"Jeśli będzie próba rozpoczęcia nowego posiedzenia - będziemy przy mównicy, nie pozwolimy na to" - Schetyna zdradza początek planu PO

- Czuję odpowiedzialność na swoich barkach. Wiem, że to ważny dzień. Musimy pokazać, że są zasady fundamentalne: prawo, konstytucja, demokracja parlamentarna - mówił w TOK FM szef PO. Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jego partia nie dopuści do rozpoczęcia 34. posiedzenia Sejmu. I skrytykował Ryszarda Petru za pomysł samorozwiązania Sejmu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pierwsze od 16 grudnia obrady Sejmu mają się zacząć w południe. Dla marszałka Marka Kuchcińskiego i całego PiS będzie to 34. posiedzenie. Znaczna część opozycji w dalszym ciągu uważa, że do tej pory nie zakończyło się 33. posiedzenie. Bo to co działo się w Sali Kolumnowej to złamanie prawa.

- Protestowaliśmy, ludzie spali na sali sejmowej, były protesty przed Sejmem. To coś znaczy. Nie może być tak, że dziś powiemy: wszystko się skończyło, zacznijmy zajmować się zgłoszonymi ustawami. Ludzie oczekują od nas, że nie pozwolimy na to, by sankcjonowano łamanie prawa - mówił szef PO Grzegorz Schetyna w "Poranku Radia TOK FM".

I zapowiedział, że posłowie Platformy nie zakończą protestu na Sali Plenarnej, do czasu dokończenia 33. posiedzenia Sejmu. A jeśli marszałek Marek Kuchciński podejmie próbę rozpoczęcia 34. posiedzenia "będziemy przy mównicy".

- Nie pozwolimy na to, bo to niezgodne z prawem. To początek naszego planu.

Gorący dzień w Sejmie. Wciąż nie wiadomo, gdzie odbędą się obrady i cz w ogóle uda się rozpocząć obrady>>>

"Labilny" Petru

Jak zapowiedziała w TOK FM Krystyna Lubnauer, posłowie Nowoczesnje nie mają zamiaru blokować mównicy. Choć tak jak PO, uważają, że nie można zaczynać 34. posiedzenia, bo nie zostało zakończone poprzednie.

Czy PO i Nowoczesna będą więc dziś działać wspólnie? Grzegorz Schetyna jest sceptyczny. Bo jak stwierdził, Ryszard Petru jest "dość labilny, jeśli chodzi o decyzje, które podejmuje".

- Nie wiem, jakie dziś będzie nastawienie klubu Nowoczesnej... W perspektywie na pewno będzie współpraca i porozumie między naszymi ugrupowaniami, bo jest duża wspólnota celów, historii, życiorysów - mówił przewodniczący Platformy.

I krytykował zgłoszony wczoraj przez Ryszarda Petru pomysł samorozwiązania Sejmu. - Nikt nie poprze tego wniosku. To nie jest czas na wybory. Dziś wcześniejsze wybory mogą się skończyć, przy niskiej frekwencji, większością konstytucyjną dla Prawa i Sprawiedliwości.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (137)
"Jeśli będzie próba rozpoczęcia nowego posiedzenia - będziemy przy mównicy, nie pozwolimy na to" - Schetyna zdradza początek planu PO
Zaloguj się
 • adin_null_adin

  Oceniono 11 razy 5

  Warta honorowa przy mównicy? Dajcie im lizaki i wyprowadźcie na plac zabaw.

 • dryl1

  Oceniono 11 razy 3

  Nie jestem do końca w temacie, ale coś mi się wydaje , że Schetyna pajacuje za bardzo.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 5 razy 3

  solidaruchy żrą się o koryto

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 7 razy 3

  większe jaja jak w kijowskim banderowskim sejmie, może jeszcze bedą się lać po mordach

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 27 razy 3

  dla przypomnienia

  marszałek PISlamski w faszystowski sposób, łamiąc prawo, zabronił posłowi wykonywanie jego mandatu

  poseł mówił o ---- uwaga --- możliwym dofinansowaniu orkiestry w Warszawie- bo dyskusja dotyczyła budżetu w ramach działu kultura

  ale buta i chamstwo PIS nie zna granic

  ---
  Jego pytanie miało dotyczyć zwiększenia środków na orkiestrę Sinfonia Varsovia, o czym akurat debatowali posłowie. Kuchciński nie czekał, aż Szczerba skończy zadawać pytanie. Powołał się na "uniemożliwianie prowadzenia obrad" i wykluczył posła z posiedzenia Sejmu
  -------------------------------------------

 • Janek Wszadzki

  Oceniono 15 razy 3

  Do Państwa komentujących w Poranku TokFm... Martwiących się, że strona (nazwijmy ją) antypisowska nie powinna dopuszczać się blokowania mównicy sejmowej, etc. Że nie powinna sobie pozwalać na łamanie zasad - OTÓŻ, jeśli cham wchodzi na przyjęcie i zaczyna obrażać damy to nie przeprasza się go i nie prosi o opuszczenie przyjęcia... Wykręca mu się rękę, wyprowadza i na zewnątrz wali się go jeszcze po pysku.

 • stupid_writer

  Oceniono 8 razy 2

  Polska Rydzyka i skompromitowanych "religia smolenska" bepe sie rozpada! Stawianie na "smolenskiego msciciela" osmieszylo caly KK. Nie spelni sie marzenie o "katolickiej Polsce" i wyjsciu z tej cholernej laickiej UE! Czas na pokute, posluchajcie dranie Franciszka i wyjdzcie z palacow do swojego ludu!

 • xxx-111

  Oceniono 8 razy 2

  Dość ryzykowne. Trzeba zdawać sobie sprawę, że PiSowcy mają rozpisane plany na każdy scenariusz. Schetyna niechcący lub chcący (sam już nie wiem) może sprawić, że marszałek posłów PO wykluczy z obrad. Kto mu zabroni ?. Potem PiS uda się na obrady w inne miejsce, a wówczas mogą zacząć głosować nad czym zechcą i jak zechcą. Najbardziej obawiam się, że mogą próbować zmienić konstytucję (Kukizowcy i WiSowcy są ZA ). Mogą taką próbę podjąć, aby zalegalizować dotychczasowe działania i uniknąć w przyszłości procesów.
  Protestować trzeba mądrze i mieć plan na potem. Niestety opozycja protestuje dla protestu. Obawiam się, PiSowcy wykorzystają to do swoich celów i zafundują nam wkrótce ustrój , że klękajcie narody. Jeśli Kaczyński mówi, że trzeba "zwalczać tę chorobę", "ucywilizować opozycję", że nikt go nie powstrzyma w realizacji planu dojścia do ostatecznego zwycięstwa (cokolwiek to znaczy) , to on nie żartuje i to zrobi. Ma trybunał, ma parlament, ma prezydenta, ma premiera, ma wojsko i służby specjalne, ma prokuraturę, ma za sobą Dudę związkowca (czapkami chce przykryć przeciwników rządu), rolników od Izdebskiego (chciał z widłami na Warszawiaków się wyprawiać), narodowców z kibolami, kler, ma poparcie beneficjentów 500+ i zasiłków socjalnych, opozycja bezradna i bez pomysłów.
  Co trzeba więcej, aby zrealizować swoje zamiary?
  Przemebluje nam Polskę, że się nie pozbieramy przez dłuuugie lata.

 • salsolo.4

  Oceniono 9 razy 1

  Panie Schetyna to jest ten moment, pański moment próby. Zacząłeś pan dobrze. Życzę konsekwencji i odwagi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX