Konieczny z partii Razem o nowej propozycji dla frankowiczów: To gest wobec banków, instytucjonalna korupcja

- Partia Razem nie jest zaskoczona nową propozycją dla frankowiczów. Pytanie w czyim jest ona interesie? - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Maciej Konieczny. Tak przedstawiciel Razem skomentował propozycję prezydenta Dudy, która opisała "Rzeczpospolita".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dziennik "Rzeczpospolita" dotarł do prezydenckiego projektu o pomocy frankowiczom. Najpoważniejszym dla banków jego zapisem będzie konieczność zwrotu kredytobiorcom niesłusznie naliczonych opłat (spreadów). To oznacza dla banków wydatek rzędu kilku miliardów złotych, a nie około 70 mld zł - bo na tyle oszacowano koszty pierwszej propozycji prezydenta.

- Z jednej strony rząd mówi o uszczelnieniu systemu finansowego, a z drugiej strony minister Morwiecki [Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju - red.] proponuje ulgi podatkowe na budowę biurowców, galerii handlowych, funduszy inwestycyjnych i tak się akurat składa, że bank, którego [Morwiecki red.] był prezesem specjalizuje się w takim funduszu, to znajdujemy potwierdzenie, że deklarowane intencje rządu są różnego od tego, co naprawdę robi - powiedział Konieczny.

"Drzwi obrotowe to przekleństwo współczesnej polityki"

Jego zdaniem, nowa propozycja dla posiadaczy kredytów walutowych to dowód na to, że koncesja na rzecz banków, rynków finansowych jest wciąż bardzo istotna. W tym kontekście przedstawiciel partii Razem mówił o "przekleństwie współczesnej polityki", czyli mechanizmie "obrotowych drzwi" dla ludzi z biznesu do gospodarki.

- Że pan Morwiecki jest prezesem banku, za chwilę będzie ministrem, a później na pewno krzywda mu się nie stanie. To jest to że Barroso [Jose Manuel Barroso - były szef KE - red.] ląduje w banku Goldman Sachs, bo się zasłużył przez swoją karierę polityczną na rzecz rynków finansowych, itd. To rodzaj instytucjonalnej korupcji - przekonywał w "Poranku Radia TOK FM" Maciej Konieczny.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (19)
Konieczny z partii Razem o nowej propozycji dla frankowiczów: To gest wobec banków, instytucjonalna korupcja
Zaloguj się
 • musa-kusa

  Oceniono 15 razy 9

  z dwojga złego wolę, żeby 5 tysięcy frankowiczów ogłosiło upadłość konsumencka,
  niż żeby upadło 5 największych banków w Polsce ;)

 • Pancio Pinczera

  Oceniono 8 razy 8

  Tytułem przypomnienia: "ekspertem" goldman sachs został również niejaki Kaz Marcinkiewcz. Z zawodu bodajże nauczyciel fizyki w szkole średniej.
  Ale to przecież teorie spiskowe dziejów...

 • zorro318

  Oceniono 8 razy 6

  Nie wdajac sie wszczegoly, czy zwrot nieslusznie naliczonych oplat to wydatek ????
  Czy odebranie gagsterowi wymuszonego haraczu to tez wydatek gangstera ??????

 • westgreg

  Oceniono 11 razy 5

  Przecież to uczciwe rozwiązanie, bo likwiduje jedną z nierynkowych praktyk banków w zakresie kredytów frankowych, czyli zakaz zakupu/sprzedaży waluty podstawowej kredytu na wolnym rynku. Czego chciałaby partia Razem?

 • jluc

  Oceniono 1 raz 1

  propozycja PAD jest oczywiście dobrym krokiem, kredyty frankowe nigdy nie były wypłacane we frankach to pobranie różnic kursowych jest nieutrzciwa:
  ale Duda obiecał ludziom dużo, a teraz daje niewiele... bo już go nie odwołaja!

 • Paweł Marciniak

  Oceniono 3 razy 1

  Proszę! Niech mi ktoś wytłumaczy! (Dane i kursy zmyślone ale możliwe).
  Etap 1.
  Potrzebowałem 90 tys. PLN (reszta wkład własny).
  Średni kurs franka na dzień kredytu 3,30 PLN. Kurs sprzedaży wg. banku 3 PLN.
  Bank pożyczył mi zatem 30 tys. CHF.
  Podsumowując pożyczyłem 30 tys. CHF, wartych (kurs średni) 99000 tys.
  Etap 2.
  Dalej już rozumiem, spłacałem ratę powiedzmy 200 CHF/mc, przy kursie średnim 3,30 PLN bank wołał 3,60 PLN.

  Pytania:
  1. Czy ustawa zakłada, że zostanie mi zwrócona kwota 9 tys. PLN wynikająca z wstępnego przewalutowania w etapie 1?
  2. Czy kwota 9 tys. PLN zostanie odjęta od początkowej wielkości kredytu, bo wychodziło by na to, że potrzebowałem o 3 tys. CHF mniej kredytu? W końcu 3 tys. CHF mniej to mniejsze odsetki przez np. 20 lat. Tym bardziej, że przy kredycie o ratach równych na początku spłaca się prawie tylko i wyłącznie odsetki.
  3. Każda rata 200 CHF to 10% czyli 20 CHF "nadpłaty". Czy "nadpłacane" środki zostaną mi po prostu zwrócone, czy zostaną odjęte od kapitału z dniem spłaty tej konkretnej raty?

 • yellowphoto

  Oceniono 5 razy 1

  Jakby nie patrzeć banki dobrze przygotowały się zmianami w umowach /podwyżki opłat/ na spodziewane tsunami frankowe. Tsunami odwołane, a opłaty zostaną. Znakomite. Na razie to tylko projekt, ale jak klepną- to banki pojadą z bonusami dla gawiedzi /tak bym to zrobił/. Lud zapłaci sam za prezenty, które otrzyma, a banki zrobią rekordowy annual. Tak się robi business :-) . Klasyczny win-win ...

 • jluc

  Oceniono 2 razy -2

  szkoda, że kolega z Razem czegos od siebie nie zaproponował...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX