Rozmawiać z Rosją o prawach na Białorusi? "Prezes ma rację, inni nie wiedzą, co mówią"

- Jarosław Kaczyński w tej sprawie wyraził pogląd, który dominuje i który jest obowiązujący. Wszyscy się natrząsają nie mając zielonego pojęcia, o czym mówią - tak europoseł Pis Paweł Kowal bronił w studiu TOK FM stanowiska Jarosława Kaczyńskiego, który podczas niedzielnej debaty powiedział, że o prawach polskiej mniejszości na Białorusi trzeba rozmawiać z Rosją.
Jarosław Kaczyński podczas niedzielnej debaty telewizyjnej - odpowiadając na pytanie o politykę, jaką Polska powinna prowadzić wobec Białorusi - powiedział: - Musimy chronić Polaków za granicą. A w tej chwili tymi Polakami, którzy wymagają najdalej idącej ochrony są Polacy na Białorusi. Każdy prezydent musi się w to zdecydowanie angażować. To jest sprawa, o której warto rozmawiać także z Moskwą. Jeżeli będziemy mieli tutaj prezydenta Miedwiediewa, a ja będę prezydentem, to z całą pewnością tę kwestię postawię, chociaż Białoruś jest oddzielnym państwem, to jednak porozmawiać w tych sprawach warto. - Na wypowiedź tę od razu zareagował Bronisław Komorowski: - To niesłychane - powiedział i dodał, że o sprawach wewnętrznych Białorusi nie można rozmawiać z państwem trzecim, a tylko z władzami samej Białorusi.

Dziś w studiu TOK FM prezesa i kandydata na prezydenta swojej partii bronił Paweł Kowal, europoseł PiS zajmujący się polityka mniędzynarodową, b. wiceminister spraw zagranicznych. - Co to jest za pogląd, że o prawach mniejszości należy rozmawiać z dyktatorem? To pogląd z XIX wieku. Bronisław Komorowski oburzony w stu procentach nie miał racji. Prawami mniejszości są zasady ustalone jako gwarancja międzynarodowe. Oczywiście, że należy o tym rozmawiać. Jedynym państwem, które nie przystąpiło do Rady Europy jest Białoruś, która nie podpisała konwencji o prawach mniejszości. A Rosja do niej należy. Z kim mamy o tym rozmawiać jak nie z Rosją? - mówił Kowal.Podkreślił, że stanowisko, jakie wyrażają krytykujący Jarosława Kaczyńskiego to "kompletne odwrócenie logiki" i ci, którzy tak uważają, "nie mają zielonego pojęcia, o czym mówią". Pogląd Komorowskiego poparli komentatorzy, m.in. dr Anna Materska-Sosnowska z UW.

Kowal dodał, że - mimo zarzutów wobec łamania przez Rosję praw człowieka - wciąganie ją przez Unię w ich obronę w państwach trzecich (tzw. "strategia przyciągania") ma sens, bo w taki sposób można wpływać na sytuację wewnątrz samej Rosji. - Jarosław Kaczyński wyraził obowiązujący, europejski pogląd i ci, którzy uważają inaczej, podważają politykę całej Unii - ocenił europoseł PiS.

Kowal został też poproszony o komentarz ws. znajomości języków u kandydata jego partii na prezydenta. - Nie ma konkurencji w tej dziedzinie między nim a Bronisławem Komorowski. Im lepiej polityk zna języki, tym lepiej, a roztrząsanie tego jest prowincjonalne - stwierdził Kowal.Europoseł PiS sugerował, że krytyka kampanijnych działań Jarosław Kaczyńskiego jest często bezpodstawna - ostro ją odrzucał, podobnie jak część pytań. Na pytanie, czy prezes PiS pojawi się w TOK FM odparł, że Jarosław Kaczyński może obawiać się, czy zostanie obiektywnie potraktowany.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (11)
Rozmawiać z Rosją o prawach na Białorusi? "Prezes ma rację, inni nie wiedzą, co mówią"
Zaloguj się
 • prawdziwy_wodnik_szuwarek

  Oceniono 5 razy 3

  Pomysł PiS na kampanię wyborczą? Iść w zaparte ;)

 • nettan4

  Oceniono 5 razy 3

  PREZES TO MA TAKA RACJE , JAK KAZDY WIE ZE TYLKO KLAMIE ,ZLOSLIWY , ZACZEPNY
  I PRAGNACY WLADZY ZEMSCIC SIE .TAKA MA RACJE . rACJE TEZ MA RADJO MARYJA
  DRUDZY IDIOCI , CO SIE DZIEJE TO WIELKIE OSZUSTWO!

 • asd-53

  Oceniono 5 razy 3

  Oczywiscie prezes i hi!-pis wiedza wszystko najlepiej , pozostali Polacy to tylko ciemna masa, ktora ma was sluchac. Chyba zagalopowaliscie sie za daleko.
  A moze calym swiatem bedziecie rzadzic.

 • przyganiacz

  Oceniono 4 razy 2

  Rozmawiać z Rosją o prawach na Białorusi? "Prezes ma rację, inni nie wiedzą, co mówią"

  Podkuwaj pan lepiej konie zamiast opowiadać dyrdymały. Już tak kiedyś rozmawiano w Monachium w 1938 roku o Czechosłowacji. Bez jej udziału i bez jej wpływu na decyzje. Kaczyńskiego przy tym nie było. Za to był ktoś inny, z wodzowskimi aspiracjami. Jak się to skończyło, wszyscy wiedzą. Więc nie chrzań panie Kowal. Wisisz pan na smyczy prezesa.

 • candid13

  Oceniono 4 razy 2

  to zdaje sie ze pan Kowal nie wie o czym mowi, czy tez jest zdania ze Niemcy o Polsce powinny rozmawiac z Rosja tak jak Molotow i Ribenntrop - jeszcze ciagle pamietamy skutki.

 • mepislover

  Oceniono 4 razy 2

  Jakkolwiek by się stosunki z Białorusią nie układały, panowie z PIS nie zauważają drobnego faktu niepodległości tego państwa a to nie wróży niczego dobrego na przyszłość i takich polityków nam nie potrzeba.

 • ciachryba

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo ciekawe te wywody Pana posła Kowala tokującego w radiu TOKFM na temat roli Rosji w zapewnianiu standardów demokratycznych w krajach ościennych, szczególnie na Białorusi. Mądre, wyważone słowa, przesłanie jednak kłóci się z niedawnym, bardzo energicznym wystąpieniem europarlamentarzysty podczas jednej z debat Polsko-Niemieckich Dni Mediów w Dreźnie. Otóż tam Paweł Kowal raczył nas miłą polskiemu uchu tezą, że czas najwyższy, by Unia przestała akceptować rezerwowaną przez Rosję pozycję siły regulacyjnej. Poseł wykreował nawet pojęcie opisujące trafnie tę politykę: kompleks Telimeny. No więc jak, panie pośle: prowadzimy politykę wschodnią bez pytania, co o tym sądzą w Petersburgu, czy dążymy do celu jednak śladem Telimeny?

 • 4skorpion4

  Oceniono 3 razy 1

  o Polsce też rozmawia się za naszymi plecami. tak się po prostu dzieje w polityce, Państwa walczą o wpływy kosztem innych. czy Niemcy z Rosją nie uzgodniły rurociągu bez nas? a wydawałoby się że w ramach Unii powinni o nas pamiętać.
  posiadanie żony dzieci itp nie jest wykładnikiem bycia dobrym człowiekiem albo politykiem,
  to płytkie osądzanie innych. znam wielu co mają i umieją się w świecie odnajdywać a są beznadziejnie nieprzemyślani. żeby być Psychologiem nie trzeba przecież mieć problemów. Wystarczy intelekt żeby umieć rozumieć.

  pozdro

 • candid13

  Oceniono 3 razy 1

  DO KOLEGI PISOWCA I PANA KOWALA TEZ
  KOLES TY MI POTWIERDZ ze prezes mial kobietY, wychowal chociaz jedno dziecko zna kilka jezykow i nie obawiajac sie podrozy zwiedzal swiat, byl nawet na stypendium w Oksfordzie i tam pisal prace doktorska w ktorej nie wspomina o Leninie i Marksie (po angielsku), zna francuski i niemiecki, ma prawo jazdy, dokladnie wie jak poruszac sie w internecie i korzystac z uslug banku w internecie, ma pojecie o swiatowej ekonmii, nie trzyma oszczednosci u mamusi, tylko w akcjach i nie mial tatusia ktory rozdawal komuchom dyplomy Politechniki w 3 miesiace za ktora to usluge dostal mieszkanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX