejszych scenariuszy "dobrej zmiany".
Karnowski komentował w "Poranku Radia TOK FM" efekty "dobrej zmiany", która przetacza się nasz kraj. Blokowanie TK, służby cywilnej, czystki w mediach, zastępowanie doświadczonych fachowców amatorami... Co dalej? - Niestety, mam czarny scenariusz. Jeśli tego nie powstrzymamy, nawet przez demonstracje na ulicach - tu się zgadzam z Lechem Wałęsą - zostaniemy wyrzuceni z UE. I PiS powie: Ci źli Europejczycy nas wyrzucili. Może Jarosław Kaczyński chce być szefem Wspólnoty Niepodległych Państw? - mówił prezydent Spopotu.

Wg niego "wschodni kierunek" jest w polityce PiS widoczny od dłuższego czasu - nie tylko w metodach. Karnowski przypomniał marcowe spotkanie Witolda Waszczykowskiego i Aleksandra Łukaszenki - opinia publiczna w Polsce była zdziwiona, że szef MSZ jak gdyby nigdy nic spotyka się z dyktatorem, który poniewiera nie tylko opozycją we własnym kraju, ale i polskimi dyplomatami.

Karnowski: Mam nadzieję, że PiS się przewróci

- Gdyby Putin w swojej przebiegłości dostarczył jakiegoś "dowodu" na to, że ktoś z rządu Donalda Tuska jednak majstrował przy katastrofie smoleńskiej, to pewnie doszłoby do wielkiego pojednania rosyjsko-polskiego. I pewnie gotowi bylibyśmy wyjść z Unii - obawia się Karnowski. - Przecież mówimy, że po co nam te unijne pieniądze, że bez nich i tak byłby wielki krok. A pamiętajmy, że na każdą złotówkę z Unii trzeba pożyczyć jedną złotówkę z budżetu. A dziś potrzebne są pieniądze na 500+, na kwotę wolną od podatku. Może trzeba więc przestać inwestować w autostrady, w linie kolejowe i przeznaczyć pieniądze, które są nam potrzebne na inwestycje, na konsumpcję. Myślę, że taka logika w PiS-ie też może brać górę

- Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, że ten czarny scenariusz PiS-u potrwa krócej - mówił. Czy sam będzie bardziej udzielał się w KOD-zie? - Nie jestem członkiem KOD-u. Uczestniczę w demonstracjach. Uważam, że on powinien być apolityczny. A ja jestem politykiem co prawda lokalnym, ale kojarzonym proplatformersko - przyznał.

- Mam nadzieję, że PiS się przewróci o własne nogi, bo popełnia tyle błędów i złych rzeczy dla Polski - mówił.

Skomentował też wczorajszą patologiczną sytuację w Sejmie, gdzie posłanka - była już - Kukiz'15 głosowała za Kornela Morawieckiego: -Takie sytuacje się nigdy nie zdarzały, to wynaturzenie. Zwłaszcza, jeśli chodzi o tak poważnych polityków jak Kornel Morawiecki - obecnie poważnych wiekiem. Ważna osoba, która walczyła o demokrację teraz przyczynia się do jej demontażu. Pan Kornel Morawiecki robi głupotę za głupotą.

- On chyba nie bardzo rozumie, co się dzieje - wtrącił prowadzący "Poranek" Jacek Żakowski.Karnowski mówił też, że polityka PiS-u zdumiewa tym bardziej, że obchodzimy właśnie hucznie 1050-lecie Chrztu Polski. - Chyba zupełnie nie zrozumieliśmy istoty tych uroczystości i ich przesłania. Jak ktoś ma większość, to nie znaczy, że może uchwalić wszystko, co mu się podoba. Np. żeby samochód jechał pod prąd. A tak to teraz wygląda - ocenił prezydent Sopotu.

Jak przypomniał, Chrzest oznaczał dla polski pierwszych Piastów wejście w struktury europejskie. - A jak się wchodzi do jakiegoś wspólnego przedsięwzięcia, to trzeba się liczyć z tym, że trzeba przestrzegać prawa europejskiego - podkreślił Karnowski.

Jak przypomniał, Jarosław Kaczyński i jego otoczenie w latach 80. powoływało się na Europę i przyjmowało europejską pomoc finansową, co potępiał rzecznik rządu PRL Jerzy Urban. - A teraz, gdy UE mówi: "Idziecie za daleko", ten rząd stosuje retorykę Urbana. A to symptomatyczne dla dyktatur - mówił, dodając, że tak samo ocenia karanie prokuratorów banicją czy wchodzenie ekspertom do domu o 6.00.

Nie można działać na zasadzie ślepej wiary w prezesa

Ile jeszcze potrwa taki stan rzeczy? - Mam nadzieję, że 2-3 miesiące, nie dłużej, że PiS się wywróci o własne nogi. Powiedzenie prof. Zybertowicza jest niezrozumiałe - że "to normalne", że każdy polityk ciągnie za sobą grupę kilkudziesięciu osób, a te - następnych. W urzędzie miasta Sopotu oprócz jednego wiceprezydenta i doradcy nie ma nikogo z nadania politycznego. Jeśli urząd dobrze działa, to tylko dlatego, że w każdej chwili mogę te osoby rozliczyć. A nie - że działają one na zasadzie ślepej wiary w prezesa - mówił.

- Największą zdobycz demokracji w Polsce, czyli budowanie kadry cywilnej, zlikwidowano jedną ustawą. Ale robi się to na co dzień: jak patrzę, że radę grupy Energa obsadza się już nie tylko radnymi PiS, ale kandydatami na radnych PiS-u, to jest to coś zatrważającego. I wyrzuca się ludzi nie takich, którzy przyszli tu 5 lat temu, ale 40 lat. Którzy zaczynali od pracy ze śrubokrętem i awansowali w kolejnych szczeblach hierarchii, są nagle wyrzucani - mówił Karnowski.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (158)
PiS wyprowadzi nas z UE? "Wtedy PiS powie: Ci źli Europejczycy nas wyrzucili"
Zaloguj się
 • kabza1605

  Oceniono 62 razy 44

  Coraz więcej na to wskazuje że PIS realizuje scenariusz Putina osłabienia Unii i wyjścia Polski z Unii

 • judas1

  Oceniono 45 razy 41

  wyjście z Unii jest Jarkaczowi na rekę - żadnych nakazów i opinii Europy, będzie robił co chce, nikt mu nie zakaże - już cza wyjść na ulicę...

 • ciemnyluddd

  Oceniono 47 razy 37

  Do czego zmierza Kaczyński ? Rozpętanie "Sprawy Wałęsy" to tylko fragment większej całości podobnie jak ostatnio rozpętanie przez PIS sprawy Zamachu Smoleńskiego, czy rozpętanie przez Kościół od nowa Sporu Aborcyjnego.To takie same fragmenty większej całości jak ostatni marsz Kaczyńskiego na „”Zderzenie Czołowe” z Unią ...Widać że odpowiedź na pytanie dokąd naprawdę zmierza Kaczyński nie mieści się nawet w głowach opozycji… Trudno w to uwierzyć , bo prawda jest zbyt sprzeczna z kanonem całej dotychczasowej polskiej polityki… Ale prawda jest właśnie taka, że najwyraźniej celem…s t r a t e g i c z n y m… Kaczyńskiego jest wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej bo prawdopodobnie nie zamierza z nikim…d z i e l i ć… władzy…Do czego nie posunął się nawet Orban. Trudno mu odmówić skuteczności w osiąganiu celów pozornie niemożliwych, (jak np. wygranie wyborów na kanwie opowieści o „Zamachu Smoleńskim” albo opowieści o „Ruinie Polski”). Wszystko wskazuje na to że przygotowywana jest nowa opowieść o Unii Europejskiej dla ciemnego ludu, jako przyczynie całego zła, jakie niewątpliwie spotka Polskę za kilka lat skutkiem kryzysu spowodowanego nieudolnością tej władzy, oraz brakiem możliwości pokrycia nierealnych obietnic wyborczych, która właśnie „rzuciła Polskę na kolana”. W czym będzie sekundował mu Kościół regularnymi „wrzutkami” o aborcji, i o deprawowaniu Polaków, czyli całym tym „złu” jakim jest „bezbożna lewacka Europa”… W tym aspekcie wszystkie bieżące i przyszłe uchwały Parlamentu i Komisji Europejskiej, protesty KOD, oraz awantury sejmowe są Kaczyńskiemu na rękę…Co zresztą widać po jego zadowolonej minie na sali sejmowej…Na dziś Polacy nie zgodzą się na wystąpienie z Unii. Ale jeszcze w tej kadencji kolejna „opowieść” o potrzebie jedności Polaków, o powstaniu z kolan, oraz o obronie „wiary ojców” może przynieść skutek w postaci wygranego r e f e r e n d u m…w tej sprawie... Zwłaszcza gdy zacznie brakować kasy i gdy się wmówi ludziom że więcej na Unię płacimy niż od niej dostajemy.…Bo zdolność do rządzenia krajem tej ekipy w warunkach ograniczeń narzucanych demokracją jak już widać jest niewielka, (bo została dobrana do zupełnie czego innego)… Jeżeli na politykę PIS-u spojrzeć z tego punktu widzenia, wiele dotąd niezrozumiałych zdarzeń okaże się częścią tego planu, od którego prawdę mówiąc cierpnie skóra.. Bo o swoim rozumieniu geopolityki „jagiellońskiej”, czy „międzymorza”, prezes już raz po raz półgębkiem napomyka…

 • justas32

  Oceniono 36 razy 24

  Moim zdaniem polityka PIS jest stworzona przez ruskiego agenta który podaje się za antykomunistę i demonstruje politykę anty-rosyjską, ale w rzeczywistości chce nas wyprowadzić z Unii i wrzucić w ramiona Rosji ...

 • vald

  Oceniono 22 razy 20

  To rozmontowywanie Państwa, trójpodziału władzy, jako żywo przypomina lata 30 XX wieku. Kaczyński zapatrzony w Piłsudskiego, marzy pewnie o Konstytucji kwietniowej, wprowadzonej cichaczem, oszukując opozycję. Konstytucja ta faktycznie znosiła trójpodział władzy i umacniała Prezydenta RP.
  Jak tego nie zatrzymamy, będziemy jak II RP krajem z bufonami u steru władzy o wyolbrzymionych aspiracjach i nic ponad to

 • w12121

  Oceniono 32 razy 20

  nie PiS przeraza, ale jego wielomilionowe poparcie stale nakrecane z kazdej ambony w kraju. obawiam sie, ze dla tego, PiS tak latwo sie nie wywali. Miliony moherow spijajace "slowa prawdy" z ust swojego wodza Jaroslawa beda bronic swojej Wolski do konca, wbrew zdrowemu rozsadkowi i wbrew jakiejkolwiek logice....

 • pawlaka12

  Oceniono 19 razy 17

  Żeby Polska weszła do Unii potrzebne było referendum. Żeby wyprowadzić Polskę z Unii referendum nie będzie, bo przecież PiS dostał mandat od "Narodu".

 • jasio.4

  Oceniono 20 razy 16

  Największą osobistą tragedią Prezesa jest to, że urodził się o 10 - 15 lat zbyt późno. Byłby doskonałym aparatczykiem PZPR.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX