"Obiecywali wszystkim wyższą kwotę wolną. A na razie nie widzę tych, którzy korzystają - tylko tych, którzy tracą"

- To kolejna obietnica, w której PiS oszukał wszystkich Polaków - tak pomysł podwyższenia kwoty wolnej do podatku komentuje Izabela Leszczyna z PO. Wg byłej wiceminister finansów, projekt polega na przełożeniu "pieniędzy z kieszeni jednego podatnika do drugiego". - Ale nie powiedziałam, że PO będzie przeciw projektowi - mówi w TOK FM.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podwyższenie kwoty wolnej do podatku ma zostać wprowadzone senacką poprawką. Choć jeszcze w połowie miesiąca o zmianach nie było słychać.

Zgodnie zapowiedziami wicepremiera Mateusza Morawieckiego, kwota wolna ma wynieść 6600 zł. Najwięcej mają skorzystać osoby najmniej zarabiające. Znaczna część podatników nie odczuje zmian, bo przy dochodach rocznych od 11000 do 85500 zł kwota wolna byłaby taka sama jak obecnie.

Ale będą też tacy, którzy stracą.

I to zdaniem posłanki PO Izabeli Leszczyny największa słabość pomysłu PiS.

- To kolejna obietnica PiS, w której oszukali wszystkich Polaków. Idąc do wyborów powiedzieli, że podniosą kwotę wolną do podatku wszystkim podatnikom. Tu już nie było mowy o drugim czy trzecim dziecku, jak w przypadku 500 plus. I co zrobili? Tym którzy są najbardziej przedsiębiorczy zabiera się pieniądze. Przekłada z kieszeni jednego podatnika do kieszeni drugiego. To dołożenie najuboższym będzie w gruncie rzeczy fikcyjne. bo ponad cztery miliony podatników nie płaci PIT - mówiła wiceminister finansów w "Poranku Radia TOK FM".

Ale jak zaznaczyła, negatywna ocena nie oznacza, że PO odrzuci propozycję.

- Musimy się temu projektowi przyjrzeć i wyliczyć. Bo prawda jest taka, że PiS co chwilę mówi co innego. Tak było z podatkiem jednolity z 500 plus, tak jest teraz z kwotą wolną - odpowiedziała Dominice Wielowieyskiej.

Żeby zmiany dotyczące kwoty wolnej od podatku weszły w życie w styczniu 2017 roku, prace trzeba skończyć do końca listopada.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (74)
"Obiecywali wszystkim wyższą kwotę wolną. A na razie nie widzę tych, którzy korzystają - tylko tych, którzy tracą"
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 35 razy 9

  Doslownie jestem zdumiony inwencja libralnych demokratow w ustalaniu wysokosci kwoty wolnej skali socjalu dla dzieci, rozwiazaniami w zakresie budownictwa spolecznego, To wzruszajacy moment jakiejs takiej gleboko chrzescijanskiej przemiany wewnterznej ludzi ktorzy przez osiem lat zamrazali wote wolna do poziomu nizszego od tej w Zimbabwe. Sadze ze wszyzcy ktorzy odwiedzamy ten portal mamy lzy w oczach widzac jak na naszych oczach Bog czyni cuda, przemieniajac ludzi w zaledwie rok, dwa.

 • westgreg

  Oceniono 14 razy 8

  Progresywność kwoty wolnej od podatku jest nieco demoralizująca, bo zniechęca do sięgania po kolejną złotówkę przychodu (i zachęca do jego ukrywania). Jakkolwiek, ten kto zarabia powyżej 127 tys otrzymuje premię w postaci ulgi podatkowej w podatku zwanym (nie wiedzieć czemu) składką emerytalną, więc za "społecznie sprawiedliwe" takie posunięcie uznać można. Co by nie mówić - zwiększamy redystrybucję PKB poprzez budżet, a ta chyba (w stosunku do krajów starej unii) wcale wysoka nie była. Widać taki trynd.
  Jako liberał powiem: trudno. Nie takie rzeczy dało się w tym państwie jakoś przeżyć.

 • aaron.goldstein

  Oceniono 30 razy 8

  To rzeczywiście ogromny wysiłek mediów Agory i pani z PO w kierunku zmniejszenia stopnia pogardy wobec mniej zarabiajacych ludzi, którzy wykonują prace proste, ale przeciez konieczne dla komfortu zycia elit z Czerskiej, takich chociażby jak sprzatanie po elitach i karmienie elit.
  Ale niech wiedzą, ze i elity czasami pokazują swoją łaska i mają dni dobroci dla plebsu.

 • 43norbert

  Oceniono 23 razy 7

  Jak dlugo jeszcze bedziecie przekleci lewaccy Judasze zatruwali polityczna atmosfere w Rzeczpolspolitej? Odstawiono was od koryta dlatego probujecie wszystkiego aby znow tam wrocic, ale tym razem to sie wam nie uda. Niedlugo mozecie wyladowac, nie przy korycie ale w pierdlu jak wyjda na wierzch wszyskie wasze zlodziejstwa!

 • enedue3

  Oceniono 11 razy 7

  Pan Morawiecki z wykształcenia historyk sztuki nie może być dobrym moderatorem rozwoju polskiej gospodarki, po prostu jegomość nie zna się!

  W moich oczach pogrąża go użycie słowa gracze, przedsiębiorstwo na rynku według niego nie pracuje tylko gra. Ciekawe? Praca na taśmie samochodowej w Mercedesie, tworzenie nowych konstrukcji to gra? Jest to oszołomstwo najwyższego kalibru, używając takiego określenia !

  Nie chcę użyć mocnego określenia ale muszę, postrzegam go jako bohatera książkowego Dołęgi Mostowicza, Dyzmę polskiej gospodarki. Ten gościu nie ma pomysłu !

  Techniczny, który rozumie na czym polega rozwój przedsiębiorstwa, prowadzi zakład nie powie że jest graczem na rynku! Tutaj trzeba ciężko pracować, mieć pomysły nowych rozwiązań , wdrażać je aby być przed konkurencją - to jest rywalizacja ale nigdy gra, o której plecie Morawiecki.

  Moim zdaniem jest gościem podejrzanym, ma jakieś umocowanie w światowej finansjerze. Dobrym doradcą był za Tuska, lepszym jest jeszcze za pani Szydło :) Facet nie zniszczalny, pasuje do każdej koncepcji gospodarczej? A może jest to kontroler z ramienia iluminatów finansowych?

 • jan_sobczak1

  Oceniono 37 razy 7

  Oto mentalność paroba.PO kradło, kłamało i podnosiło podatki cacy. PiS wspiera rodzinę, obniża podatki, walczy o dobre imię kraju źle. Parobek z GW napisze wszystko co mu z Berlina nakażą.

 • mid1

  Oceniono 7 razy 3

  Tłuk FM = szczujnia.

 • gabrielr

  Oceniono 2 razy 2

  Taki jest przekaz GW:
  1.PO przez osiem lat nie podwyższało kwoty wolnej od podatku - dobrze.
  2.PIS po roku podnosi - żle.
  Teraz wiadomo dlaczego sprzedaż GW drastycznie spada.

 • lese_majeste

  0

  straszne, zarabiający ponad 10k miesięcznie stracą ulhę podatkową, niech PO przestanie sie wygłupiać, albo działąjcie tak dalej, to będzie jak z SLD czy PZPR - ktoś tam zgasi światło, ale obecnie to nawet kogoś takiego jak Rakowski nie macie, bo jak zrobi to Schetyna czy Leszczyna to nikt nawet nie zauważy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX