Siemoniak o Macierewiczu: To zły minister. Nie rozumie ciężaru sprawy

Tomasz Siemoniak skrytykowął w ?Poranku Radia TOK FM? decyzję o wysłaniu wojsk na misję przeciw islamistom: - Antoni Macierewicz nie rozumie ciężaru sprawy. I podchodzi do niej z niezwykłą lekkością.
PO złożyła wniosek nieufności wobec Antoniego Macierewicza, m.in. z powodu publikacji "Gazety Wyborczej" dotyczącej kontaktów obecnego ministra obrony z Robertem Luśnią - współpracownikiem służb PRL.

Dziś posłowie wysłuchają też informacji rządu ws. zaangażowania w misje wojskowe, które mają być prowadzone poza granicami Polski, na terenach zajętych przez tzw. Państwo Islamskie, od 20 czerwca do 31 grudnia br. w operacji Inherent Resolve w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim. Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie (z elementami wsparcia w innych państwach regionu) będzie liczyć do 150 żołnierzy i pracowników wojska i składać się głównie z komponentu powietrznego z czterema wielozadaniowymi myśliwcami F-16, wyposażonymi w zasobniki rozpoznawcze DB 110. Jego zadaniem będzie rozpoznanie lotnicze na potrzeby wsparcia operacji Inherent Resolve.

PO: To zły mnister

Tomasz Siemoniak, lider PO i były minister obrony, mówił dziś w "Poranku Radia TOK FM" o wniosku ws. Macierewicza. Odrzucił zarzuty, że Platforma kieruje się populizmem i wybrała na tę debatę najgorszy możliwy moment - tuż przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie: - To nie jest szczyt Antoniego Macierewicza, ale szczyt NATO. Przyjadą tu przywódcy 27 państw, a gospodarzem będzie prezydent Duda. Byłem jako minister obrony na dwóch szczytach NATO, w Chicago i Walii, i wiem, jak wygląda rola ministra. - To jest zły minister obrony i nie powinien tej funkcji sprawować - dodał. -Wiadomo, że nie będzie odwołany, bo PiS go obroni. Ale to nie znaczy, że nie może być tej debaty.

Wg byłego ministra obrony wysyłanie naszych żołnierzy na misję przeciw islamistom to błąd. - Nie wysłałbym. Sprawa była od września 2014 na stole. Mogliśmy taką decyzję podjąć, ale jej nie podjęliśmy. Świadomie uznaliśmy, że nie chcemy się w to angażować bardziej niż politycznym poparciem - mówił.

Jak podkreślił, Polska i bez tego bardzo udziela się na misjach zagranicznych: - Uważamy Antoniego Macierewicza za złego ministra i uważamy, że błędem jest wysłanie F16 na misję (...). To nie jest misja NATO. Jesteśmy obecni bardzo silnie w Afganistanie od kilku lat. Jesteśmy w Kosowie - też w czołówce państw. Naprawdę, nie musimy mieć kompleksów w tym względzie. Udzielaliśmy pomocy humanitarnej, udzieliliśmy pomocy w innych formach. Żadna debata publiczna w tej tak poważnej kwestii się w Polsce nie odbyła. (...) A już zupełnie nic nie usprawiedliwia momentu, w jakim się tę decyzję ogłasza. Gdyby ta kwestia pojawiła się w sierpniu czy wrześniu, pewnie nasza determinacja byłaby inna.

Siemoniak: Macierewicz podchodzi to tego z lekkością

Jak zauważył, bez względu na ostateczną decyzję opozycja powinna brać udział w debatach w takich sprawach. Tu tego zabrakło: - Mamy pierwszy raz sytuację taką, gdy bez konsensusu jest forsowane jakieś rozwiązanie.

Wg Siemoniaka Macierewicz jest osobą, która nie nadaje się do podejmowania tak poważnych decyzji. Jak dodał lider PO, sam zna pracę ministra obrony i wie, jaką odpowiedzialnością i ciężarem są decyzje o wysłaniu żołnierzy za granicę: - Sedno sprawy jest takie, że politycy PiS, a w szczególności Antoni Macierewicz nie rozumieją ciężaru sprawy, jaką na siebie biorą. I podchodzą do niej z niezwykłą lekkością.

Po doświadczeniach Polski na misjach m.in. w Iraku i Afganistanie polscy politycy powinni - zdaniem polityka PO - ostrożnie i z wielkim namysłem podejmować takie decyzje. - Operacje są długie, nie przynoszą efektów i angażują ogromne środki przez długie lata. To, co się dzieje w Iraku, wynika z błędów poprzedniej operacji, która pochłonęła ogromne środki Podchodzę z ogromną powaga do tej sprawy - mówił Siemoniak.

A TERAZ ZOBACZ: Konsekracja kościoła w ToruniuWięcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (40)
Siemoniak o Macierewiczu: To zły minister. Nie rozumie ciężaru sprawy
Zaloguj się
 • boo-boo

  Oceniono 19 razy 15

  Jak się terroryści wpienią i zdecydują w Polsce uderzyć to mam nadzieje, że na Wiejska się skierują.

 • 2zero

  Oceniono 19 razy 15

  1. Nie chcemy uchodźców bo boimy się terrorystów. 2. Posyłamy samoloty i żołnierzy aby terrorystom stworzyć moralne alibi do przyjazdu do nas. Wygląda jak doskonała amatorszczyzna.

 • getz54

  Oceniono 17 razy 13

  Jezeli ktoś za młodu szczał po bramach i podglądał przez dziurkę od klucza, nie moze byc normalnym człowiekiem. Macierewicz nadal pozostał harcerzem w krótkich spodenkach, stąd jego marzenia o bojówkach, partyzantce miejskiej, szyfrach, tajnych rozkazach itd. Ta jednostka chorobowa jest juz dawno zdiagnozowana, podobnie jak u Kaczyńskiego, ale nikt jak dotąd nie odwazył się wysła ich na leczenie.

 • szach-mat0

  Oceniono 11 razy 9

  Siemoniak "trzymał gębę na kłódkę", jak na Ministra MON przystało, Macierewicza dalej interesuje tylko katastrofa smoleńska i zabawa olowianymi zołnierzykami, jest człowiekiem nieobliczalnym, jest paplą, dlatego zagrożone są tajemnice państwowe Polski i NATO.

 • wolak007

  Oceniono 8 razy 6

  To będzie misja PiS-u!

  Peace in the Syria (PiS)

 • jantos51

  Oceniono 7 razy 5

  Ani Prezydent ani Premier nie mieli prawa podjąć takiej decyzji o wysłaniu samolotów za granicę Państwa Polskiego. Taką decyzję powinien podjąć Polski Parlament a nie łobuzy PiSowskie.

 • student_zebrak

  Oceniono 6 razy 4

  Antoni czuje sie zobowiazany do laski, zeby Amerykanie nie opublikowali tresci pewnej rozmowy przez satfon.

 • ziaburek

  Oceniono 10 razy 4

  Może tak - decyzję o wysłaniu polskich żołnierzy za granicę ( obojętnie w jakim celu - pokojowym czy nie ) może podjąć tylko Prezydent na wniosek Premiera lub Rady Ministrów. Tako rzecze Konstytucja RP. A jakiś tam Macierewicz to może co najwyżej wysłać swoją ochronę po pizzę. I tyle.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 5 razy 3

  czarownica macierewicz - na miotłe i nad pustynię niech leci.
  Na widok takiego szaleńca, islamisci z IS sami sobie utną głowę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX