Żakowski: Do zobaczenia, Brytanio. Jak zmądrzejesz, to się spotkamy, wszystkiego dobrego

Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM o Brexicie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Według wstępnych informacji, w referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej 52 proc. brytyjskich wyborców opowiedziało się za Brexitem, zaś 48 proc. było za pozostaniem kraju w Unii Europejskiej. Frekwencja w czwartkowym referendum wyniosła 72,2 proc.

- Do zobaczenia, Brytanio. Jak zmądrzejesz, to się spotkamy, wszystkiego dobrego. Mam nadzieję, że nie zdewastujecie się aż tak, żeby się tego nie dało potem odrobić. Współczuję tym wszystkim, którzy tam mieszkają, ale sobie trochę też, bo już to widać po kursach walut - mówił Żakowski w TOK FM.

Trzęsienie ziemi na giełdach

Spadki na giełdzie i prawdziwe trzęsienie ziemi na rynku walutowym - to pierwsze gospodarcze reakcje na doniesienia z brytyjskich komisji wyborczych. Sprawdził się czarny scenariusz ekonomistów - który uderzy we wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej, także w Polsce. Przede wszystkim oczywiście traci funt, kurs brytyjskiej waluty notuje spadki rzędu 8 proc. wobec euro, 11 wobec dolara i nawet 16 proc. wobec japońskiego jena. Tak jak się spodziewano, przez Brexit poszybował kurs franka, także do złotego. Inwestorzy uciekają miedzy innymi w złoto - jego cena wzrosła już o 7 procent.

O światowej gospodarce, polityce Wielkiej Brytanii i przyszłości Europy przeczytaj też w tych książkach >>Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (303)
Żakowski: Do zobaczenia, Brytanio. Jak zmądrzejesz, to się spotkamy, wszystkiego dobrego
Zaloguj się
 • mg_40

  Oceniono 37 razy 13

  Głównym powodem wyjścia UK z UE był zbyt duży napływ imigrantów z Polski i Rumunii. Blair w 2004 r. prognozował nie więcej niż 50 tys. migrantów z nowych krajów. Przyjechało kilka milionów, ostatnio 600 tys. Rumunów przepełniło czarę goryczy.
  Stawiam dolary przeciw orzechom, że gdyby nie rozszerzenie UE w 2004 r. i swoboda migracji siły roboczej to o wyjściu z UE nie byłoby dziś mowy.
  I tu pod rozważanie dla polskiego rządu czy wpuszczenie 1 mln Ukraińców na polski rynek pracy aby zadowolić pracodawców i utrzymać niskie koszty pracy to najlepszy pomysł na rozwój kraju

 • elasp

  Oceniono 45 razy 11

  Zakowski, porzuć ten mentorski, a zarazem infantylny ton ("kto się ze mną nie zgadza, jest głupi").

 • nazimno

  Oceniono 14 razy 10

  Loranyboskie, Jacek wyglasza swoje sentencje.

 • tom_58

  Oceniono 30 razy 10

  Świat się nie zawali.
  Może to da wreszcie Europejczykom coś do myślenia.
  Może wreszcie Unia stanie się unią.
  Może wreszcie pogonieni zostaną czerwone urzędasy z pokolenia '68.
  Tak naprawdę, to z Unii powinni wylecieć Niemcy.
  I to karnie! Oni do wspólnoty się nie nadają.

 • maura4

  Oceniono 28 razy 10

  Na miejscu Holandii i innych nie śpieszyłabym się. Warto poczekać i zobaczyć, co będzie działo się w Wlk. Bryt. Może być naprawdę ciężko pod każdym względem, włącznie z rozpadem królestwa.

 • niezrzeszony1

  Oceniono 34 razy 10

  Brytyjczycy mają pecha, że wychodzą pierwsi, bo EU ich przyciśnie, aby postraszyć resztę. Dublin przejmie finansjerę z Londynu, może i Irl. Pół.,Szkoci w końcu zrozumieją, że już dość decydowania o ich przyszłości przez Angoli i im podziękują, Walia to samo, niech tylko wrócą z kibicowania we Francji, hehe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX