Jak ograć PiS? Żakowski ma pomysł, Schetyna jest na tak. "Przedstawię to na posiedzeniu zarządu"

PiS chce podwyższyć pensje polityków. Jacek Żakowski wymyślił, by ustawę uchwalić z terminem obowiązywania od następnej kadencji parlamentu. - System trzeba zmienić, ale żeby nie było zarzutu, że chcecie się nakraść - argumentował.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- To jest klasyczny symbol fałszu pisowskiego i oszustwa wyborczego - mówił o ustawie podwyższającej pensje rządzących Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO. - W kampanii wyborczej kandydatka na premier Beata Szydło mówiła, że polityka będzie przyzwoita, że będzie tanio - dodał.

PiS chce w tym tygodniu zmienić ustawę o zarobkach urzędników i posłów, pensje prezydenta, ministrów i innych mają wzrosnąć o kilka tysięcy złotych. Zarobki nie będą wyliczane z kwoty w budżecie, tylko uzależnione od stanu gospodarki, w tym PKB. Nowy projekt zakłada również wypłacanie pensji dla aktualnej i byłych pierwszych dam - do tej pory nie dostawały one nic.

- Jest bardzo przyzwoicie, jak się zacznie płacić nareszcie za pracę pierwszych dam - ocenił Jacek Żakowski. - Trzeba o tym powiedzieć w kampanii wyborczej, na tym polega przyzwoitość - stwierdził Schetyna. - Polityka powinna być przyzwoita - podkreślił. - Oszukiwali w kampanii wyborczej i dzisiaj udają, że się nic nie stało. Premier Bieńkowska była atakowana i odsądzana od czci i wiary, kiedy mówiła, że za 6 tys. zł bardzo trudno znaleźć dobrą osobę na stanowisko ministra - mówił były marszałek Sejmu.

"Super. To coś załatwiliśmy"

- No i PiS chce te pieniądze podwyższyć, to trzeba by im pomóc - radził Żakowski. - Po zniszczeniu służby cywilnej, po skoku na spółki Skarbu Państwa, po lądowaniu w ministerstwach proszę mi pokazać jednego eksperta, który został wiceministrem w jakimś ministerstwie, nie działacza pisowskiego lub jego rodzinę - odparł Schetyna.

Żakowski zaproponował, by zrobić tak, "jak się robi w cywilizowanych krajach". - Uchwalić tę ustawę z terminem obowiązywania od następnej kadencji parlamentu. Poprzeć tę ustawę w całości, ale pod warunkiem - mówił. - Na pańskim miejscu bym wystąpił i zaproponował. System trzeba zmienić, ale żeby nie było zarzutu, że chcecie się nakraść - ciągnął publicysta.

- Bardzo ciekawe - przyznał Schetyna. - Przedstawię to na posiedzeniu zarządu. To jest prawdziwe i takie zachodnie, cywilizacyjne. Nie chodzi o nas, chodzi o system, tak można zrobić - zgodził się polityk.

- Tak, jak robiliśmy, jeśli chodzi o przetargi na samoloty dla rządu - przypominał Schetyna. - Też tak można zrobić i szukać wokół tego konsensusu partii rządzących i opozycyjnych, to jest pomysł - dodał. - Super. To coś załatwiliśmy - ucieszył się Żakowski.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (104)
Jak ograć PiS? Żakowski ma pomysł, Schetyna jest na tak. "Przedstawię to na posiedzeniu zarządu"
Zaloguj się
 • bialyrasizm

  Oceniono 47 razy 23

  Problem w tym, że następne wybory wygra Kukiz (bo przecież nie POPiS), a on wcale nie chce wielkich apanaży.

 • arwena2010

  Oceniono 39 razy 23

  i tak powinno byc. Zmiany za 3 lata.Słuszna idea i należałoby ją przenieśc na pozostałe genialne pomysły Rzadu Broszki Szydłowej

 • szpung

  Oceniono 51 razy 21

  Jak to sie wszystkodziwnie kreci dawniej tokfm obrzucilby inwektywa populisci teraz jest to sluszny protest i zacheta do politycznych gierek. Juz nie uzywamy argumetu o przyciaganiu fachowcow ktorzy masowo uciekaja do prywatnych spolek, wszystko plynie i zmienia sie prawda na kazdym etapie walki o liberalna demokracje.

 • janusz_bezlitosny

  Oceniono 44 razy 20

  No, a jeśli kolejne wybory też wygra pis?
  Towarzyszu Żakowski starzejecie się.

 • javall

  Oceniono 17 razy 13

  To moze Zakowski powinien zastapic Schetyne ?
  Pomyslow madrych i glupich ma duzo, ale ma, a w PO wyrazny deficyt.

 • mtarczynski

  Oceniono 20 razy 12

  Żakowski - podaj choć 1 cywilizowany kraj, gdzie jakieś " pierwsze damy" dostają wysokie dożywotnie pensje, gdzie? kiedy? a gdzie są zapisane ustawowo regulacje w sprawie jakijś " pierwszej damy"? czy ludzie wybierają prezydenta czy jego " damę", skąd to skretynienie, nawet u Żakowskiego ?

 • jan-1949

  Oceniono 18 razy 8

  panie żakowski nie wiedzialem ze pan jest takich zwolennikiem rozdawania publicznych pieniedzy jezeli prezydentowa na dostawac pensje za nierobstwo to powinna dostawac tyle ile wynosila jej ostatnia pensja na czas gdy malzonek jest prezydentem nie dluzej a dozywotnio?z jakiej racji?a moze jeszcze rodzicom ,dziecom ciotkom ,wujkom tez dozywotnio a byle prezydentowe jaka stracily kariere np.walesowa co robila w zyciu ani wyksztalcenia ani zadnego zawodu a kwasniewska bidulka taka biedna za ci zbudowala rezydencje na mazurach nie pieprz pan glupot jak polamany chyba pana ogarnia pomrocznosc jasna

 • xl12

  Oceniono 40 razy 6

  Jak ograć PIS? Wystarczyłoby zrealizowanie chociaż 50% programu wyborczego PO z 2005 roku. Mieliście na to osiem lat , a teraz jesteście skończeni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX