"Dramat polskiej edukacji: zamknięcie w czasami bezsensownych projektach europejskich"

Jak zachwala min. Anna Zalewska, dobrą zmianę w polskiej edukacji gwarantują: "czteroletnie liceum z porządną maturą, szkolnictwo zawodowe reagujące na potrzeby rynku pracy i nauczanie wczesnoszkolne, gdzie pracować będą najlepsi". - A tam matematyka a nie zatrważający wynik badań, że ponad 50 proc. nauczycieli klas 1-3 dzieli przez zero. Chcemy wzmocnić doskonalenie zawodowe nauczycieli, bo nowych nie będziemy mieć - mówiła szefowa MEN w TOK FM.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Matematyka, na którą - jak podkreślała min. Anna Zalewska - "obudowana będzie szachami, programowaniem". Zmiany w systemie edukacji mają też zakończyć "dramat polskiej edukacji". - Że została zamknięta w czasami bezsensownych projektach europejskich - oceniła minister edukacji w "Poranku Radia TOK FM".Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
"Dramat polskiej edukacji: zamknięcie w czasami bezsensownych projektach europejskich"
Zaloguj się
 • ktos2014

  Oceniono 11 razy 9

  Dramatem polskiej edukacji jest minister Zalewska, pani dla której liceum to kurs przygotowawczy do matury, pani , która zapewniała , że przez ich pomysł z 6 latkami nie będzie zwolnień nauczycieli ! a zwolnienia są i to duże KŁamczucha

 • marudna.maruda

  Oceniono 11 razy 9

  " zatrważający wynik badań, że ponad 50 proc. nauczycieli klas 1-3 dzieli przez zero. Chcemy wzmocnić doskonalenie zawodowe nauczycieli, bo nowych nie będziemy mieć"- może podajcie, ilu tych nauczycieli sprawdzono pod kątem znajomości matematyki na poziomie podstawowym. Bo mam wrażenie, że to ocena na potrzebę chwili.
  Szkolenia? Polscy nauczyciele mają odruch wymiotny na słowo "szkolenie". Przeciętny nauczyciel na szkoleniach spędza przynajmniej 8 godzin w miesiącu. Co miesiąc, w ramach wewnętrznego doskonalenia. Po co? Ano po to, że szkolący całkiem nieźle na tych swoich dodatkowych zadaniach zarabiają. Kto ma dojścia, ten szkoli na potęgę. A nauczyciel odmówić nie może, skoro dyrektor zaleca.
  A nauczyciele wczesnoszkolni- zdaje się nikt nie pamięta, że oni wprowadzają dzieci w szkolny świat. Od nich zależy, jak dziecko będzie postrzegało szkołę. Zniechęcają lub zachęcają na starcie. Poza częścią edukacyjną spełniają też szereg obowiązków opiekuńczo- wychowawczych. Za 100- 150 zł miesięcznie.
  Zaś traktowani jak gorszy oświatowy sort nie tylko przez rodziców i władze oświatowe, ale też przez "profesorów" z gimnazjów czy liceów.

 • wildcat_1966

  Oceniono 9 razy 5

  Smutne, że trzeba przypominać o podstawowych sprawach:

  - zawód (a raczej powołanie) nauczycielski musi być życiowo atrakcyjnym wyborem;
  - musi być zapewniona (względna) stabilność zawodowa (bez przesady zapisanej w Karcie Nauczyciela);
  - opieranie się na edukacji patriotyczno-historycznej-religijnej jest błędne, gdyż prowadzi do odwrotnych skutków (efekt przesycenia) oraz niedokształcenia w dziedzinach życiowo niezbędnych: język polski (w mowie i piśmie - sic!), matematyka, fizyka, chemia, podstawy porządku prawnego, jęz. obce;
  - stabilne programy nauczania, które powinny być modyfikowane w ślad za ewolucją nauki, a nie poglądów aktualnie rządzących;
  - należy dbać o wyeliminowanie 3Z (zakuć, zdać, ZAPOMNIEĆ).

  A p. minister i tak "schrzani" robotę, ponieważ jest nastawiona ideologicznie ...

 • cheshire

  Oceniono 5 razy 3

  programy unijne to utopia! Więcej katechetów w szkołach po skróconych kursach u Rydzyka i bez podstaw pedagogiki, przywrócenie kar cielesnych oraz nawrót do sprawdzonych programów z XIX wieku. To przyszłość szkoły budowana przez nawiedzoną minister i obłąkanych Elbanowskich.

 • malgojb

  Oceniono 3 razy 3

  Tylko skąd oni wezmą takich nauczycieli? Nie dość, że do tej pory każdy humanista z dumą głosi, że pomyli się w prostej tabliczce mnożenia, a umiejętność liczenia to wstyd dla osób wrażliwych to jeszcze chcą znaleźć, za te same pieniądze, ludzi, którzy w większości wybierają lepiej płatny zawód niż nauczyciel.
  Poza tym ciekawe czy dadzą na sprzęt do praktycznych zajęć w zawodówkach i możliwość praktyk w zakładach czy też będzie teoria.

 • cynnik2

  Oceniono 2 razy 2

  Wiecie co? Poddajcie się Niemcom bez wojny, może znów nauczą was gospodarować, tak jak kiedyś w Wielkopolsce. Poznaniakom gospodarność pozostała do dziś.
  Tu w Reichu jest szkolnictwo zawodowe na poziomie, praktyki zawodowe w firmach zaawansowanych technologicznie, studenci mają przejrzyste wsparcie finansowe, najlepsi studiują w USA.
  A w Polsce kolejna "reforma"... I ludzie coraz głupsi, mniej oczytani, bez fantazji i poczucia humoru.

 • tadek-1

  Oceniono 2 razy 2

  Patrzac na gestykulacje minister edukacji i sluchajac jej, dochodze do wniosku ze powinna sie udac do bylejakiego psychiatry. Dobry tez nie pomoze.

 • waldus059

  Oceniono 4 razy 2

  Dramatem polskiej edukacji sa ta szmata zielińska i ku...szony elbanowscy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX