Marsz KOD i ani słowa o protestujących pielęgniarkach. Dymek: Uderzające, ale przewidywalne. Tak samo było ws. aborcji

- Nie dziwi mnie, że KOD nie odniósł się do protestu pielęgniarek - powiedział Jakub Dymek w rozmowie z tokfm.pl. - Musiałby wtedy powiedzieć, co ogólnie sądzi o służbie zdrowia, zadłużeniu CZD, umowach śmieciowych pielęgniarek czy ogólnie o wynagrodzeniach w sektorze publicznym. Choć o strajku w CZD na marszach 4 czerwca nie było mowy, KOD opublikował dziś oświadczenie, w który się solidaryzuje z protestującymi.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W sobotę w całym kraju odbyły się marsze KOD. Demonstrujący wspominali pierwsze wolne wybory w 1989 r., odnosili się także do obecnej sytuacji, krytykując rząd PiS. Nie powiedzieli jednak nic o czymś, co w ostatnim czasie zajmuje opinię publiczną - proteście pielęgniarek w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Jak powiedział w rozmowie z tokfm.pl Jakub Dymek brak odniesienia jest "uderzający, ale symptomatyczny i w dużej mierze przewidywalny". - KOD zachowuje postpolityczną formę, która nie jest zakorzeniona w żadnym realnym buncie społecznym - uważa kulturoznawca, dziennikarz i publicysta "Krytyki Politycznej". - Nie był w stanie odnieść się do protestu przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego, był bezradny także wobec tego - podkreśla.

"KOD jest czysto estetyczny"

- KOD w ogóle nie jest polityczny, jest czysto estetyczny - dodaje Dymek. - To ruch sprzeciwu wobec Kaczyńskiego i PiS, ale nie wobec żadnej konkretnej polityki realizowanej przez rząd - mówi. Jak zaznacza, jest to ruch sprzeciwu wobec zmian w Trybunale Konstytucyjnym, ale "ideowo i politycznie nie artykułuje jakiegoś alternatywnego projektu".

- Nie dziwi mnie, że nie jest w stanie odnieść się do protestu pielęgniarek - mówi nam publicysta. - Musiałby wtedy powiedzieć, co tak naprawdę myśli o służbie zdrowia, zadłużeniu CZD, uśmieciowieniu zawodu pielęgniarki i położnej czy ogólnie o wynagrodzeniach w sektorze publicznym - uważa.

- To wymagałoby opowiedzenia się po zdefiniowanej stronie sporu politycznego, który prawdopodobnie, jeśli ci panowie w cokolwiek wierzą, dzieli np. prezydenta Kwaśniewskiego i prezesa Petru - twierdzi Dymek. - KOD unika tematów polaryzujących. Jest pospolitym ruszeniem, które próbuje przekroczyć twardą politykę - ocenia publicysta.

- Strategia opozycji totalnej jest ugruntowana i poniekąd skuteczna - dodaje Dymek, zaznaczając, że pokazał to ruch Solidarni 2010. - Byli antyrządowi, ale poza postulatem wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej nie miał innych pomysłów - przypomina. Według dziennikarza, funkcjonowanie KOD ma sens dopóki będzie w Polsce istniała "emocja antykaczyńska". - Wtedy ruch będzie utrzymywał swoją pozycję - przewiduje.

"Co miałoby się zmienić, gdyby rząd się rozwiązał, a Kaczyński udał na emeryturę?"

"Rozumiem, że 'Kaczyński musi odejść'. PiS zrobił wiele, żeby zantagonizować dużą część społeczeństwa. Sam uważam się raczej za krytyka tego rządu. Ale dalej nie wiem, co zdaniem KOD miałoby się dzięki temu zmienić, gdyby rząd się rozwiązał, a Kaczyński udał na emeryturę? Kryzys konstytucyjny nagle się rozwiąże, ludzie pogodzą, a media publiczne wyzdrowieją?" - pisał Dymek na Facebooku.

KOD się "solidaryzuje"

Tymczasem w poniedziałek KOD opublikował list w którym "solidaryzuje się z pielęgniarkami i popiera ich walkę o godne płace i warunki pracy". "4 czerwca 2016 r. obchodziliśmy kolejną rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. Świętując to wydarzenie, nie zapominajmy o tym, że nie wszystkie zgłaszane wtedy postulaty zostały spełnione. W programie Komitetu Obywatelskiego 'Solidarność' znalazł się wtedy zapis 'Chcemy zapewnić pracownikom służby zdrowia godziwe płace i warunki do opieki nad chorymi'. Najwyższy czas by tak się stało" - napisał w liście Zarząd Główny KOD.

Byli prezydenci na marszach

W sobotę w całym kraju odbyły się manifestacje organizowane przez KOD. W warszawskim marszu wzięli udział byli prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski. Lider KOD Mateusz Kijowski powiedział na pl. Bankowym, że w 1989 r. "byliśmy razem, dzisiaj niestety razem już nie jesteśmy". - Bardzo nad tym ubolewam. Jesteśmy narodem, powinniśmy być w stanie przynajmniej ze sobą rozmawiać, ale nie można rozmawiać z ludźmi, których jedynym celem jest pozbawienie nas wolności i przejęcie władzy w państwie w każdym jej aspekcie, niezależnie od tego, czy jest to władza wykonawcza, sądownicza czy ustawodawcza - dodał.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (24)
Marsz KOD i ani słowa o protestujących pielęgniarkach. Dymek: Uderzające, ale przewidywalne. Tak samo było ws. aborcji
Zaloguj się
 • fankover

  Oceniono 22 razy 12

  Ktoś tu czegoś nie rozumie. KOD powstał w proteście przeciwko łamaniu prawa, nie przestrzeganiu konstytucji. Bardzo dobrze że nie zajmuje zdania w sprawie pensji pielęgniarek, sytuacji górników czy zarobków prezesów spółek państwowych. To jest już polityka, sprawa rządu bądź opozycji, która rząd może krytykować . KOD jest platformą łączącą ludzi, którzy chcą aby Polska była demokratycznym krajem, w którym przestrzewga się prawa. KOD nnie powstał w proteście przeciw wynikowi wyborów. KOD powstał w proteści an zachowania władzy, które są przekroczeniem uprawnień do których została ona powołana. Tyle. Kropka. Nie rozmywajmy zadań KODu oczekując że wstawi się za pielęgniarkami bo w ten sposób KOD przestanie być kodem. To Kaczyński ze swoją partią pchał się do władzy - niech teraz rozwiązuje problem pielęgniarek, a nie stwarza problemy, które prowadzą Polskę nad przepaść. Kapito?

 • dylematydemokracji

  Oceniono 16 razy 10

  Wśród maszerującego w sobotę tłumu z pewnością były osoby, które zlikwidowałyby program 500+ i dały pielęgniarkom po 10 tys. na głowę, ale też i osoby, które sprzeciwiłyby się takiemu rozwiązaniu, bo mają 4 dzieci i są beneficjentem 500+. Z pewnościa ramię w ramię maszerowały też osoby, które gotowe są walczyć za liberalne prawo do aborcji jak też i takie, które chciałyby tylko, aby utrzymał się obecny stan prawny w tej kwestii. itd it. Społeczeństwo tworzą różni ludzie - tyle światpopoglądów, ile wolnych obywateli. KOD powstał po to, abysmy umieli i mogli się pięknie różnić, abyśmy mogli słuchać się nawzajem, przekonywać i demokratycznie opowiadać się za określonymi wyborami. Powstał bo PIS chce nam odebrać wolność, decydować za nas. Nie mieszajmy więc pojęć. KOD nie jest od tego, aby sprzyjać bądź nie sprzyjać pielęgniarkom. Patrzmy na ręce PIS, nie pozwólmy zdewastować państwa i niszczyć Trybunału Konstytucyjnego. Od tego jest KOD. A pielęgniarki niech prowadzą dialog z odpowiednią władzą, zwłaszcza że ta naobiecywała wszystkim wszystkiego. Niech teraz realizują obietnice wyborcze zamiast wysadzać Polskę w powietrze.

 • Oceniono 21 razy 9

  KOD nie został założony do walki o interesy poszczególnych grup zawodowych.
  Chodzi o walkę z łamaniem prawa i zasad demokracji. Gdy będzie przestrzegana Konstytucja i dopuszczane do głosu opinie opozycji parlamentarnej, znikną ww. problemy polityczne, a pozostaną wyłącznie ekonomiczne (w stylu "komu zabrać, a komu dać", bo na tym polega redystrybucja w państwie socjalnym).
  KOD to nie "Solidarność". Mamy dzisiaj "Solidarność" będącą od wielu lat przybudówką PiS-u, która chwali się powiązaniami z pierwszą "Solidarnością", a jednocześnie aktywnie wspiera partię, która stoi na przeszkodzie spełnienia wielu zapomnianych już postulatów z sierpnia 1980, m.in.:
  3. Przestrzegać zagwarantowaną w Konstytucji [...] wolność słowa (osoby zwalniane z pracy za wypowiedzi nieprzychylne rządowi PiS!)
  4. c) znieść represje za przekonania (jw.)
  13. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej (zniesienie konkursów przez PiS!)
  17. Zapewnić odpowiednią liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.

  Zamiast tego, PiS przyłożył się chyba zbyt przesadnie do paru innych postulatów:
  3. [...] udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań (klerykalizacja środków masowego przekazu!)
  14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do lat 55 (Duda obiecał obniżyć!)
  15. Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych (czyli obniżyć "stare emerytury" do poziomu "nowych"?!)
  16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym. (fakt, dzieci nie pracują!)
  19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkanie (program Mieszkanie+ !)

 • klara551

  Oceniono 14 razy 8

  KOD ma być panaceum na wszystko? Na prezesapana,na kiepską służbę zdrowia,na głupotę rodaków,na złą pogodę ,na upał itd? KOD to nie złota rybka drogi panie,nie czarodziejski młynek a co najwyżej kije samobije na PiS.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 11 razy 5

  KOD jest dość estetycznym urządzeniem społecznym, a właściwie pospolitym ruszeniem. Pozwala ludziom sfrustrowanym faszyzującym kaczyzmen złapać oddech i pobyć w towarzystwie innych ludzi z podobną wrażliwością polityczną.
  Właśnie polityczną, a nie społeczną.

  Tak długo, jak długo nie powstanie szeroka platforma lewicowa, politykę będzie tworzyć faszyzujący kaczyzm i szerokie gremia, bliżej niesprecyzowane, które mają niewątpliwie lepszy gust i sznyt. Ale z tego nic nie nowego nie wyniknie.

  Mizerne są szanse na powstanie szerokiej platformy lewicowej, bo wszelkie byty lewicowe w pierwszej kolejności atakują inne byty lewicowe.
  Rzucił mi się w oczy komiczny obrazek z wczorajszego marszu KOD. Przemieszczająca się dość nerwowo Nowacka, żeby broń boże nie znaleźć się blisko Czarzastego. Bo Nowacka brzydzi się zapewne Czarzastym, a z kolei Nowacką brzydzi się Zandberg. Taka gmina.

  Najbardziej zawodzi mnie Piotr Ikonowicz, który od lat jest dla mnie ikoną lewicowości.
  I mimo, że rozumiem i podzielam jego niechęć do Millera i tym podobnych, to powinien właśnie on wziąć się za konstruowanie lewicowej platformy. Gdyby przystąpił do Zjednoczonej Lewicy, to Polska wyglądałaby dziś inaczej. Ot co.

 • tbgmbx

  Oceniono 1 raz 1

  Od tego, co zrobić z pielęgniarkami, jak rozdać pieniądze budżetowe, czy przywrócić czy nie wiek emerytalny i o innych sprawach bieżącej polityki są partie polityczne - PiSy, POsy, Nowoczesne, Staroświeckie, Razemy, Osobniemy itd. i inne takie tam. I mnie, jako obywatelowi, wystarczy, że raz na jakiś czas w wyborach wyłoni się jakaś polityczna reprezentacja, która utworzy legislatywę i egzekutywę. Natomiast NIE CHCĘ ŻEBY GRUPA NIEMAJĄCA WIĘKSZOŚCI KONSTYTUCYJNEJ NARUSZAŁA NAJWAŻNIEJSZĄ UMOWĘ SPOŁECZNĄ, KTÓRĄ JEST KONSTYTUCJA. ŻĄDAM ZAGWARANTOWANIA SĄDOWEJ KONTROLI NAD ZGODNOŚCIĄ PRAWA TWORZONEGO PRZEZ LEGISLATYWĘ Z KONSTYTUCJĄ! A czy będą skrobanki czy nie i czy będą mieszkania, czy nie, to jest taki problem, który powinien być rozwiązany jakąś ustawą - dobrą lub niedobrą. Ale musi być gwarancja, że mniejszość, która poczuje się tą ustawą dyskryminowana, mogła w demokratycznym trybie podać ją do Trybunału konstytucyjnego. Teraz takiej gwarancji NIE MA. Panie Dymek, ja wiem, że to trudno zrozumieć, ale jest jakaś hierarchia priorytetów.

 • rot.leszek

  Oceniono 7 razy 1

  Tymczasem u Waszych zachodnich sasiadow nad Renem testowane sa masowo tzw Fußbodenampeln - czyli sygnalizacja swietlna dla pieszych umieszczona w jezdni chodniku itd Chodzi o zredukowanie wypadkow z udzialem pieszych zaabsorbowanych wlasnym telefonem w ruchu ulicznym .... Nic wspolnego z tematem ( ? ) ..hmm w sumie jaki kraj takie problemy

  a i zdrowia tez tyczy

 • swobodan1

  Oceniono 3 razy -1

  Na marszu KOD Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski
  pozdrawia wiwatujące tłumy pozdrowieniem - Heil Hitler !!!

 • zorro318

  Oceniono 5 razy -1

  Rewolucje robia glodni i zdesperowani, tych zagospodarowal PiS, syci i dobrze ustawieni maja za duzo do stracenia. Sa oczywiscie wyjatki; caly ten KOD nie jest wart funta klakow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX