"Im więcej flag, tym mniej demokracji" - dr Sibora na Dzień Flagi RP

- Niestety dziś jest tak, że ile mamy odcieni czerwieni, tyle mamy odcieni patriotyzmu. Politycy wyszarpują sobie biało-czerwoną, każdy chce mieć więcej - mówił w TOK FM dr Janusz Sibora. Eksperta ds. protokołu dyplomatycznego denerwuje, że regularnie podczas demonstracji politycznych eksponuje się flagi z napisami. A to złamanie prawa, bo po fladze pisać nie wolno.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dr Janusz Sibora nie ma wątpliwości, że dziś flaga bardziej dzieli niż łączy. Przede wszystkim za sprawą polityków, którzy prześcigają się w afiszowaniu z symbolami narodowymi. I traktują to jako dowód patriotyzmu.

- Kiedy prezydent Duda był urzędnikiem w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego to miniaturki flagi w klapie marynarki nie nosił. Czyli był mniej patriotyczny, czy nie było takiej mody? Na samym początku kampanii wyborczej - np. podczas wystąpienia w Wierzchosławicach też nie miał miniaturki w klapie. A potem już nosił. Czy jesteśmy patriotami cały czas, czy tylko jak wykonujemy urząd państwowy? Lecha Wałęsa znaczek z Matką Boską nosił zawsze - przypomniał dr Sibora w TOK FM.

Im więcej flag, tym większy patriotyzm?

Ekspert zwrócił uwagę na to, że po tym jak premier Szydło zrezygnowała z eksponowania podczas konferencji flagi UE, znacznie więcej w KPRM jest biało-czerwonych sztandarów. - Czasem podczas konferencji jest nawet 16 flag. Ukułem takie stwierdzenie, że im więcej flag tym mniej demokracji - stwierdził.

Na poparcie przypomina, co działo się w II RP. - Na przykład po zamachu majowym obóz Piłsudskiego dodawał flag. Widać to podczas przeglądania prasy z tamtych czasów. I pod koniec, marszałek Polski Edward Rydz-Śmigły miał wiele flag, a demokracji było coraz mniej.

Jak nie skompromitować się w Dniu Flagi RP? Dr Sibora radzi: Nie pisz po fladze, nie wieszaj bandery...

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (63)
"Im więcej flag, tym mniej demokracji" - dr Sibora na Dzień Flagi RP
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 28 razy 10

  Nie ma demokracji ? A czołowy polityk PIS-u, Piotrowicz, który jako PRL-owski prokuraror .. o s k a ż a ł... opozycjonistów ...Otrzymał szansę powrotu do polityki "Dobrej Zmiany"... Podobnie jak absolutny mistrz aborcji doktor Chazan... BO SPOIWIEDŹ CZYNI CUDA !!!

 • julian_aprostata

  Oceniono 16 razy 6

  Najwieksza flage swiata miala do niedawna znana ostoja demokracji jaka jest Azerbejdzan. Demokracja tadzycka pozazdroscila jednak azerskiej i przebila ja zarowno w wysokosci masztu jak i w rozmiarze flagi powiewajacej nad Dushanbe. Kolejny krok nalezal jednak do demokracji saudyjskiej, ktora od dwoch lat prowadzi w tej konkurencji. W zawodach z niezlym wynikiem biora tez udzial demokracje turkenska i polnocnokoreanska.

 • polakadam

  Oceniono 24 razy 6

  Jak trudno ludziom ogłupionym PiSowską propagandą, zaślepionym pseudoargumentami przyjąć do świadomości fakty oczywiste, które burzą im dotychczasowe wyobrażenia. Czasem prawda jest okrutna, ale prawda nas wyzwoli. Dla Kaczystów przez lata ogłupianych przez manipulatorów propagandowych, przyjęcie do świadomości brutalnych faktów może się wiązać z załamaniem światopoglądu, załamaniem całego dotychczasowego życia i wyznawanych przekonań. Jak trudne może być uświadomienie sobie własnej głupoty i odpowiedzialności za swoją ślepotę, przyjmowanie wygodnych prawd i konformistyczne zachowanie. To może być wielki szok dla katolicko PiSowskiego motłochu . Dlatego tak trudno przebić się do świadomości prawdziwych Wolaków z oczywistymi faktami dotyczącymi dziejów najnowszych, piSwoskiej propagandy smoleńskiej oraz mafijnej działalności kleru i okupanta Watykan . Łatwo usprawiedliwić samemu sobie pozycję w manipulownym tłumie, czy konformizm postaw tłumacząc, że przecież inni robią tak samo. Przyjęcie prawdy zmusiłoby motłoch z RM do refleksji nad całym dotychczasowym życiem, przyznanie się do błędów i odpowiedzialności za popierane dotychczas zło. Czy nie lepiej pozostać w dotychczasowym świecie ułudy i pozornej normalności, a wszystko inne wyśmiewać jako teorie spiskowe i oszołomstwo jednym chórem z gazetą Polską ? Prawdziwy obraz Polski widziany oczami prezesa Kaczyńskiego może szokować. Nie pozwólmy by strach przed prawdą paraliżował nas przy głosowaniu.

 • arvelli_net

  Oceniono 21 razy 5

  ... niestety i to jest prawda, im więcej gadania o patriotyźmie, im wiecej Polskości tym mniej w działaniu! Gadac KAZDY potrafi nie każdy jednak UMIE coś robić! I ja tak obserwuję pana kaczyńskiego, kamińskiego, ziobrę, szydło, dude i innnych... NIKT z tej paczki kolesiów NIGDY nie wywieszał flagi! Więc reformę patriotyzmu proponuję panu prezesikowi i jego tzw. członkom :) pisu zacząć od siebie!

 • bazbaz73

  Oceniono 10 razy 4

  "Najmniej wartościowym natomiast rodzajem dumy jest duma narodowa. Kto bowiem nią się odznacza, ten zdradza brak cech indywidualnych, z których mógłby być dumny, bo w przeciwnym wypadku nie odwoływałby się do czegoś, co podziela z tyloma milionami ludzi. Kto ma wybitne zalety osobiste, ten raczej dostrzeże braki własnego narodu, ponieważ ma je nieustannie przed oczyma. Każdy jednak żałosny dureń, który nie posiada nic na świecie, z czego mógłby być dumny, chwyta się ostatniej deski ratunku, jaką jest duma z przynależności do danego akurat narodu; odżywa wtedy i z wdzięczności gotów jest bronić πυξ και λαξ [rękami i nogami] wszystkich wad i głupstw, jakie naród ten cechują".

  Arthur Schopenhauer.

 • abxcd

  Oceniono 9 razy 3

  "Ekspert zwrócił uwagę na to, że po tym jak premier Szydło zrezygnowała z eksponowania podczas konferencji flagi UE, znacznie więcej w KPRM jest biało-czerwonych sztandarów. - Czasem podczas konferencji jest nawet 16 flag. Ukułem takie stwierdzenie, że im więcej flag tym mniej demokracji - stwierdził."

  TAKA PRAWDA.

 • androsak

  Oceniono 2 razy 0

  lubią pozować na tle flag lecz oni , podległe im urzędy i służby nie dbają by szanowano barwy narodowe. na imprezach sportowych, manifestacjach i w wielu innych okolicznościach widać flagi i transparent biało czerwone pomazane różnymi napisami. na sportowych imprezach międzynarodowych gdzie na trybunach roi się od flag różnych nacji tylko polskie są zbrukane!

 • onduma

  Oceniono 12 razy 0

  Cholera to w Skandynawii nie ma demokracji. Flagi przed kazdym domem. No i w USA tez.o israelu nie wspomne bo tam naprawde nie ma. Dla GW tylko polskie flagi sa wrogiem demokracji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX