"Min. Gliński z wdziękiem słonia, chce wykazać, że w batalii o pamięć narodową jest lepszy niż inni ministrowie"

- Zawsze władza chciała mieć wpływ na to, który z ich pieszczochów zostanie nagrodzony. Na szczęście na festiwalu w Gdyni to nie min. Gliński rozdaje karty - komentował w TOK FM Roman Kurkiewicz. Wicepremiera i ministra kultury oburzyło, że do festiwalu w Gdyni nie zakwalifikowano "Historii Roja" Jerzego Zalewskiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Minister Gliński ma potrzebę bycia bardziej papieskim od papieża - wykazania się, że w batalii o pamięć narodową, uczucia nacjonalistyczne jest bardziej "do przodu" niż wszyscy inni ministrowie. Średnio mu się to udaje. Robi to z wdziękiem słonia. W sprawie filmu Jerzego Zalewskiego, jak ktoś zaproponował, minister zawsze może zwrócić się do min. Antoniego Macierewicza o przyznanie reżyserowi i wszystkim aktorom złotych medali za zasługi dla obronności kraju - mówił Roman Kurkiewicz w "Poranku Radia TOK FM".

Publicysta TVN24 nie ma wątpliwości, że o tym, jaki film zostanie pokazany na gdyńskim festiwalu nie powinny decydować ani opinie polityków, ani oglądalność.

Argumentu dotyczącego oglądalności użył Agaton Koziński z dziennika "Polska The Times". Bo skoro "Historię Roja" obejrzało 307 tys. widzów, to film "trafił w nerw".

- Jest na tegorocznym festiwalu duże ciśnienie na debiutantów, początkujących. A film Zalewskiego jest chyba jego debiutem pełnometrażowym - argumentował. Choć równocześnie kilkukrotnie podkreślił, że min. Gliński nie powinien pisać listu ws. "Historii Roja", bo "to forma nacisku".

"To nie jest ministerstwo kultury tylko propagandy" Jarzyna ostro o "interwencji" min. Glińskiego ws. "Historii Roja">>>Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (22)
"Min. Gliński z wdziękiem słonia, chce wykazać, że w batalii o pamięć narodową jest lepszy niż inni ministrowie"
Zaloguj się
 • ergosumek

  Oceniono 45 razy 29

  Na szczęście na festiwalu w Gdyni to nie min. Gliński rozdaje karty - komentował w TOK FM Roman Kurkiewicz.
  ++++++++++++++++++++++++++
  Po pierwsze: kto rozdaje te karty?
  Dobrze byłoby imiennie wyliczyć rozdawaczy kart, szukałem skladu komisji i nie znalazłem..
  Po drugie, kto zacz Kurkiewicz?

 • nemilek

  Oceniono 35 razy 27

  Bravo ministrze Gliński !!!
  Trzeba wreszcie skończyć z tym nihilizmem moralnym, relatywizmem
  moralnym i promocją antywartości i pokazywać na wszystkich festiwalach filmowych, w tv i w kinach prawdziwą odwagę polskich żołnierzy. Macierewicz jechał do Katynia 10 kwietnia 2010 r , na wieść o katastrofie samolotu spierdzielił z pełnymi porami do Polski zamiast jechać na miejsce katastrofy, na gorąco wszystko zobaczyć, starać się zabezpieczyć miejsce zdarzenia i być pomocnym polskim służbom przybywającym na miejsce katastrofy. Po swoim żałosnym tchórzostwie zaczął opowiadać niebywałe historie; najpierw, że dobijano rannych, potem że trzech przeżyło, potem, że brzoza musiałaby być ze stali, żeby skrzydło mogło się od niej urwać, potem dokonał niebywałego odkrycia, bo powiedział, że ciało prezydenta było poparzone, że brzoza była cienka jak badylek a właściwie to jej nie było ... dalej nie będę wymieniał ....taka postawa to czysty nihilizm ... i taki cyniczny, tchórzliwy człowiek stoi na czele MON-u ? Dobrze, że powstają filmy, które pokazują heroiczną postawę naszych żołnierzy w czasie wojny i po wojnie. Trzeba ją pokazać na festiwalu w Gdyni, bo mamy wiele tchórzy w polskiej polityce jak Macierewicz , których postawa tak bardzo kontrastuje w zestawieniu z dzielnością naszych żołnierzy. No weźmy jeszcze choćby takiego europosła Czarneckiego,
  wysiaduje karierowicz ciągle pod gabinetem prezesa, żeby tylko dostać się do jego ucha i zyskać jego łaskę...żałosne ...
  I zero kasy na antykulturę !

 • antenka2012

  Oceniono 17 razy 11

  To ja tu jestem kierownikiem i co mi zrobicie? Niestety w coraz większym stopniu dzisiejszy czas przypomina "Misia" Barei. Pozytywne jest to, że nowe pokolenie zacznie rozumieć ten film.

 • zibbey

  Oceniono 5 razy 5

  Nie cierpię niedojdów z piss, a ten, jak mu tam... glinski to super niedojda, większy niż suermen.

 • bozenab_1949

  Oceniono 2 razy 2

  A większość oglądających to grupy szkolne . Mój małżonek wielbiciel filmów wojennych był na filmie i ocenił jak ci młodzi . Ogarnęła go "głupawka" i śmiał się razem z młodymi . Po powrocie stwierdził , że Westerplatte z Żebrowskim to przy Historii Roja dzieło sztuki .

 • lubiedobrze

  Oceniono 56 razy 2

  Może Gliński powinien zmienić nazwę ministerstwa na Ministerstwo Kultury Ludowej, Popularnej i Disco Polo?

 • demokrex

  Oceniono 3 razy 1

  Głupi KO-wiec

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX