Nowe dowody osobiste pół roku później? Od 1 lipca 2011

Rząd o pół roku chce przesunąć termin, od kiedy Polacy zaczną dostawać elektroniczne dowody osobiste. Inaczej urzędnicy mogliby mieć problem z wdrożeniem na czas nowych przepisów.
Pierwotnie rząd zakładał, że nowy dowód osobisty zacznie być wydawany już od 1 stycznia 2011 roku. Teraz jednak - jak ustalił reporter TOK FM - resort spraw wewnętrznych i administracji postuluje o to, aby ten termin opóźnić do 1 lipca przyszłego roku.

Powodem opóźnienia są procedury unijne. Jak przyznaje Małgorzata Woźnika, rzecznik prasowa MSWiA, "niektóre akty wykonawcze do ustawy będą musiały być prawdopodobnie notyfikowane przez Komisję Europejską". Do końca roku urzędnicy mogliby z tym nie zdążyć.

- Przekładamy więc termin wydawania nowych dowodów osobistych dla bezpieczeństwa, że wszystkie procedury do 1 lipca zostaną ukończone - mówi nam Woźniak. Ministerstwo przygotowało już odpowiednią poprawkę do swojego projektu ustawy o dowodach osobistych. Jednak prace toczą się nad nim już w Sejmie, dlatego zostanie zgłoszona podczas drugiego czytania najprawdopodobniej w najbliższą środę.

Posłowie: pół roku to długo, będą rozmowy z rządem

Ale dla takiej propozycji rządu w Sejmie nie ma jednoznacznego poparcia. Poseł Marek Wójcik z Platformy uważa, że to opóźnienie jest zbyt długie i można byłoby je skrócić. Dlatego zapowiada rozmowę z odpowiednim ministrem w tej sprawie. - Może uda mi się go przekonać do jakiegoś skrócenia tego terminu - mówi nam Wójcik.

Sprawy jednak nie stawia na ostrzu noża. - Jak ministerstwo się uprze to Sejm zmuszony będzie i tak poprzeć taką poprawę. Bo to przecież rząd będzie odpowiadał za techniczne przygotowania do wydawania nowego dowodu osobistego - zauważa poseł Wójcik.

Co w nowym dokumencie?

Nowy dowód osobisty ma być prawdziwą rewolucją. W dokumencie znajdzie się bowiem chip, w którym zostaną zakodowane nasze dane osobowe - imię i nazwisko, imiona rodziców, płeć, data i miejsce urodzenia, numer PESEL oraz zdjęcie. W przyszłości ten sam chip pozwoli zapisać inne informacje, m.in. o ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Do każdego dokumentu zostanie dołączony także podpis elektroniczny. To dzięki niemu będziemy mogli kontaktować się np. z urzędem bez konieczności wychodzenia z domu. W nowym dowodzie nie będzie za to informacji o naszym kolorze oczu, wzroście, a nawet adresu zameldowania. Prawo posiadania dowodu osobistego będzie miał każdy obywatel od chwili urodzenia. Dzieci do 5 roku życia otrzymają dowód osobisty z terminem ważności 5 lat, a pozostałe osoby na 10 lat.

Wymiana dokumentów ma przebiegać stopniowo. Nowy dowód najpierw dostaną ci, którym w 2011 roku kończy się termin ważności dokumentu i ci, którzy skończą w tym samym roku 18 lat. Wniosek o jego wydanie będzie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, czyli niekoniecznie w miejscu zameldowania lub przez internet. Dokument jednak będzie trzeba odebrać samemu. Za wymianę nie zapłacimy grosza. Koszt wydania nowego dowodu osobistego zostanie pokryty w całości z budżetu państwa.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Nowe dowody osobiste pół roku później? Od 1 lipca 2011
Zaloguj się
 • wondziadu

  Oceniono 1 raz 1

  To mi sie podoba ze niema adresu zamieszkania i byle BURAK Z KONTROLI w autobusie czy tramwaju ktorego PODAM do Prokuratury lub SADU za hamskie zachowanie niebedzie wiedzial gdzie ja MIESZKAM . ,,WARSZAWSCY,, pseudoohroniarze i kanary ( lapowkarze) scorpion i inne szumowiny , wasz czas sie KONCZY .

 • izajasz777

  0

  To jest kolejna głupa naszego rządu.
  Już tak robili za komuny , może ta inwigilacja wyglądała troszkę inaczej.
  Wtedy śledziło UB a teraz wykorzystuje się do dego Elekronikę .
  Szanuję ten obecny rząd , ale nie rozumiem, kolejnej głupoty.
  Odkąd się komuna skończyła mądre ustawy Rządu RP można na palcach u jednej ręki policzyć .
  Jak idzie sejm w TV to ja to traktuje jako tragi komedie bo nie wiadomo jaki szalony pomysł przyjdzie im do głowy aby go pote wprowadzić.

 • amfaber99.inc

  0

  Elektroniczne dowody osobiste z chipem to niebezpieczny krok w kierunku inwigilacji ludzi.Uzależnianie dostępu do opieki medycznej [plan na rok 2013] od posiadania nowych dowodów to przejaw rażącej dominacji państwa nad Polakami i Polkami.
  Jeszcze nie zakończyła się wymiana tzw. starych dowodów [ksiązeczkowych] na nowe ,a już Rząd RP ogłosił kolejna wymianę dokumentów tożsamości.
  Dzieje się to w obliczu TRAGICZNEJ SYTUACJI FINANSÓW PAŃSTWA.
  Wprowadzenie kolejnego narzędzia elektronicznej kontroli obywateli w imię uproszczenia procedur urzędowych jest niemoralne i niezgodne z przepisami Ustawy zasadniczej jaką jest Konnstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
  Odciski palców w paszportach ,elektroniczne chipy w dowodach osobistych ,opieka medyczna tylko dla elektronicznie ponumerowanych - to świat rodem z Orwella,a nie państwo WOLNYCH OBYWATELI .
  A kto za to przedsięwzięcie zapłaci ? - oczywiście my podatnicy .

 • koham.mihnika.copyright

  Oceniono 2 razy 0

  nie, beda dowody patriotyczne bialo-czerwone, beda reczowe lub rozowe oraz czarne, ktore otrzymaja zwolennicy PO.

 • jachujan

  Oceniono 1 raz -1

  anasz, nie wywoluj "wilka z lasu". Wiesz sa tacy, ktorzy tylko czekaja na nowe pomysly.

 • anasz

  Oceniono 1 raz -1

  czyzby na prośbe pisu, doda sie na dowodzie informację o wyznaniu, albo nie daj Boże preferencjach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX