"Ta fala nie mogła być spowodowana tylko opadami". Władze Bogatyni i Zgorzelca o zniszczeniach

- Cały czas organizujemy punkty pomocy. Mieszkańcy są pod opieką. Wiem, że zasiłki będą wypłacane od razu - mówił w TOK FM burmistrz Bogatyni Andrzej Grzmielewicz. - Przyjęliśmy tak olbrzymią falę, że nie mogła być spowodowana tylko opadami - dodał. U nas zniszczenia nie są tak wielkie. Sytuacja w Bogatyni nas zaalarmowała odpowiednio wcześniej - tak sytuację w Zgorzelcu relacjonowała rzeczniczka miasta.
- Jestem bardzo zadowolony z pomocy wojska i strażaków - mówił o sytuacji w Bogatyni burmistrz miasta Andrzej Grzmielewicz. - Wczoraj był u nas wojewoda i poinformował, że środki na zasiłki już są - uspokajał.

Grzmielewicz tłumaczył, że sytuacja w mieście jest dramatyczna, ponieważ duża część miasta uległa zniszczeniu. - Wiem, że próbuje się szukać winnych, jednak sytuacja nie wygląda tak, jak pokazują telewizje: przyjęliśmy tak olbrzymią falę, że nie mogła być spowodowana tylko opadami - mówił. - Otrzymywaliśmy informację o podwyższonym stanie wody, ale przyszła nagle tak ogromna fala, że nie dało się jej opanować - dodał burmistrz. Zaznaczył, że nie jest na razie możliwe oszacowanie, ile potrwa odbudowa miasta.

Zgorzelec: "Już przystępujemy do szacowania szkód"

- Potrzebujemy chętnych do pomocy przy uprzątaniu skutków powodzi. Na szczęście, nie są tak wielkie, jakby mogły być - opowiadała w TOK FM Renata Burdosz, rzeczniczka prasowa miasta Zgorzelec. - Sytuacja w Bogatyni nas zaalarmowała odpowiednio wcześniej - podkreśliła.

Wśród największych problemów miasta Burdosz wymieniała zalane ujęcia wody pitnej. - Woda płynąca w kranach nadaje się do użytku spożywczego, jednak trzeba ją przegotować, bo nie wygląda i nie pachnie ładnie - ostrzegła rzeczniczka.

Władze miasta na bieżąco sprawdzają jak mogą pomóc mieszkańcom. - Przystępujemy już do szacowania szkód i przymierzamy się do sięgnięcia po pomoc materialną - dodała Renata Burdosz.

Jak pomóc? "Każda organizacja pomaga na swój sposób"

Zuzanna Lizis z akcji Razem Powodzianom opowiadała, jaką pomoc zapewniają organizacje pozarządowe. - Ideą inicjatywy Razem Powodzianom jest to, że kilkanaście organizacji pozarządowych zebrały się przy powodzi, która dotknęła gminę Wilków i każda z organizacji pomaga na swój sposób - opowiała Lizis.- Przy sytuacji w Bogatyni wiemy, że potrzebna jest żywność, a Bank Żywności ma spore zapasy do przekazania. Na tę chwilę jedynym problemem jest transport i pewnie dlatego ta żywność jeszcze do Bogatyni nie dotarła - dodała.- Nasza organizacja bazuje na tym, że każdy może pomóc. Specjalnie uruchomiliśmy serwis Alert.powodz.ngo.pl, na którym można zostawić informację: zarówno osoba potrzebująca pomocy i osoby chętne do pomocy - mówiła Lizis.

Dodała, że ciągle organizowane są wyjazdy wolontariuszy. - Organizujemy takie wyjazdy w ramach akcji "Weekend dla powodzian". Takie akcje mają sens - ludzie pokazują, że chcą i mogą, natomiast nasze doświadczenie pokazuje, że organizowanie takiej pomocy daje efekt - podkreśliła.

Powódź: Bogatynia odcięta od świata, Zgorzelec zalany. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (49)
"Ta fala nie mogła być spowodowana tylko opadami". Władze Bogatyni i Zgorzelca o zniszczeniach
Zaloguj się
 • vvoytaz

  Oceniono 13 razy 9

  ciekawe co na to naczelny hydrolog kraju Jareczek Kłamczyński, pewnie zleci 'niezależną' ekspertyzę innym swoim 'specjalistom' i ustali ponad wszelką wątpliwość że to Komorowski z Tuskiem tamę wysadzili i odtańczyli taniec deszczu wywołując ulewy

 • slask383

  Oceniono 12 razy 8

  kaczynski i tak nie uwierzy,ze to wina fali...Tusk z Komorowskim i Putinem musieli maczac w tym palce

 • ola_vampireq

  Oceniono 9 razy 7

  Bogatyni nie zniszczyła żadna tama! Bogatynia została zalana przez rzekę Miedziankę. Tama owszem pękła, ale zalała Radomierzyce, Koźlice i niższą część Zgorzelca.

 • karoldabrowa

  Oceniono 8 razy 6

  Tak to nie wina fali, na pewno politycy PO sikali żeby zwiększyć poziom rzeki, debilne PiSuary.

 • roksela

  Oceniono 8 razy 6

  tama jest za bogatynia i na innej rzece, a woda nie plynie pod gore, wiec zadna tama nie zalala bogatyni

 • omniasol

  Oceniono 6 razy 4

  Oczywiscie ze to nie tylko fala.
  Na alert 24 mozna znalezc zdjecia jak Tusk z Putinem rozkopywali waly na tmie

 • norbertrabarbar

  Oceniono 8 razy 4

  To skroplona ruska mgła znad smoleńska podwyższyła poziom rzeki!

 • borsuk07

  Oceniono 5 razy 3

  brak odpowiedzi na postawione pytanie w Tytule Artykułu.

 • errata_net2

  Oceniono 6 razy 2

  ZUZA-19 pisze: "Teraz Elektrownia z zysków powinna w całości odbudowac Bogatynię i wypłacic ludzią odszkodowania za domy".
  Gdzie elektrownia, a gdzie Bogatynia? Sprawdź zanim zaczniesz głupstwa pisać!! Zajrzyj też do gramatyki, bo nic z tego nie rozumiem - jest jakaś nowa waluta dostępna w Polsce o nazwie "ludzia" czy może nieznana mi forma transakcji?
  "Taka fala nie mogła być spowodowana tylko opadami"? A czym? Cofką z Bałtyku?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX