Sędzia orzekała w procesie, w którym Ziobro przegrał. Teraz minister osobiście ją odwołał

Minister sprawiedliwości cofnął delegację dla sędzi Justyny Koski-Janusz z Sądu Okręgowego w Warszawie. Tym samym przerwał wszystkie procesy, które prowadziła. Ta sama sędzia kilka lat temu orzekała ws. Zbigniewa Ziobry, gdy ten oskarżał Jaromira Netzla o zniesławienie - przyznała rację Netzlowi.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Sędzia Koska-Janusz otrzymała tzw. delegację do Sądu Okręgowego w Warszawie czerwcu tego roku. Miała w nim orzekać do grudnia. Praktyka jest jednak taka, że delegacje są zazwyczaj przedłużane. - Cofanie delegacji musi mieć jakieś podstawy. Sędziowie zaczynają procesy i rzadko zapada decyzja, by je przerwać - słyszmy od jednego z warszawskich sędziów. Koska-Janusz rozpoczęła pracę, wyznaczyła terminy w skomplikowanych procesach, przesłuchiwała świadków i oskarżonych - przyznaje rzecznik Sądu Okręgowego Ewa Leszczyńska-Furtak.

- Szczególnie problem widzimy w jednej sprawie. Gdzie postępowanie już się toczy, gdzie trwają przesłuchania świadków. Materiały w niej niejawne, a wszystko zawiera się w ponad 70 tomach. Areszt w tej sprawie trwa już prawie dwa lata - mówi Leszczyńska-Furtak.

Pytamy, czy były jakieś skargi na sędzię lub zastrzeżenia do jej pracy. - Do Sądu Okręgowego nie wpłynęły żadne zarzuty, które dyskwalifikowałyby panią sędzię od orzekania - mówi Leszczyńska-Furtak.

I dodaje, że w obronie odwołanej sędzi stanęła nawet prezes Sądu Okręgowego, która zwróciła się do ministra z prośbą o przemyślenie decyzji.

Wydała decyzję na niekorzyść Ziobry - teraz minister ją odwołuje

Co ciekawe, jak ustaliło TOK FM, decyzję o awansie do Sądu Okręgowego podpisał wiceminister Łukasz Piebiak. Pod cofnięciem tej decyzji podpisał się już sam Zbigniew Ziobro.

To właśnie sędzia Koska-Janusz kilka lat temu orzekała w procesie, w którym Zbigniew Ziobro oskarżał Jaromira Netzla o zniesławienie. Ziobro proces przegrał: sędzia Koska-Janusz zdecydowała, że to on będzie musiał ponieść koszty postępowania sądowego. Wyrok ten podtrzymał sąd drugiej instancji.

Chodziło o słowa Netzla przed komisją śledczą do spraw wyjaśnienia tzw. afery gruntowej. Były szef PZU powiedział, że rozmowy telefoniczne z ministrem zaginęły, bo "Ziobro, wówczas prokurator generalny, o to zadbał". Sprawa toczyła się przed warszawskim sądem rejonowym. Ziobro wystąpił w tej sprawie z prywatnym aktem oskarżenia.

Problem dla sądu

Cofnięcie delegacji sędzi Koski-Janusz oznacza, że wszystkie sprawy, które ona otrzymała będą się toczyć od początku. Są wśród nich dwie, w których oskarżeni od miesięcy przebywają w areszcie. Akta tych spraw mają po kilkadziesiąt tomów.

Najpoważniejsze mogą być konsekwencję ponownego rozpatrywania sprawy oskarżonego o rzekome szpiegostwo na rzecz Rosji. Chodzi o prawnika, który miał przekazywać rosyjskim służbom informacje dotyczące polskiej gospodarki. - Sprawą żywo interesuje się też strona rosyjska i media - mówi Leszczyńska-Furtak.

Ministerstwo do tej pory nie odpowiedziało nam na pytania o przyczyny odwołania sędzi Koski-Janusz.

Michał Janczura na TwitterzeWięcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (278)
Sędzia orzekała w procesie, w którym Ziobro przegrał. Teraz minister osobiście ją odwołał
Zaloguj się
 • ergosumek

  Oceniono 84 razy 78

  Deszcz pada, więc siedzę przy kompie, zadałem sobie trud poszukiwania mego wpisu i co?
  I ch...., już usuniety, był za dobry jak na to forum.
  Wycinajcie, manipulujcie, potem napiszecie:

  <<Oj, coś za bardzo cię kasujemy....>>

  To nie kasujcie, do jasnej Anielki.

 • rozaliaroyale

  Oceniono 88 razy 68

  sądząc poziom ( adekwatny) niektórych komentarzy ... oj coś mi się wydaje, że piszą tu sami zainteresowani tz. prokuratorzy i sędziowie .

 • westgreg

  Oceniono 16 razy 12

  Co to za uprawnienie ministra do "cofnięcia delegacji"? To ma być trójpodział władzy?

 • ferroetigni

  Oceniono 10 razy 10

  "Chodzi o prawnika, który miał przekazywać rosyjskim służbom informacje dotyczące polskiej gospodarki." - ha, ha gospodarki? A Macierewicz wydał nazwiska 10 agentów pracujących dla Polski, ci ludzie zostali zabici i czy ktoś oskarżył go o zdradę?

 • entymolog

  Oceniono 12 razy 10

  Piss off PiS.

 • vald

  Oceniono 6 razy 6

  Małostkowy, mściwy człowieczek. Prawnik z Bożej łaski... przepraszam z nadania politycznego . Bez tego poparcia pewnie by nigdy prawnikiem nie został.
  Za słaby. Miernota i tyle.

 • rozaliaroyale

  Oceniono 34 razy 4

  Bardzo się cieszę, że Minister Ziobro zaczął dyscyplinować ( nieprzestrzegających obowiązującego prawa) niepraworządnych sędziów , tylko szkoda że czyni to wyłącznie w swojej sprawie .

 • aftardziantarapalka

  Oceniono 3 razy 3

  Pan Zbyszek w swej pysze traci instynkt samozachowawczy. Juz wkrotce pozna prawdziwe znaczenie slow ; prawo i sprawiedliwosc. Oby jak najszybciej !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX