?Polski pracownik traktowany jak chłop folwarczny. Pracowników trzeba wciągać we współtworzenie firmy"

- Kiedy w latach 80. ludzie za zakładanie związków zawodowych byli wyrzucani z pracy, to zostawali bohaterami. A kiedy teraz pracownicy są za to samo wyrzucani, to uważamy to za normę - mówił w TOK FM Adrian Zandberg. Wg lidera partii Razem, polska gospodarka nie będzie konkurencyjna jeśli w firmach nie zmieni się stosunek do pracownika.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak przekonywał Zandberg, polscy przedsiębiorcy powinni brać przykład z firma działających w Dolinie Krzemowej.

- Tam cała metodyka zarządzania opiera się na tym, żeby dać pracownikom współautorstwo projektu. To nie jest tak, że Steve Jobs w swoim geniuszu wymyślił iPhone'a i powiedział: wykonajcie po jednej śrubce i będziemy to sprzedawać. Nie. We współczesnym zaawansowanych gospodarkach ludzie muszą uczestniczyć w procesie kreacji. A polski pracownik jest wyłącznie do dokręcania śrubek. Często traktowany jest jak chłop folwarczny - mówił Zandberg.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (112)
?Polski pracownik traktowany jak chłop folwarczny. Pracowników trzeba wciągać we współtworzenie firmy"
Zaloguj się
 • hateuall

  Oceniono 19 razy 13

  Pracownicy są wciągani we współtworzenie firmy tak, że są zapraszani do założenia własnej działalności gospodarczej i świadczenie usług na rzecz dawnego pracodawcy.

 • janko_buszewski

  Oceniono 28 razy 12

  Polacy są koncertowo dymani przez pracodawców i jeszcze są z tego bardzo dumni, a każdy przejaw zdrowego rozsądku i minimalna uwaga o respektowanie praw pracowniczych uważane są za ultra-komunizm

 • szpung

  Oceniono 16 razy 6

  Mowimy o kadrze inzyniersko projektowo managerskiej bo akurat iphone produkowany czego zandberg nie wie podobnie jak petru zna sie na konstytucji jest w calosci w Chinach w ktorych traktuje sie robola jak czern folwarczna, choc i tam zaczynaja ie buntowac.

 • wlomat1

  Oceniono 10 razy 2

  "Polski pracownik traktowany jak chłop folwarczny.
  A niby jak ma być traktowany w tej zwierzęco neoliberalnej III-ciej RP?
  Pracuję i czy mam prawo do urlopu? Ale gdzie tam.
  A może do płatnych zwolnień lekarskich? Ale gdzie tam.
  A kiedy Świat Pracy wywalczył te dobrodziejstwa?
  POdobno w XIX wieku.
  Aha.
  A tzw. "lewica" czym się od lat zajmuje?
  Dopieszczaniem gejowskich tyłków i wyszukaniem i zwalczaniem antysemityzmu oraz homo, kseno i trans fobii.
  A kto mi objaśnia od lat rzeczywistość.
  "Resortowe" dzieci kasujące w mediach pieniądze o wymiarze kosmicznym
  Aha.>!>!>!>

 • snurfik

  Oceniono 6 razy 2

  Oczywiscie ze polacy skrecaja srubki i nic wczesniej, bo jeszcze czegos by sie nauczyli.
  Na naklejkach nazywa sie to "Engineered in USA Made in Mexico".
  Polska to jest to "Mexico": skrecanie srubek dla Opla, pakowanie paczek dla Amazona, call center....

 • bazbaz73

  Oceniono 10 razy 2

  Jakie przywileje wynikające z kodeksu pracy ma zwykły robotnik w USA? Ma płatny urlop z mocy prawa? Ma z mocy prawa zagwarantowany okres wypowiedzenia? Ma zagwarantowany czas pracy, powyżej którego pracodawca musi dać mu w zamian wolne lub wynagrodzić go ponadstandardowo? Mówisz o grupce kilkudziesięciu inżynierów, których konkrecja z otwartymi rękami przyjmie a bezrobocie to dla nich najgorsze 10 minut ich życia! Mówisz o grupie ludzi na których się chucha i dmucha, żeby tylko raczyli zostać! A cała reszta nie ma nawet 1/10 tego co w realu jest w Polsce (nie mówiąc już o tym co jest teoretycznie!). A mimo to jakoś więcej Polaków chce wyjechać pracować do Stanów niż Amerykanów do Polski, choć i liczebnie jesteśmy nieporównywalni.

 • ot48

  Oceniono 1 raz 1

  Jest w tym dużo prawdy, ale żądania lidera Razem są zbyt wygórowane i nierealne. Naprawdę twórczych szeregowych pracowników jest ułamek procenta. Większość naszych firm i to tych z polskim prywatnym kapitałem czy też obcych żeruje na taniej sile roboczej. Taką mamy gospodarkę i taki mamy kapitalizm.

 • fjan

  Oceniono 11 razy 1

  " O take walczylim i take mamy ". Solidarność, solidarność, solidarność ".

 • westgreg

  Oceniono 15 razy 1

  Co do zakładania związków zawodowych, to Zandberg ma rację, ale w przypadku innowacyjności myli przyczyny ze skutkami, chociaż nieco prawdy w "chłopie folwarcznym" jest (z tym, że nie jest to wina pracodawców).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX