"Orzeczenie pokazuje, że TK nie szuka politycznego poprawienia swojej pozycji" [EKSPERCI O WYROKU]

- Wyrok TK niweczy główny cel PiS, czyli zablokowanie TK do grudnia - ocenił w TOK FM dr Piotr Semeniuk. Trybunał zakwestionował kilkanaście przepisów najnowszej ustawy przygotowanej przez PiS. Wg dr Ryszarda Balickiego, sędziowie podjęli decyzję "rygorystycznie trzymając się" przepisów i nie dbając o poprawę wizerunku i pozycji politycznej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dzisiejsze orzeczenie TK tak naprawdę niewiele zmienia w sporze wokół trybunału. Bo to od polityków zależy, czy konflikt zostanie wygaszony.

- To orzeczenie mogłoby coś zmienić, gdyby politycy obozu rządowego zechcieli traktować nawet słowa poważnie. Bo tyle mówili o kompromisie, że ta ustaw jest z ich strony kompromisowa. I mają kompromis - komentował w TOK FM konstytucjonalista dr Ryszard Balicki.

Jak podkreślił, sędziowie TK "rygorystycznie" trzymali się przepisów i pokazali, że nie szukają "politycznego poprawienia swojej pozycji".

A to wielokrotnie zarzucali im politycy obozu rządzącego.

Główny cel PiS "zniweczony"

- Chyba wszystkie przepisy, które paraliżowałby prace TK, zostały "wyczyszczone". Za niekonstytucyjny uznano przepis o odwlekaniu rozprawy, na wniosek co najmniej czterech sędziów. Uchylono przepis o obowiązkowym zawieszeniu rozpatrywaniu spraw, które już są w TK oraz o obowiązkowym udziale prokuratora generalnego na rozprawie trybunału - komentował ekspert z "Polityki Insight".

Jak podkreślił dr Semeniuk, dzisiejszym wyrokiem "zniweczony został główny cel PiS, czyli zablokowanie TK do grudnia".

Dlaczego do grudnia? Bo w tym miesiącu skończy się kadencja prezesa trybunału prof. Andrzeja Rzeplińskiego.

Jak uzasadniał wyrok sędzia Andrzej Wróbel, najważniejsze z zakwestionowanych przepisów, były "niekonstytucyjną ingerencją ustawodawcy w niezależność Trybunału Konstytucyjnego".

TK nie zakwestionował trybu uchwalenia nowej ustawy. Znaczy to, że od 16 sierpnia będzie obowiązywała lekko zmodyfikowana ustawa z 1997r.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (13)
"Orzeczenie pokazuje, że TK nie szuka politycznego poprawienia swojej pozycji" [EKSPERCI O WYROKU]
Zaloguj się
 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 15 razy 9

  kacze ryje obrosły w woskowe skrzydła. ale to dobrze, bo im wyżej będą się na nich wznosić, tym prędzej zaryją mordą o glebę.
  wtedy do umiłowanego wodza będziemy mogli mówić nie tylko kain ale i ikar.
  sialala.

 • kachampolske

  Oceniono 9 razy 7

  jako obywatel dziękuję sędziom TK, z wyłączeniem funkcjonariuszy partyjnych wybranych przez pis, za ich niezłomność i pryncypialność w kwestii obrony konstytucji.

 • mikech

  Oceniono 6 razy 4

  Nedzne kreatury pisowskie przyjdzie taki dzien ze zaplacicie za lamanie konstytucji.
  Cale szczescie ze mamy TK ktore stoi na strazy praworzadnosci w Polsce.

 • hastatrespasos

  Oceniono 6 razy 4

  DUCKczyński, wiedz, że CAŁY ŚWIAT SIĘ Z C Z CIEBIE ŚMIEJE, TY POSTKOMUCHU I ZŁODZIEJU POLSKIEJ WOLNOŚCI! Nie kompromituje się TK ani prezes Rzepliński, ale fuehrer DUCKczyński i wszyscy jego sPISkowi troglodyci. Waszą wściekłą reakcją na działalność Trybunału Konstytucyjnego, na jego dzisiejszy wyrok, SAMI WYDAJECIE NA SIEBIE WYROK ŚMIERCI, OBY TYLKO POLITYCZNEJ. Bo to herszt bezprawia i niestrawności PRZYWŁASZCZYŁ SOBIE DYKTATORSKĄ WSZECHWŁADZĘ BEZ ŻADNEGO UMOCOWANIA PRAWNEGO! Zemsta narodu na was wandale, za zniszczenie polskiej demokracji i wolności, będzie słodka!

 • szpung

  Oceniono 8 razy -4

  Proces kafkowski trwa oskarzonym Jaroslaw Ka, a sama procedura sama staje sie z czasem oskarzeniem.

 • maruda.marudna

  Oceniono 18 razy -16

  Dobrze, że PeOwskie ogryzki i uchyły umysłowe nie mają już wiele do powiedzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX