''Amerykanie są ignorantami ws. potrzeb Polski...'' Żalek strofuje i rozprawia się z "niewiedzą" Kraśki nt. NATO, USA i składa hołd Macierewiczowi

Jacek Żalek zna się nie tylko na obronie nienarodzonych. W TOK FM pokazał, że jest ekspertem w sprawach geopolityki i wojskowości. Chce np. umieścić dowództwo "szpicy" NATO w Białymstoku, a nie w Szczecinie. Żeby... nie bronić Niemców, tylko Polaków. Przekonywał, że dopiero dzięki min. Macierewiczowi, Amerykanie "zaczęli traktować Polskę jak poważnego partnera". I pouczał Piotra Kraśkę.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W jaki sposób szef MON doprowadził do tego, że na początku 2017 roku przyjadą do Polski amerykańscy żołnierze?

- Nie wysyłają tego batalionu, że kochają Polskę. Tylko dlatego, ze po raz pierwszy traktują Polskę jak poważnego partnera. Prawdopodobnie się to wiązało z tym, że wreszcie skończyła się tolerancja dla oficerów wyszkolonych i pod wpływem Moskwy, co było tajemnicą poliszynela - wyjaśniał Jacek Żalek w "Poranku Radia TOK FM".

- A wie pan, kto wyciągał amerykańskich oficerów z Iraku przez pierwszą wojną w Zatoce Perskiej? Kto był za to odznaczany przez Amerykanów? Nie wywracajmy polskiej polityki do góry nogami! Zostaliśmy w 1999 roku przyjęci do NATO. Chce pan powiedzieć, że rosyjskich oficerów przyjęto do Sojuszu Północnoatlantyckiego? - dopytywał Piotr Kraśko.

I usłyszał, że "dosłownie kilka dni temu" w archiwach ujawniono "20 tys. teczek rosyjskich żołnierzy wojska polskiego".

- Mało tego, powiem panu, że w Legnicy był garnizon sowiecki. Do czego pan zmierza? Że w czasach Lecha Kaczyńskiego rządzili tu Rosjanie? - pytał Kraśko.

- Czy ja coś takiego powiedziałem? - odpowiedział Jacek Żalek. Jak stwierdził "Amerykanie ufają konkretnym czynom", a to czyny Antoniego Macierewicza "przyczyniły się do tego, żeby nabrać przekonania o tym, że armia polska jest wolna od powiązań i niejawnych układów ze służbami Rosji".

Białystok ważniejszy od Szczecina

Oczywiste jest, że po takim hołdzie złożonym min. Macierewiczowi, nie można się spodziewać po pośle Żalku żadnych pozytywnych wypowiedzi na temat tego, co działo się przed objęciem władzy przez PiS.

Wiceszefowi klubu parlamentarnego PiS nie podobają się decyzji szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Newport, dotyczące tzw. szpicy NATO. To jednostki, które mają jako pierwsze reagować w przypadku zaatakowania wschodniej granicy NATO.

- Gdzie ta szpica ma być? Proszę wymienić miasto? To Szczecin. Ja mówię, że ta szpica ma bronić Niemcy a nie Polskę!

Teza zrobiła duże wrażenie na gospodarzu "Poranka Radia TOK FM". - Formułuje pan piorunującą teorię w dziedzinie wojskowości, że chce dowództwo szpic umieścić na terenie przygranicznym. Żeby pierwsza była zniszczona podczas ataku - mówił Kraśko.

W odpowiedzi Żalek zaproponował, by dowództwo stacjonowało w... Lizbonie. - To bardzo bezpieczne miejsce - argumentował, wyraźnie zirytowany.

- To najpierw ma być zajęty Białystok, żeby szpica miała zacząć reagować? Wie pan, co to oznacza dla mieszkańców Białegostoku, Lublina? - pytał poseł, przekonując, że natowska szpica w Białymstoku to bardzo dobry pomysł.

- Tam mieszkają Polacy, których trzeba bronić!

Lobbing na rzecz Białegostoku nie powinien zaskakiwać. Bo to rodzinne miasto Jacka Żalka.

"Proszę nie mamić!"

Dyskusja o bezpieczeństwie mieszkańców Białegostoku zdecydowanie podniosła i tak wysoką temperaturę rozmowy w "Poranku Radia TOK FM".

Kiedy Piotr Kraśko zaczął powoływać się na art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego podpisanego przez wszystkie kraje NATO, polityk przypomniał, że "Amerykanie kiedy przyjmowano Polskę do NATO" nie chcieli rozmieszczać wojsk na terenie naszego kraju.

- O to nam chodziło? Żeby być członkiem drugiej kategorii? Chodziło nam o to, żeby być pierwszej kategorii członkiem!

Poseł Żalek zaczął też przepytywać Kraśkę ze znajomości słynnego 5. artykułu Traktatu Waszyngtońskiego. -

Wie pan co tam jest napisane? - zaczął.

- Nie, nie, nie! - zareagował, kiedy dziennikarz zacytował fragment, że "atak na jedno z państw Sojuszu będzie traktowane jako atak na cały sojusz".

- W artykule nie ma obligatoryjnego obowiązku wysłania wojsk. Proszę nie mamić nikogo, że jest jakikolwiek zapis, który zobowiązuje USA do wysłania wojsk. Chyba że takie wojska tu będą i podejmą trud obrony naszego kraju. Trzeba umieć czytać ze zrozumieniem! Panie redaktorze, jest czym innym budowanie dobrych relacji, a czym innym zdolność czytania ze zrozumieniem - atakował.

I powtarzał, że w Traktacie Waszyngtońskim nie ma zapisu o traktowaniu ataku na jednego z członków Sojuszu, jako ataku na całe NATO.

MSZ publikuje na swojej stronie tekst Traktatu Waszyngtońskiego. Strony zgadzają się, "że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim

"Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie, jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego" - brzmi artykuł, którego nieznajomość zarzucił Piotrowi Kraśce poseł Jacek Żalek.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (169)
''Amerykanie są ignorantami ws. potrzeb Polski...'' Żalek strofuje i rozprawia się z "niewiedzą" Kraśki nt. NATO, USA i składa hołd Macierewiczowi
Zaloguj się
 • vald

  Oceniono 31 razy 27

  Ja poproszę o jeszcze .Więcej posła Żalka. Tacy gó...arze, co to nigdy nie mieli broni w ręku, nie czołgali się na poligonie , rozbrajają mnie swoją głupotą i indolencją dokładnie

 • ergosumek

  Oceniono 41 razy 23

  Zlikwidujcie to kuriozalne forum, skoro wycinacie z niego niewygodne wpisy.
  Manipulujecie opinią publiczną, to gorsze niż cenzura.

  .

 • maruda.marudna

  Oceniono 82 razy 16

  Niewiedza Kraśki to dość powszechny problem. Może TokFM zrobi z tym porządek?

 • patriot.wr

  Oceniono 89 razy 13

  A Kraśko dalej myśli, że jak Ruskie przekroczą polską granicę, to zaraz przylecą tu Francuzi na swoich Caracalach i Niemcy na swoich Leopardach!

 • westgreg

  Oceniono 29 razy 11

  Można orientację stracić, kto z kim wywiad przeprowadza.

  Zupełnie niepotrzebnie red Kraśko schodzi na poziom "dziennikarek" z TV Republika i Moniki Olejnik.

 • wozdo

  Oceniono 43 razy 9

  pamiętam Kraśkę w wywiadach z Macierewiczem i z Kopacz czy Tuskiem. Dwa różne zachowania. 1. Agresja, atak, nerwy 2. uśmiech, luz, życzliwość. Kto nie wierzy niech obejrzy archiwalne nagrania

 • invest_pl

  Oceniono 52 razy 8

  Kraśko - drugiego takiego naiwniaka z gejowym głosikiem nie ma w całych mediach. Ekspert od wszystkiego - a teraz nawet od wojskowości choć w woju nie bywszy. Popatrz Kraśku na mapkę. Republiki nadbałtyckie w 3 dni są zajęte bez pomocy z Polski. Szpica nie ma bronić Białegostoku tylko ma miec możliwość szybkiego transferu na Łotwę albo przynajmniej pokazywac ruskim że jesteśmy i jakby co to uważajta. KPW? Bartosiaka byś posłuchał - kaprawe oczka się otworzą. Po pierwsze mapka.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 7 razy 3

  ''Amerykanie są ignorantami ws. potrzeb Polski...'' - tyle wiemy w zasadzie od zawsze.
  Aż dziw, że są tacy, którzy uchodzą za umysłowo sprawnych, a przed którymi trzeba tę prawdę odkrywać.
  No chyba że łżą i robią z siebie idiotów, bo maja w tym interes.

 • obserwator1020

  Oceniono 16 razy 2

  Świętej pamięci Kisiel mówił za PRL-u o "dyktaturze ciemniaków". To jak teraz tych "intelektualistów" nazwać? Jestem przerażony. Analfabetyzm ekonomiczny, analfabetyzm w polityce zagranicznej, analfabetyzm w obronie narodowej, analfabetyzm... Przecież oni zwalą nam sufit na głowę. Doprowadzą do tragedii narodowej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX