"Afera reprywatyzacyjna to szkło, w którym odbija się każda próba zmiany czegoś w Polsce"

- W Polsce działają media, pracują politycy, parlamentarzyści i ostatecznie mapę reprywatyzacyjnej afery publikuje stowarzyszenie MJN - oceniła Karolina Wigura. - Czy za każdym razem znajdzie się stowarzyszenie czy fundacja, która będzie miała tyle inicjatywy, odwagi i uporu, żeby wyjmować kolejne takie rzeczy? - pytała.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- "Grillowanie" Hanny Gronkiewicz-Waltz to przykrywanie - oceniła w Poranku Radia TOK FM Anna Materska-Sosnowska. - Nieumiejętność zareagowania polityków na gigantyczny problem, który ujawnił Jan Śpiewak z Miasto Jest Nasze. Pokazujący gigantyczne związki nie tylko palestry, sięgające tak naprawdę do wywiadów rosyjskich - dodała.

- I powiązań ludzi z wywiadu rosyjskiego z politykami znaczącymi, żeby nie powiedzieć najważniejszymi, i umiejscowionymi m.in. w MON - ciągnęła politolog. - Łącznie z tym, że jedną osobą wskazaną przez Śpiewaka jest wiceminister obrony narodowej. - Druga osoba była wiceministrem obrony - dodał Jacek Żakowski. We wtorek MJN opublikowało mapę reprywatyzacji w Warszawie, pokazującą rozmaite powiązania między politykami, biznesmenami i prawnikami.

"Gronkiewicz-Waltz mogła nie wiedzieć, co się dzieje w Warszawie"

- Naprawdę warto wejść na stronę, sama ta grafika jest porażająca - podkreśliła Materska-Sosnowska. - Najciekawsze jest to, co jedzie od dołu - stwierdził Żakowski. - Widać Radiusa, za którym stoi szwajcarski biznesmen robiący interesy w Rosji, będący dyplomata gambijskim - mówił.

- Powiązania z SLD i z PiS - to dopiero pokazuje skalę tego wszystkiego - zaznaczyła Materska-Sosnowska. - Jeżeli spojrzymy na to od tych gałęzi, faktycznie Gronkiewicz-Waltz mogła nie wiedzieć, co się dzieje w Warszawie. Liczba powiązań, i to naprawdę daleko idących, łącznie z podejrzeniami o handel bronią, pranie brudnych pieniędzy, prywatyzację rynku nieruchomości itd. Tutaj jest naprawdę bardzo poważna skala - dodała.

"Byłoby super!"

- Jest kłopotem systemowym, że w Polsce działają media, pracują politycy, parlamentarzyści i ostatecznie mapę reprywatyzacyjnej afery publikuje stowarzyszenie MJN - oceniła Karolina Wigura. - Czy za każdym razem znajdzie się stowarzyszenie czy fundacja, która będzie miała tyle inicjatywy, odwagi i uporu, żeby wyjmować kolejne takie rzeczy? - pytała.

- Afera reprywatyzacyjna to szkło, w którym odbija się każda próba zmienienia czegoś w Polsce - stwierdziła dziennikarka. - Przez cały czas, kiedy rozmawiamy o tym jak powinna działać Warszawa, jak działa polska służba zdrowia, system edukacyjny... W tej polaryzacji, upartyjnieniu ostatecznie rzecz biorąc, jeżeli chodzi o to, jak Polska jest reformowana jako państwo, nic się nie zmienia - skonstatowała.

- Mam skłonność, żeby szukać prostej racjonalności - przyznał Żakowski. - Zastanawiam się, co by było lepiej, co mówi nauka organizacji i zarządzania, socjologia na ten temat, a tu z tyłu sa faceci, którzy kręcą proste lody - zaznaczył. - Może to nareszcie czas, żebyśmy nauczyli się myśleć o reformowaniu państwa w sposób strategiczny i zaplanowany - powiedziała Wigura. - Byłoby super! - ucieszył się Żakowski.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (5)
"Afera reprywatyzacyjna to szkło, w którym odbija się każda próba zmiany czegoś w Polsce"
Zaloguj się
 • aaron.goldstein

  Oceniono 13 razy 11

  "Gronkiewicz-Waltz mogła nie wiedzieć, co się dzieje w Warszawie"
  To jest już przysłowiowe "rżniecie głupa" przez wiadomy salon. jeśłi mogła nie wiedzieć, to nie powinna być szefem.
  To tak samo jak środowiska pseudoliberalne oskarżaja PiS o niszczenie demokracji liberalnej, która jest już całkowicie zniszczona w samej konstrukcji Unii Europejskiej. Przez kogo sa wybierani panowie Juncker czy Timmermans? Czyjej kontroli sa poddani? Obecnie mamy nowy ustrój, który zastapił "demokrację liberalną". Ten ustrój to "kpina z rozumu ludzi".

 • maruda.marudna

  Oceniono 4 razy 2

  My działacze KOD-u będziemy bronić demokracji do upadłego.

 • westgreg

  Oceniono 4 razy 2

  Nie państwo, ale obywatele wymagają reformy. Tragedią jest świadomość obywatelska ograniczająca się do krzyżyka przy urnie (no i oczywiście późniejszego narzekania). Winę po części ponoszą za to również media (chociaż tu występuje sprzężenie zwrotne), które same odbierają sobie wolność. Państwo bez obywateli uczestniczących ciągle w jego życiu jest skazane na patologie (bo ten brak aktywności to milczące przyzwolenie na owe patologie). Przykład MJN pokazuje, że można, ale potrzeba tego więcej.

  Może potrzeba czasu, bo historia nam się tak układała, że bycia obywatelem nie było się kiedy nauczyć...

 • adersytsrsfgdbchdhd

  Oceniono 1 raz 1

  Dr Materska - Sosnowska dziś dała popis odlotu! Gronkiewicz mogła nie wiedzieć o przekrętach reprywatyzacyjnych ? Przecież to nie była tajemnica i co rusz w mediach pojawiały się różne informacje o tym - tylko, że dopóki PiS nie dojrzał w tym świetnej maczugi na HGW i PO, nikt się tym na poważnie nie zajmował. Za to odpowiedzialność ma ponosić SLD, który nigdy w Warszawie nie rządził. A już opowieści o wywiadzie rosyjskim i Gambii stojących za tymi machinacjami sprytnych i nieetycznych adwokatów to jak opowieści Tuska o podsłuchach u Sowy "pisanych cyrylicą"... Ktoś tu próbuje robić wodę z mózgu!

 • kapitan_siekacz

  0

  Czy KOD mógłby wreszcie wyjść na ulice w obronie HGW? Przecież to podły pisowski atak na władzę Warswzawy, kolejnye pogwałcenie demokracji i próba opanowania stolicy przez kaczystó. KOD, który był tak ofiarnie przez HGW wspierany musi wreszcie wystapić w obronie. Marsz, tak z 250 tysięcy KODerów i KODerek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX