Internetowi hejterzy prawa nie łamią. "Mowa nienawiści wobec gejów i lesbijek nie jest u nas przestępstwem"

Niewiele można zrobić z autorami nawet najbardziej obraźliwych wpisów dotyczących mniejszości seksualnych. Jak jest ich wielu, zobaczyliśmy po masakrze w Orlando. - Gdyby te komentarze dotyczyły osób czarnoskórych, muzułmanów, przedstawicieli mniejszości etnicznych, to byłyby ścigane z urzędu. Ale obraźliwe komentarze dotyczące gejów i lesbijek to nie jest w Polsce przestępstwo - mówiła w TOK FM Anna Mazurczak z biura RPO.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak przypomniała prawniczka, w rozmowie z Piotrem Kraśką, organizacje pozarządowe i RPO "wielokrotnie podnosili potrzebę zwiększenia ochrony prawnej ofiar przestępstw z nienawiści motywowanej uprzedzeniami względem osób homoseksualnych".

- W poprzednim Sejmie prowadzono prace w tej sprawie, ale skończyła się kadencja i zapomniano o tym projekcie. Obecny minister sprawiedliwości nie widzi potrzeby, żeby tę ochronę zwiększyć - stwierdziła mec. Anna Mazurczak.

- Jeśli więc do ataku doszłoby w meczecie i obraźliwie komentarze dotyczyły muzułmanów, to można byłoby ścigać sprawców. A jeśli to dotyczy klubu gejowskiego to nie... - dopytywał Kraśko.

- Jeśli sprawca strzelał do gejów i tego dotyczą komentarze, to nie. Ale oczywiście jeśli doszłoby do znieważenia konkretnej osoby prywatnej, to mogłaby by ona podjąć kroki prawne. Ale byłoby jej ciężej niż np. osobie czarnoskórej. Dlatego, że wg polskiego prawa, jeśli znieważona jest osoba czarnoskóra, to traktuje się to jako przestępstwo, które szkodzi całemu społeczeństwu. I organy ścigania byłby zmuszone, by zająć się sprawą - mówiła Mazurczak.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (37)
Internetowi hejterzy prawa nie łamią. "Mowa nienawiści wobec gejów i lesbijek nie jest u nas przestępstwem"
Zaloguj się
 • oby.watel

  Oceniono 8 razy 4

  To straszne, że państwo nie wykorzystuje całego swojego aparatu przemocy do walki z mową nienawiści. Za Stalina wykorzystywało i komu to przeszkadzało? To hucpa, skandal i granda. W Stanach nie tolerancji dla mowy nienawiści, która jest surowo karana i taka postawa przynosi efekty - sprawca masakry bał się kary i złego słowa nie powiedział o ofiarach. Co charakterystyczne ci, którzy najgłośniej wrzeszczą o mowie nienawiści w swoich wypowiedziach jej nie dostrzegają. Wszystkich jednakowo kochają.

 • jkl54

  Oceniono 3 razy 1

  Nie tylko dlatego trzeba z tego narodowo( brunatnego) - socjalistyczno-katolickiego kraju emigrowac, nie bede tym ch...om placil podatki ....Wroce jak skonczy sie lamanie prawa i nie beda rzadzic cwiercinteligentne polglowki

 • zdzisek1949

  0

  Wydu.czę geja i lesbijkę w odbyt !!!

 • Pietrek Krakowin

  0

  aha - czyli jak ktoś od stanu wojennego do dziś współżyje z kotami to nie niczego nietaktownego , aby to ujawnić??

 • korgan123

  Oceniono 2 razy 0

  Mowa nienawiści czyli słowo-wytrych żeby cenzurować wszystko co nie podoba się lewicy.

 • rastablaster

  Oceniono 8 razy 0

  Obłuda

 • arwena2010

  Oceniono 4 razy 0

  No i co to znaczy?

 • passtorian

  Oceniono 3 razy -1

  Oglupiajace polityczna poprawnosc - karalna mowa nienawisci. Blazny zidiocieli. O politycznych blaznach mowa. Oczywisty jest fakt ze w internecie bluzgami sypie sie w rozne strony , w zaleznosci od emocji. wyodrebniac i karac za slowa wypowiadane , za ujawniane myslenie chocby to myslenie bylo kompletnie idiotyczne? Ktos opetany, calkowicie nietolerancyjny usiluje cenzorowac i karac szczere ,mczy nieszczere wypowiedzi ludzi jak by niebylo doroslych. Piaskownice myslowa tez nam chca zalozyc. Doroslym ludziom! Wmiana zdan Ci sie tlumoku nie podoba, walcz wymiana zdan a nie grozba wiezienia. Totalne umysl;owe udupienie, wzorem z raju gdzie ludzi juz traktuja jak bezmyslne manekiny.

 • westgreg

  Oceniono 3 razy -1

  Kolejna uprzywilejowana grupa ?!?! Jeżeli chronić kodeksem karnym przed "mową nienawiści" to wszystkich, bez względu na przyczynę. Czy nawet środowisko LGBTQWERTY musi dzielić polaków na tych gorszej (którym nie przysługuje ochrona w kk) i lepszej (którym przysługuje) kategorii?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX