Opozycja zaskarżyła ustawę PiS o TK. "Kaczyński próbuje w sposób brutalny zwykłymi ustawami zmieniać ustrój"

- Jeśli ktoś chce zmienić konstytucję, musi mieć większość konstytucyjną. Takiego mandatu nie ma PiS. Tymczasem Kaczyński próbuje w sposób brutalny zwykłymi ustawami zmieniać polski ustrój - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Borys Budka. Tak m.in. b. minister sprawiedliwości uzasadniał zaskarżenie nowej ustawy PiS o TK.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Platforma Obywatelska zaskarży dzisiaj - jak mówił Budka - nową pseudo naprawczą ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, którą Prawo i Sprawiedliwość chce zblokować pracę TK.

- Ta ustawa ma spowodować, że TK zostanie zapchany setkami spraw, które już są gotowe do rozstrzygnięcia, a będą musiały być zawieszone na okres pół roku, po czym rozpoczęte od samego początku. Powoduje [nowa ustawa o TK - red.] nieuprawniony wpływ innych władz na sposób rozpatrywania spraw przez TK. Wszystko po to, by Trybunał w obecnej kadencji nie mógł kontrolować działań obecnie rządzących. A TK to ostatni bezpiecznik, to instytucja, która daje pewność obywatelom, że władza, obojętnie z jakiego nadania pochodzi, nie może łamać konstytucji - przypomniał b. minister sprawiedliwości.

Wcześniej Borys Budka odniósł się do sporu o TK jaki trwa na linii: Komisja Europejska - rząd Polski. Budka zwrócił uwagę, że nieprawdziwą jest teza, którą lansują tzw. media narodowe, że w tym sporze po jednej stronie jest KE niewybierana przez Polaków, a z drugiej strony większość parlamentarna z mandatem od obywateli.

Nikt nie zainwestuje w kraju, gdzie prawo można zmienić w jedną noc

- Na pozór może się tak wydawać. Nic bardziej błędnego. Polska konstytucja została skonstruowana bardzo prosto. Jeśli ktoś chce ją zmienić, musi uzyskać większość konstytucyjną. Takiego mandatu nie miała PO, teraz nie ma PiS. Tymczasem Kaczyński w sposób brutalny zwykłymi ustawami chce zmienić polski ustrój. Żaden poważny inwestor nie przyjedzie do kraju, w którym w ciągu jednej nocy można zmienić prawo i tej zmiany nie będzie może skontrolować przez TK, czy sąd konstytucyjny - wytknął polityk PO.

To metody Rosji putinowskiej i przypadek Jukosu

- Żaden poważny inwestor nie będzie chciał przyjść do Polski, w której władza uzyskuje kolejne elementy umożliwiające inwigilację obywateli, gdzie propozycja z resortu sprawiedliwości konfiskaty rozszerzonej ma również dać możliwość wkraczania do firm i stawiania zamiast zarządu osób, które będą pełniły funkcje komisarza. To bardzo niebezpieczne dla gospodarki. To przypomina rozwiązania Rosji putinowskiej - ostrzegał w "Poranku Radia TOK FM" Budka i przypomniał przykład giganta naftowego Jukos.

PO i Nowoczesna zaskarżyły dziś rano do TK nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (169)
Opozycja zaskarżyła ustawę PiS o TK. "Kaczyński próbuje w sposób brutalny zwykłymi ustawami zmieniać ustrój"
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 47 razy 31

  Zastanawiam się czasem, po co komu ten bałagan.
  Komu i dlaczego zależy na rozwaleniu Państwa.
  Nikt nie jest wieczny. W końcu umrze.
  Dzisiaj postawione pomniki jutro zostaną zburzone.
  Nazwy ulic, placów czy nawet portu przeładunkowego zostaną zmienione.
  W podręcznikach historii znajdą się nazwiska na które dzieci będą pluć z obrzydzeniem, dziękując w ten sposób za ... rzeczywistość w której się znalazły.

 • sunzi15

  Oceniono 44 razy 26

  Ustawy sprzeczne z Konstytucja to MAKULATURA
  i DOWOD w procesie o delegalizacje PiS.

  Osoby publiczne, ktorym powierzono funkcje panstwowe,
  lamiac prawo popelniaja przestepstwa kwalifikowane.
  Ponadto widoczne jest jak na dloni dzialanie
  przestepcze Z PREMEDYTACJA,
  Za to naleza sie najwyzsze wymiary kar
  za dokonywane przestepstwa.

  Za ZDRADE NARODU nie bedzie zmilowania
  ani taryfy ulgowej.

 • ossmolony

  Oceniono 28 razy 18

  Szczyt NATO miną ,papież odjechał więc zgodnie z przewidywaniami satrapa Kaczyński ze swoimi kundlami ruszy do ofensywy ustawodawczej dającej mu i jego podległym kundlom możliwość sprawowania nieskrępowanej władzy na długie lata.....

 • kuvidar

  Oceniono 34 razy 16

  Łukasz Dudkowski pisowski działacz kierownik gminnego domu kultury w Siechnicach został dyrektorem generalnym zakładów samochodowych "Jelcz". Czy takie porażające informacje jeszcze nie otrzeźwiły was z pisowskiego amoku?

 • tadjan

  Oceniono 31 razy 9

  kaczyński to tylko głupie i mściwe indywiduum, otoczone parobkami nie używającymi mózgu, a kierujące się tylko złodziejskim instynktem...

 • kukunapniu

  Oceniono 25 razy 7

  Ale przecież będą u nas inwestować i Węgry (nasz najlepszy przyjaciel) i Rosja (kraj o takim samym totalitarnym systemie władzy) i Białoruś (ten sam argument co z Rosją)

 • honkers

  Oceniono 10 razy 6

  Rozdział XVII - Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej
  Art. 127 § 1. Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej... podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lato, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności. Dlaczego Jarosław Kaczyński jeszcze nie siedzi ?

 • Black Swan

  Oceniono 24 razy 6

  nie przeszkadzajcie kaczystom bo nie warto... Z tego co widać; to oni sami siebie najlepiej załatwią... Już to robią więc wystarczy tylko troszkę poczekać..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX