Pięciu sędziów pisze do prezydenta. Chcą wiedzieć, czemu nie dostali nominacji

Pięciu sędziów, którym prezydent odmówił nominacji, napisało do Kancelarii Prezydenta - ustaliło TOK FM. Wystosowali wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Sędziowie nie wiedzą bowiem, dlaczego nie dostali nominacji, bo w decyzji prezydenta nie było żadnego uzasadnienia.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Chodzi głównie o nominacje do sądów wyższej instancji. 21 sierpnia Radio TOK FM wystosowało do Kancelarii Prezydenta pytania w sprawie nominacji sędziowskich.

Kancelaria w udzielonej nam właśnie odpowiedzi informuje, że dostała pięć wezwań do usunięcia naruszenia prawa. To procedura w prawie administracyjnym, którą - mówiąc obrazowo - trzeba wyczerpać, by móc ewentualnie pójść dalej.

Czyli, by złożyć skargę na bezczynność organu - skargę, którą mógłby rozpatrzyć wojewódzki sąd administracyjny.

Sędziowie chcą walczyć

Jako pierwsi informowaliśmy, że co najmniej trzech sędziów ma taki właśnie zamiar - sędziowie ci wystąpili już wcześniej o wsparcie do rzecznika praw obywatelskich. Chodzi o to, by RPO przyłączył się do ich spraw w charakterze strony. Decyzji rzecznika jeszcze nie ma - ma być podjęta pod koniec września, ale wszystko wskazuje na to, że RPO do prośby sędziów się przychyli.

Spytaliśmy Kancelarię Prezydenta, którzy sędziowie złożyli wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Kancelaria - przytaczając szereg przepisów - odpisała nam, że nazwisk ujawnić nie może m.in. dlatego, że te dane nie mają charakteru informacji publicznej.

"W orzecznictwie przyjmuje się, że dokumenty prywatne nie są informacją publiczną, nawet jeśli znajdują się one w posiadaniu podmiotu zobowiązanego do udzielenia informacji publicznej i w jakimś stopniu dotyczą "sprawy publicznej" (.)" - napisała nam Kancelaria Prezydenta.

Urzędnicy piszą, że w konstytucji...

Kancelaria Prezydenta kolejny raz przytacza argument, że kompetencja do powoływania sędziów jest prerogatywą osobistą prezydenta (art. 144 Konstytucji), tj. jego osobistym uprawnieniem, które dla swej ważności nie wymaga podpisu Prezesa Rady Ministrów" - napisała nam Kancelaria. 

O Krajowej Radzie Sądownictwa i jej roli w tym zakresie - ani słowa.

Kiedy mogłyby ruszyć procesy przed sądem administracyjnym ze skarg sędziów? Trudno przewidzieć - prawdopodobnie najwcześniej za kilka miesięcy.

Sędziowie podpadli

Przypomnijmy, w czerwcu prezydent odmówił - bez uzasadnienia - nominacji 10 sędziów. Chodziło m.in. o osoby, których decyzje wzbudzały poruszenie m.in. na forach w internecie. Jeden sędzia jest na przykład krytykowany za to, że odrzucił skargę na komornika. Inny - orzekał w sprawie wytoczonej Januszowi Palikotowi przez Jarosława Kaczyńskiego. Jest też sędzia z Gdańska, która oddaliła pozew zbiorowy w sprawie Amber Gold.Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (137)
Pięciu sędziów pisze do prezydenta. Chcą wiedzieć, czemu nie dostali nominacji
Zaloguj się
 • szaja25

  Oceniono 40 razy 24

  Duda, przed TS będą cię sądzić też sędziowie i skończysz jak każdy pisowski nieudacznik.

 • ndizi

  Oceniono 34 razy 20

  A skad pan Duda ma wiedziec takie rzeczy?

  Do I sekretarza partii z takim listem.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 27 razy 15

  Duda, Szydło! Trybunał Stanu juz sie zbliza ju puka do waszych drzwi nic nie pomogą szlochy do pierdla trzeba bedzie iść. Traklatralalala taralalalalala

 • jzd

  Oceniono 22 razy 14

  Kasjer coraz tłustsza dupa

 • wlodzimierz.ill

  Oceniono 23 razy 13

  >Chcą wiedzieć, czemu nie dostali nominacji

  To proste.
  Kto nie złoży deklaracji lojalności - nie dostanie żadnej nominacji.
  Takie są zasady ludzi wychodzących z pnia "S".

 • koncentracjamiary

  Oceniono 22 razy 12

  Niestety Pan Andrzej D. jest nieszczęściem jakie przytrafiło się na drodze nowoczesnej Polski. Przykład tego urzędnika pokazuje, że jeśli o demokrację nie będziemy się starać utonie w objęciach prymitywnej kultury narodowo-ksenofobicznej, gorąco promowanej przez aktualną ekipę rządzącą. Aby być prezydentem należy coś sobą reprezentować, myśleć samodzielnie mieć sukcesy polityczne w przeciwnym razie jest się jedynie prezydentem dudą prezesa pis-u.

 • drdrejfus

  Oceniono 16 razy 8

  To jest zwykła bezwolna marionetka, a nie żaden prezydent. Śmiech na sali, nawet jego rodzina ma z niego niezły polew, tu polew.

 • jndy

  Oceniono 16 razy 8

  Piszą do pRezydenta? Lepiej od razu na Berdyczów!

 • kaktus1a

  Oceniono 19 razy 7

  Teoretycznie prezydent, praktycznie Du.a

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX