Min. Adamczyk: Misja pana Laska uległa wyczerpaniu w momencie, kiedy upolitycznił swoją działalność

Minister infrastruktury i budownictwa nie ujawnia, kto zostanie nowym szefem PKBWL. Choć do poniedziałku, zgodnie z zapisami ustawy, następca Macieja Laska powinien zostać powołany. Z min. Andrzejem Adamczykiem rozmawiał Reporter Radia TOK FM Roch Kowalski.
Na początku września weszła w życie nowelizacja ustawy o prawie lotniczym, która daje Panu prawo do powołania nowego przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Ustawowy termin 14 dni na wybór nowego upływa już niedługo. Czy ma Pan już wybranego następcę Macieja Laska?

Ustawa daje możliwość dokonania zmian w składzie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Na pewno z tej delegacji ustawowej skorzystam. Uważam, że misja pana Macieja Laska uległa wyczerpaniu w momencie, kiedy upolitycznił swoją działalność. W momencie, kiedy pan przewodniczący stał się stroną w debacie publicznej i to stroną bardzo mocno w tą debatę zaangażowaną.

Te zarzuty pod adresem pana przewodniczącego są znane. Ostatnio były też różne wypowiedzi polityków na ten temat. Ale wracając, jestem przekonany, że ma Pan kogoś, kto mógłby pana Laska zastąpić.

Dzisiaj jeszcze nie będziemy mówili o personaliach, ale jeżeli zakładamy, że pan Maciej Lasek nie będzie przewodniczącym PKBWL, to będzie to inna osoba. Przygotowania do powołania przewodniczącego komisji trwają.

Kiedy w takim razie możemy się spodziewać powołania nowego przewodniczącego?

Termin ustawowy mija w poniedziałek, więc apeluję o odrobinę cierpliwości.

Trwają prace nad wdrożeniem rządowego programu Mieszkanie Plus. Ale chciałbym zapytać o to, jak układają się w tym zakresie relacje z PKP, jeśli chodzi o przekazanie gruntów. W tym przypadku mieliśmy dymisję Jarosława Kołodziejczyka z zarządu PKP SA, mamy nowego wiceministra ds. kolei. Jak te relacje między ministerstwem a PKP się układają?

Program Mieszkanie Plus jest programem dedykowanym dla wszystkich Polaków. To jest olbrzymie wyzwanie. To jest program, który zapowiadaliśmy od lat. Praktycznie wszystkie państwa europejskie taki program wsparcia budownictwa mieszkaniowego wdrażały, przy pomocy różnych instrumentów. Efektem tego, że w Polsce tak się nie działo, efektem bezczynności ostatnich 8 lat, jest ostatnie miejsce Polski pod względem ilości mieszkań na tysiąc mieszkańców. Przypomnę, w Polsce to jest niewiele ponad 350 mieszkań na tysiąc mieszkańców. W Europie średnia to około 450 - 500. Tak ważny problem i tak bardzo ambitny, i trudny w realizacji, wymaga współpracy wszystkich państwowych podmiotów. Mam tutaj również na myśli spółki, nad którymi nadzór sprawuje minister infrastruktury i budownictwa. Dobra współpraca jest niezbędna przy realizacji tego programu. Myślę, że zmiany które nastąpiły pozwolą zintensyfikować prace nad programem Mieszkanie Plus.

Czyli wcześniej były jakieś trudności?

Kwestie analizy przydatności gruntów będzie badał Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, który zostanie niebawem powołany ustawą. Będziemy chcieli wykorzystać także tereny należące nie tylko do skarbu państwa. Już zbadaliśmy stan zasobów skarbu państwa. Informacje, które spłynęły od starostów i z agencji nieruchomości rolnych, pozwalają stwierdzić, że mamy ponad 7,5 tysiąca hektarów gruntów, które można wziąć pod uwagę, nie tylko jako tereny pod zabudowę, ale także nieruchomości, dzięki którym będzie można uruchomić instrumenty finansowe. Ważna jest też współpraca między Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który będzie realizował pilotaż. I tutaj doszło do pewnych zacięć w relacjach ze spółkami skarbu państwa. Myślę, że tych zacięć już nie będzie. Dzisiaj mamy już gwarancję, że ta współpraca pomiędzy podmiotami, zainteresowanymi realizacją programu, będzie taka jak sobie tego życzymy.

Czy od PKP spłynęła już lista konkretnych gruntów, które mogłyby się nadawać do realizacji programu?

Kwestia spółek skarbu państwa, ich udziału w tym programie jest oparta na zasadzie komercyjnej. Spółki nie mogą przekazywać nieruchomości, darować, obniżając swoje aktywa. Analizy są przeprowadzane. Ta współpraca układa się pozytywnie.

Roch Kowalski na Twitterze

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Min. Adamczyk: Misja pana Laska uległa wyczerpaniu w momencie, kiedy upolitycznił swoją działalność
Zaloguj się
 • ramirezpld

  Oceniono 3 razy 3

  Pomimo , ze poprzez 20 lat przygody z lotnictwem , teorii i praktyki , uznaję Pana Laska za autorytet , cóż z tego. Jestem tępym debilem i nic nie znaczącym pionkiem w kraju helu, mgły, strzałów i kilku wybuchów.Co to skrzydła na dwa razy sie odrywają.

 • rbik53

  Oceniono 13 razy 1

  Obrona ustaleń komisji przez jej szefa to zdaniem głupków z pisu działalność polityczna.

 • adamofsky

  Oceniono 12 razy 0

  Jak sie gościowi nie układa, to chociaż psa skopie i mu lżej.
  Okazuje sie ze:
  trotyl - doopa
  hel - doopa
  mgła - doopa
  magnesy - doopa
  nic sie nie udało udowodnić.
  To za to chociaż skażmy kilku ekspertów i polityków.

 • olorintr

  Oceniono 6 razy 0

  czy któryś z obrażanych członków komisji w końcu złoży doniesienie do prokuratury o zniesławienie i obrażanie zdrowego rozsądku i rozumu. dlaczego dajemy się wszyscy wodzić za nos jakimś pseudo uczonym od parówek.

 • d2b

  Oceniono 12 razy 0

  Znowu jakiś misiewicz z budki z kebabem dostanie stołek.

 • szach-mat0

  Oceniono 10 razy 0

  A tak wyglada upolitycznienie SKOK-ów;

  24 listopada 2014
  SKOK-ów trzeba bronić, bo to polski kapitał i sól w oku Platformy stwierdza w rozmowie z tygodnikiem „Wprost” Jarosław Kaczyński.

  Odnosząc się do raportu KNF, który stwierdza, że pieniądze ze spółek związanych ze SKOK-ami omijają Polskę i płyną do Luksemburga, prezes PiS zauważa:

  Ta sprawa musiałaby być dokładnie przeanalizowana. Nie wiem, jaki ma majątek Grzegorz Bierecki, którego znam od bardzo dawna.

 • ciemny_lud

  Oceniono 9 razy -1

  Otóż publikowanie faktów ustalonych przez oficjalna i kompetentną komisję to jest "działalność polityczna".
  Tymczasem pod patronatem ministra obrony funkcjonuje za pieniądze gromada hochsztaplerów, którzy się bawią w "badaczy".
  Ja myślę, że i ten minister za tę wypowiedź powinien w odpowiednim czasie odpowiadać przed sądem, za obrażanie organów państwa.

 • getz54

  Oceniono 13 razy -1

  Kolega Adamczyk jest kolejnym przykładem dobrejzmiany, po Misiaku i dyrektorze stadniny w Janowie.
  Otóz pan minister budownictwa i infrastruktury magisterium uzyskał na zamiejscowym wydziale Społecznej Akademii Nauk w .... Olkuszu. Studia podyplomowe zrobi zapewne w Szkole Marynarki Wojennej na wydziale zamiejscowym w Wałbrzychu, na kierunku budowa atomowych okrętów podwodnych. Gdzie tam panu doktorowi Laskowi do intelektu i wiedzy tego wielkiego uczonego z dobrejzmiany ?

 • adamofsky

  Oceniono 17 razy -1

  Polityk zarzuca uprawianie polityki, buahahhahaaa. Jak nie ma argumentów to trzeba opluć, tak jak Rzeplińskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX