Żakowski ostro: Prezydent Komorowski ratował ten niemoralny proceder. Co zrobi prezydent Duda?

- Bronisław Komorowski skierował do TK ustawę, która blokuje tzw. dziką reprywatyzację. To było zawstydzające - komentował w Przeglądzie Prasy w TOK FM Jacek Żakowski. Teraz brakuje już tylko podpisu prezydenta. Czy Andrzej Duda podpisze ustawę?
- TK wydał wyrok ws. tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej i uznał, że jest zgodna z konstytucją - tak Jacek Żakowski zaczął czwartkowy przegląd prasy. Ustawa ma zablokować tzw. dziką reprywatyzację m.in. w Warszawie.

- Niestety, ku mojemu zawstydzeniu, ówczesny prezydent Bronisław Komorowski skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, ulegając lobbingowi osób, przedstawiających się jako byli właściciele nieruchomości. Choć często są w tych grupach tzw. ''piąte wody po ksielu''- komentuje Żakowski.

- Jednak wyrok Trybunału okazał się nadzieją dla Warszawy. Dzięki niemu nie trzeba będzie tym żarłocznym dekretowcom "zwracać" - a tak naprawdę rozdawać - parków, szkół, szpitali - mówił publicysta. Ale - jak dodał - z doniesień "Rzeczpospolitej" wynika, że konstytucyjna ustawa może jeszcze poczekać na podpis prezydenta.

"Rz": Nie tak szybko...

"Na razie (...) nie ma większych szans na wejście w życie (ustawy reprywatyzacyjnej). Musi ją bowiem podpisać prezydent. A jego biuro prasowe odpowiedziało "Rzeczpospolitej", że podejmie decyzję dopiero po publikacji rozstrzygnięcia" - pisze dziennik.

"Tymczasem art. 122 ust. 3 konstytucji mówi, że prezydent nie może odmówić podpisania ustawy, którą TK uznał za konstytucyjną. Dopóki jednak nie skończy się spór wokół TK, dopóty nie skończy się też handel roszczeniami dekretowymi, czyszczenie kamienic i przejmowanie gruntów pod szkołami i innymi budynkami użyteczności publicznej" - podsumowuje "Rz".

''To oburzające''

- Wcześniej prezydent Komorowski próbował uratować ten jeden z najbardziej niemoralnych procederów, nazywany ''warszawską reprywatyzacją''. Zawetował ustawę, przyjętą przez PO. Było to zawstydzające i zadziwiające - powiedział Żakowski.

- Teraz prezydent Duda, którego partia szła przecież do wyborów pod hasłami spraw społecznych, ma zamiar przedłużać tę niesprawiedliwość. To oburzające. Panie prezydencie, gdyby pan rzeczywiście nie podpisał tej ustawy, to byłby po prostu mega przekręt - dodał.

- Musimy patrzeć na ręce władzy, czy wystąpi w interesie publicznym, co obiecywała w kampanii. I na co wiele osób się nabrało - podsumował.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (115)
Żakowski ostro: Prezydent Komorowski ratował ten niemoralny proceder. Co zrobi prezydent Duda?
Zaloguj się
 • druit

  Oceniono 58 razy 36

  kto jak kto ale zakowski powinien chyba wiedziec dlaczego komorowski skierowal te ustawe do TK. aby wlasnie nie bylo watpliwosci po zbadaniu jej doglebnie z innymi aktami prawnymi. to wlasnie jest odpowiednia droga do waznych rozwiazan zagmatwanych problemow. dodalo to jej tylko wyzszej wagi rozwiazanie z ktorym nikt dyskutowac nie bedzie. chyba, ze zagraniczne sady jeszcze moga probowac, ale w to watpie jesli TK dobrze swoja prace wykonal nie bedzie podstaw.

 • wolverine_14

  Oceniono 42 razy 20

  Po raz pierwszy od bardzo dawna zgadzam się z Żakowskim. Działania tak Komorowskiego jak i teraz PiSu/Dudy wskazują, że stawiają sobie wyżej interes mend społecznych wyłudzających majątek państwowy niż interes Polaków.

 • jakaga11

  Oceniono 17 razy 17

  "...Zawetował ustawę, przyjętą przez PO..."
  Panie Żakowski - albo zawetował albo odesłał do TK w celu zbadania zgodności z Konstytucją. To są 2 całkowicie różne drogi postępowania i Pan powinien to wiedzieć, a nie manipulować słowem w stylu, którego Pan podobnież nie popiera.... Pozdrawiam.

 • wlodek.ca

  Oceniono 23 razy 17

  Najgorzej jak bezrozumny za rozpatrywanie rozumnych spraw się bierze bo wtedy wychodzi pustka w czaszce.
  Komorowski calkiem słusznie ta ustawe skierował do TK. I to z dwóch powodów. pierwszy to prozaiczny....widocznie miał watpliwości, a drugi jest równie prosty do zrozumienia dla tych co posiadają choc kilka szarych komórek.
  Podpisaną przez prezydenta ustawę kazdy może zaskarżyć do TK, a w wypadku kiedy ten Trybunał rozstrzygnął o jej konstytucyjności taka możliwość nie istnieje.
  Co jest proste jak konstrukcja cepa, ale widać dla Żakowskiego zbyt trudne do przetrawienia.
  Kolejny raz w czwartkowym TOKu widać jaką strata jest brak w Poranku Janiny Paradowskiej.

 • gawor4

  Oceniono 24 razy 16

  Duduś podpisze ustawę ale w grudniu.
  Wcześniej to byłaby kolaboracja.

 • kocurxtr

  Oceniono 25 razy 15

  Dupa podpisze, kiedy mu Kaczyński każe
  anie wcześniej, ani później, ani z żadnej innej przyczyny,
  a juz na pewno nie z powodu orzeczenia TK (na który sra już nawet tego nie ukrywając)

 • k-marian51

  Oceniono 12 razy 10

  Nikt nie zapytał woźnicy, czy koń lub parobki mogą się wypowiadać na ten temat. Woźnica być może w przypływie dobrego nastroju nakaże koniowi podpisać. Wszakże to woźnica trzyma lejce.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 15 razy 9

  W Krakowie setki kamienic przejęły tzw. "Gangikamieniczników"....... Wystarczyło że czyjeś nazwisko było identyczne jak nazwisko właściciela, albo dawali notariuszowi lewe umowy sprzed kilku lat z niby to właścicielem żyjącym w Izraelu, czy Kanadzie - upowazniajace ich do reprywatyzacji i na tej podstawie zawłaszczyli sobie setki kamienic w centrum Krakowa. Najbardziej jaskrawym przykładem była umowa z właścicielka kamienicy która w momencie jej podpisywania liczyła ... 137 lat i pani notariusz nic to nie dało do myślenia. Nawet takie przewały przechodziły. Dlatego tym którzy nie mają zielonego pojęcia o tematyce i piszą: Ukradziono ich własnoś....... proponuję żeby mi zrobili loda, to może im trochę ochłoną i rozum się im przejaśni.

 • plastikpiokio

  Oceniono 16 razy 8

  jak dostanie partyjne polecenie od wodza to podpisze sam od siebie nigdy nie podpisze nic ----no przesada liste płac to zawsze podpisze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX