Kto jest odpowiedzialny za Jedwabne? "Polacy? Nie! Mordercy, źli ludzie, którzy akurat byli Polakami"

Głośna rozmowa minister Zalewskiej z Moniką Olejnik ożywiła dyskusję nt. odpowiedzialności Polaków za Jedwabne. Publicyści spierali się o to, jak dyskutować o wojennych mordach. I o którą pedagogikę chodzi: "wstydu", "bezwstydu" czy "fałszu".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Przez kuriozalne wykręcanie się od odpowiedzi na pytania o Jedwabne i pogromy kieleckie rozgorzała na nowo dyskusja o winach Polaków i tym, jak o tym rozmawiać.

- W sprawie Jedwabnego oczywiście o nazywaniu, winy, odpowiedzialności można bardzo długo dyskutować - mówił w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. - Są różne szkoły i różne szkoły są uprawnione. Nie jestem wielkim zwolennikiem analizowania w kategoriach odpowiedzialności narodowych takich zjawisk historycznych, bo one zawsze prowadzą tylko do eskalacji szowinizmów i właśnie takich sytuacji jak jest pani minister (Zalewska) i ona ma tą minę "co z tym zrobić?' - mówił publicysta.

- Czyli ona dobrze odpowiedziała, zgodnie z Twoją szkołą, że tutaj nie ma co przypisywać narodowości, tylko to byli antysemici - rzucił Tomasz Lis.

Zabijali mordercy, którzy byli akurat Polakami

- Nie ma co się zapierać, że to byli antysemici. W większości albo niemal wszyscy, albo wszyscy, którzy byli Polakami. W tej kulturze istnieje ryzyko zbrodni z pobudek szowinistycznych i musimy o tym ryzyku myśleć, ono nas obciąża i pewnie w każdym z nas jakaś cząstka tego siedzi, bo przecież jesteśmy z tej kultury. Trzeba mówić prawdę - dodał Żakowski.

Wołek podsumował: W Kielcach i w Jedwabnym mordowali po prostu źli ludzie, mordercy, którzy tak się złożyło, byli akurat Polakami.

- Trzeba dodać, że innym narodom też się takie historie zdarzały, i że to nie jest coś, co zamyka definicje naszej tożsamości narodowej - przyznał Żakowski. - Myślę, że w tym sensie źle się stało, że kiedyś ta dyskusja poszła takim "łatwym korytem" i teraz mamy reakcję. Na pedagogikę wstydu, która jak uważam, zawsze jest błędem, odpowiedzią jest pedagogika bezwstydu. I właśnie ta mina Pani Minister, to była pedagogika bezwstydu - stwierdził publicysta. To nawiązanie do retoryki PiS o tym, że ich rząd skończył z "pedagogiką wstydu".

Wałęsa - człowiek prywatny?

- Powiem więcej to jest pedagogika fałszu. Myślę, że czołową figurą, główną figurą to jest eliminacja Lecha Wałęsy jako postaci czołowej, głównej, kluczowej. Mnie to przypomina te czasy ze stanu wojennego, kiedy pewien rzecznik rządu nazywał Lecha Wałęsę osobą prywatną. To jest próba sprywatyzowania wstecz Lecha Wałęsy - dodał Wołek.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (512)
Kto jest odpowiedzialny za Jedwabne? "Polacy? Nie! Mordercy, źli ludzie, którzy akurat byli Polakami"
Zaloguj się
 • konus33

  Oceniono 67 razy 39

  Dlaczego żydzi nie pozwolą dokonać ekshumacji ponoć tam spalonych . Czego się boją ?

 • beor

  Oceniono 48 razy 38

  Pamiętam wypowiedź znanego rabina ze wczesnych lat 90-tych dotyczącą odpowiedzialności Żydów za różne zbrodnie (np. morderstwa po 17.09.1939 na Kresach) i ich udział sowieckim terrorze w Polsce.
  Ów rabin stwierdził, że ktoś kto dokonuje zbrodni przestaje być Żydem - w znaczeniu: wyklucza się z tej społeczności i jego winy nie są winami Żydów, a morderców.

 • sselrats

  Oceniono 47 razy 33

  Kto walczyl za Wielka Brytanie w II wojnie? Polacy? Nie! Lotnicy ktorzy akurat byli Polakami.

 • kulfoniuum

  Oceniono 36 razy 26

  Kurcze, o co chodzi. Niemcy zabijali Polaków, Polacy Żydów, Żydzi Palestyńczyków, Anglicy Francuzów, Irlandczycy Anglików, Amerykanie Irakijczyków, itd. Na przestrzeni wieków każdy każdego. I naprawdę ludziom nie może przejść przez gardło, że były przypadki kiedy Polacy zabijali Żydów? No były! Co Polacy jakiś nieskalany naród wszyscy tylko nas a my nikogo?

 • jnd

  Oceniono 73 razy 25

  Jezeli Niemcy wiedzieli i brali udzial to niemcy sa odpowiedzialni nawet jak brali w tym udzial polacy, obowiazywaly wowczas prawa okupanta niemieckiego.
  W kielcach odpowiedzialni byli komunisci bo chcieli zrzucic wine na antykomunistyczne podziemie zbrojne, funkjunariusze MO i UB sami zabijali i innym nie przeszkadzali. Dzialo sie to za aprobata komunistow rzadzacych w kielcach.

 • ergosumek

  Oceniono 77 razy 25

  Skala antypolskiej, żydowskiej kolaboracji z sowietami w latach 1939-1941 była tak wielka, że gorliwość Żydów zbulwersowała nawet Niemców, gdy wkroczyli na te tereny 22 czerwca 1941.
  Parę tygodni po Jedwabnem, dokładnie 8 sierpnia 1941, Niemcy urządzili w Grajewie (miasteczko wtedy 9000 mieszkańców, jakieś 50 km od Jedwabnego) sąd polowy dla żydowskich kolaborantów, oskarżono najaktywniejszych, było ich ok. 200, są częściowe imienne listy (na listach są i polskie nazwiska, kilka osób).
  Sąd odbył się w synagodze w Grajewie, niemieccy oficerowie za stołem sędziowskim, m.in. dowódca oddziałów specjalnych płk Kirchstein, kpt. Szmidt, Kuleschka.
  Wszyscy kolaboranci dostali wyroki śmierci bez możliwosci odwołania i zostali natychmiast rozstrzelani przed kirkutem (cmentarzem żydowskim) w Grajewie.
  Niemcy chcieli, żeby to Polscy policjanci wykonali wyrok, ale ci ODMÓWILI strzelania do swoich sąsiadów Żydów – co Niemcy uszanowali.
  Niemcy sami rozstrzeliwali, to są sprawy dobrze udokumentowane.
  www.adamjankowski.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=256:zmiana-tablicy-w-rocznic-mordu&catid=25:2012-vii-ix&Itemid=47
  Z tym pluciem na Polakow, co jakoby antysemityzm wyssali z mlekiem matki to bym był ostrożny.

 • magnusg

  Oceniono 85 razy 25

  Zydzi do dzis wykrecaja sie od przeprosin za mordy na tysiacach Polakow.Moze niech Adas zacznie od przeprosin za swojego braciszka zbrodniarza stalinowskiego.

 • zuuuraw

  Oceniono 85 razy 25

  Cały świat o kolejnym mordzie muzułmanina no to żydowska gazeta dla Polaków wyciąga Jedwabne

 • m78k

  Oceniono 93 razy 25

  Trzeba jak najszybciej skatalogować, upamiętnić i zacząć obchodzić zbrodnie, jakie popełniali Żydzi na Żydach w czasie okupacji. Wszyscy historycy podkreślają zgodnie, że żydowscy oprawcy byli jeszcze bardziej okrutni i zezwierzęceni nawet bardziej niż Ukraińcy i Litwini, w stosunku do swoich ziomków. Jeżeli tego szybko nie zrobimy, to Żydzi dalej będą wycierali sobie gęby Polakami!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX