"PiS prowadzi w sondażach, ale poparcie nie rośnie. Nie dostali nawet bonusu za wygranie wyborów"

Wg dr Anny Materskiej-Sosnowskiej, PiS miałoby największe szanse na drugą kadencję, gdyby zdecydowało się na wcześniejsze wybory. - Wtedy przy złożonych obietnicach i tych już zrealizowanych, z zapowiedzią zmiany konstytucji można wygrać - mówiła politolożka w TOK FM.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak podkreśla dr Materska-Sosnowska, choć PiS niezmiennie prowadzi w sondażach, nie odnotowuje wzrostu poparcia. - PiS nie dostał "bonusu" za wygrane wybory. A wcześniej każda partia wygrywająca wybory dostawała.

Zdaniem politolożki z UW, PiS może zdecydować się na powtórzenie manewru z 2007 roku, kiedy partia Jarosława Kaczyńskiego (prezes PiS był wtedy premierem, a Lech Kaczyński - prezydentem - red.) zdecydowała się na przyśpieszone wybory. Choć wtedy skończyło się porażką, Materska-Sosnowska ocenia, że "jak się chce przeprowadzać takie zmiany, to opłacałoby się przeprowadzić wybory odpowiednio wcześniej".

Oczywiście nie można przegapić najlepszego na to momentu. A Prawo i Sprawiedliwość przed laty podjęło złą decyzję.

- Pierwsze przesłanki to był 2006 rok. Wtedy to było do wygrania. Jak się prześpi ten odpowiedni moment, to oddaje się pole opozycji.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (82)
"PiS prowadzi w sondażach, ale poparcie nie rośnie. Nie dostali nawet bonusu za wygranie wyborów"
Zaloguj się
 • elinstal

  Oceniono 37 razy 11

  Każdy roztwór się kiedyś nasyci. Widać nieprzekraczalna granica głupoty w naszym społeczeństwie jest bardzo wysoka, ale 1/3 nie przekroczy.

 • zigzaur

  Oceniono 44 razy 10

  Pisuar ma obecnie spore poparcie. A dlaczego? A dlatego:
  1. Elektorat, czyli mściwe nieudaczniki, cieszy się, że wreszcie ktoś zrobił na złość "tym bogatym". Dopieprzenie ludziom, którym się udało, to sens istnienia Pisuaru.
  2. Bidota cieszy się, że "dudada". Bidota jeszcze nie odczuła, że sama za to zapłaci. I za pośrednictwo też.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 34 razy 8

  Zagadka, co to za kraj?

  W którym rządzi jeden człowiek nie będący ani premierem, ani prezydentem? Człowiek, który może jednym ruchem wywalić świeżo zatrudnionego prezesa Holdingu Obronnego choć nie ma do tego żadnego prawa. Polityk ten udziela audiencji prezydentowi (musi jeździć do swojego szefa nocą) i premierowi (wzywa ją do siebie na 6 min). To kraj gdzie minister sprawiedliwości jest jednocześnie prokuratorem generalnym, który może dowolnie dysponować prokuratorami, a sprawy prowadzone w prokuraturze udostępniać postronnym. Gdzie wyrzuca lub przesuwa do innych działów prokuratorów, którzy próbują patrzeć władzy na ręce, zaś posłuszni prokuratorzy, którzy popełnią przestępstwo nie będą pociągnięci do odpowiedzialności jeśli będą działali w uznaniowej „słusznej sprawie” czyli na przykład nie wszczęcia postępowania w sprawie nieopublikowania orzeczenia TK. To kraj, w którym prezydent ułaskawia swojego kolegę, a kolega ten zostaje koordynatorem służb specjalnych choć otrzymał od sądu pierwszej instancji wyrok bezwzględnego więzienia. W telewizji publicznej szefuje polityk partii rządzącej (wielokrotnie skazany za pomówienia) i wyrzuca z niej wszystkich, którzy nie podzielają poglądów szefa. Co to za kraj, w którym premier mówi, że nie będzie przestrzegał prawa, a prokurator generalny straszy premiera karami, jeśli premier będzie go przestrzegał. To kraj, gdzie Minister Spraw Zagranicznych wzywa na pomoc Komisję Wenecką i powołuje się na jej autorytet, a kiedy KW orzeka niezgodnie z linią partyjną dezawuuje się ją i tworzy jakąś komisję parlamentarną do badania orzeczeń Komisji Weneckiej… Na miejsca doświadczonych urzędników zatrudnia się partyjnych funkcjonariuszy choćby bez pozoru konkursów. Czy to Służba Cywilna czy kuratorium nie ma znaczenia. Gdzie ekspertami do spraw badania wypadków lotniczych są ludzie, którzy jedynie latali samolotami, a ekspertami od hodowli koni są ludzie, którzy takie zwierzę kiedyś widzieli na polu... zaś w zarządzie spółki energetycznej zasiada pielęgniarka, bez żadnego doświadczenia, a szefem urzędu statystycznego zostaje poseł partii rządzącej, który nie ma pojęcia o statystyce, ale kiedyś zarządzał wodociągami (ciekawe jakie wyniki wykręci). W parlamencie wymontowuje się kamery kontrolujące proces głosowania nad głowami posłów partii rządzącej. Wytłumaczenie? Kamerę trzeba wysłać do Anglii, żeby ją naprawić…no comments… Katolicka rozgłośnia dostaje od rządzących liczne dotacje w zamian za poparcie przedwyborcze. Rządzący jeżdżą na rocznice tej stacji i wychwalają jej dyrektora… To pewnie jakiś afrykański kraik.

  Rozwiązanie zagadki: to państwo teoretyczne (jak wieścił jeden Wernyhora)

  Niby istnieją sądy, ale władza się nie liczy z ich wyrokami. Niby jest jakaś władza wykonawcza i ustawodawcza, ale to marionetki w rękach jednego człowieka. Konstytucja go nie obowiązuje. Społeczeństwo też nie istnieje, bo jedynie dla jednej czwartej ważna jest wolność (jak głosi badanie jednego z ośrodków badawczych).

  Można by zacytować hrabiego Ponimirskiego, który obnażając Dyzmę mówi: "wyście wywindowali to bydlę na piedestał, to z was się śmieję głupcy, z was"...

 • Robert Rusiecki

  Oceniono 8 razy 6

  PiS rządzi samodzielnie w wyniku specjalnej premii, jaką uzyskał w wyniku nie wejścia lewicy do Sejmu. Trudno oczekiwać powtórzenia takiej sytuacji.

 • pan.szklanka

  Oceniono 26 razy 4

  Przed wyborami PiS przegłosuje ustawę mówiącą, że połowa przyszłego składu parlamentu automatycznie wywodzi się z partii obecnie rządzącej. Pretekstem może być tzw. "ciągłość władzy". A że niekonstytucyjnie? Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?

 • kkes

  Oceniono 3 razy 3

  Wow! Cenzura nawet tutaj?

 • Tadeusz Marczak

  Oceniono 6 razy 2

  Brawo Prezydencie!!!Brawo Jarosław!! Brawo Szydło!! Brawo Macierewicz
  #################################################################

  Obama zbiegał, o spotkanie, w cztery oczy, z Prezydentem Dudą! Odbyło się spotkanie!!!
  #################################################################Obama nie spotkał się bilateralnie , z Tuskiem! Czarna polewka.

  Na konferencji Dudy , w The National Press Club , w Waszyngtonie sala pękała, w szwach!
  #################################################################
  90% chętnych odeszło , z kwitkiem.
  Biznes, Politycy, Elity zafascynowane rzeczowością Prezydenta!
  #################################################################
  Oni zlewają się na nasz Trybunał i było tylko jedno( półgębkiem) pytanie dotyczące tej sprawy.
  Pytania konkretne dotyczyły planowanych Amerykańskich inwestycji, w Polsce.
  #################################################################

  Daje również optymizm sukces dyplomatyczny i obronny p. Macierewicza i p. Dudy:
  Brygada ciężka NATO( Amerykańska), w Polsce na Suwalszczyźnie. Brawo!
  #################################################################
  Antoni Macierewicz komentuje;
  "To również wynik obiektywnej sytuacji, o której alarmowaliśmy naszych sojuszników, a także zagrożeń agresywnych działań Rosji. Widzimy to jako krok w kierunku powiększenia bezpieczeństwa RP i innych krajów wschodniej flanki NATO. Nie ujmowałbym tego w kategoriach sygnału, to decyzja zmieniająca sytuację geopolityczną Polski i innych krajów NATO."

  Cieszę się, że NARESZCIE mamy skutecznych dyplomatów!!
  -----------------------------------------------------------

  Pozdra
  Tadeusz Marczak

 • Tadeusz Marczak

  Oceniono 8 razy 2

  Gdy rządzi PIS-bezrobocie zawsze maleje!
  ################################################
  P. Materska, a co było pierwsze: jajo? Czy kura?

  Jak pisze Gazeta Wyborcza (10 dni temu):
  ##################################################
  "Stopa bezrobocia w Polsce w lutym sięgnęła 6,8 procent – podał Eurostat. To kolejny miesiąc spadku tego wskaźnika. Co ciekawe – okresy wzrostu bezrobocia nigdy nie zdarzyły się w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości.

  W listopadzie po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych stopa bezrobocia w Polsce liczona przez Eurostat (to inne dane, niż te zbierane z urzędów pracy) wynosiła 7,1 procent. W grudniu spadła do 7 procent, w styczniu do 6,9, a w lutym do 6,8 procent. Spadek jest systematyczny. Tym samym zbliżamy się do rekordu wszechczasów z października 2008, czyli poziomu 6,6 procent."

  Pozdra
  Tadeusz Marczak

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX