Ile państwo wyda na ŚDM? Kościół: podatników to nic nie kosztuje. Rząd: 148 mln. A ta kwota jest trzykrotnie wyższa

Kuria mówi, że ŚDM podatnika nic nie kosztują i wie, że rząd tego nie sprostuje - mówił w TOK FM Markiewicz, dziennikarz OKO.press, który dokładnie zlustrował wydatki państwa, miast, samorządów i państwowych spółek na lipcową imprezę.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na Światowe Dni Młodzieży urzędy centralne, samorządy i państwowe spółki chcą już wyłożyć łącznie ponad 446 mln zł. A to dopiero część wydatków, bo wielu kosztów imprezy nie da się jeszcze oszacować - napisał portal OKO.press.

- To jest tekst o kreatywnej księgowości państwowej - mówił w TOK FM Tadeusz Markiewicz, jeden z autorów artykułu OKO.press. - Państwo zapisało się na zadanie i do końca nie chce się do niego przyznać przed podatnikiem. Oficjalnie wg rządowych danych administracja centralna wydaje na ŚDM 148 mln złotych. Brakuje w tym 300 mln zł, o których napisały nam urzędy miast, samorządy. Wiele instytucji nam nie odpowiedziało - w tym wielkich spółek skarbu państwa - jak PZU czy Orlen. One się przyznają do tego, że biorą udział w Światowych Dniach Młodzieży jako "partner strategiczny", a jednocześnie odmawiają informacji, ile pieniędzy na to przeznaczają - dodał Markiewicz, dziennikarz OKO.press, w Post Factum.

Dziennikarz przypomniał, że Kościół twierdzi, że sam finansuje imprezę z funduszy własnych i datków wiernych. Ale koszty zapewnienia bezpieczeństwa, ochrony granic, czystość, czy ochroną zdrowia pielgrzymów spadają na państwo polskie.

- To impreza masowa, teoretycznie takie sprawy powinny być pokryte przez organizatora. Jeśli władze publiczne z własnej woli podejmują decyzje, które godzą w kiesę podatnika, to trzeba to napiętnować. To nie jest wina kurii - stwierdził Markiewicz w rozmowie z Agatą Kowalską. - Kuria mówi, że ŚDM podatnika nic nie kosztują i wie, że rząd tego nie sprostuje - dodał.

Czy faktycznie wszyscy powinniśmy pokrywać to z własnej kieszeni? - W trakcie prac zespołu śledczego dotarliśmy do wydatków, które są kompromitujące - mówił Markiewicz.

Zwracał uwagę, że w kosztach partycypują nawet województwa znacznie oddalone od Małopolski, gdzie pod koniec lipca Światowe Dni Młodzieży będą się odbywać. Np. Podlaskie zdecydowało się na promocję w Krakowie wśród turystów zagranicznych, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży. Z kolei warszawska Ochota przekazała 300 tys. zł na wsparcie wydarzeń wokół ŚDM, a to stanowi połowę wydatków na kulturę tej dzielnicy rocznie.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (196)
Ile państwo wyda na ŚDM? Kościół: podatników to nic nie kosztuje. Rząd: 148 mln. A ta kwota jest trzykrotnie wyższa
Zaloguj się
 • mbmbtb

  Oceniono 62 razy 50

  POWIEDZMY SOBIE SZCZERZE PODATNICY !
  PRZECIEŻ KTOŚ NA TYM TAKŻE ZAROBI, MI.IN. ZA:
  - PAKIETY DLA PIELGRZYMÓW, AKREDYTACJE DLA WOLONTARIUSZY, DEWOCJONALIA, PAMIĄTKI, ŻE NIE WSPOMNĘ O TACACH....

 • konigin

  Oceniono 56 razy 44

  Wstyd. Publiczne pieniadze wyrzucane z takim rozmachem w bloto. A miala byc Polska w ruinie. Podla zmiana, cholera.

 • pasti2

  Oceniono 55 razy 41

  A wszystko po to żeby ten gruby podcieracz dupy obrońcy pedofilii i hiv w Afryce mógł się wdać w łaski kolejnego wariata w sukni ślubnej

 • laerke

  Oceniono 45 razy 37

  Pieniadze wyrzucone w bloto!
  A dlaczego nie przedszkola i szpitale budowac za taka sume?

 • c.t.k

  Oceniono 44 razy 36

  Im bliżej tego kleszego cyrku,tym mniejsza szacowana ilość pielgrzymów i co raz większe budżetowe wydatki.Nie ma zmiłuj się-klechy muszą zarobić

 • ociectadeusz

  Oceniono 41 razy 35

  Nie podatnik ? A kto zapłaci ?
  Doświadczenie uczy, że Kościół nie tylko nie płaci, ale jeszcze przy takich okazjach zarabia !
  Może im jeszcze Kraków dorzuci parę działeczek ?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 45 razy 35

  Watykańskie kondominium. Tylko jelenie płacą tu podatki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX