Prawnicy: Nie ma szans na zakaz dopalaczy. Prezydent: To będziemy działać wbrew prawu 

Przekroczyliście swoje kompetencje - twierdzą prawnicy po tym, jak bydgoscy radni podjęli na sesji rady miasta uchwałę zakazującą sprzedaży. - Radni mogą tworzyć tylko prawo lokalne - wyjaśnia w rozmowie z TOK FM prof. Marian Filar.
- Nie można tworzyć lokalnych spraw typu karnego, bo ta regulacja może być dokonana tylko centralnie. A nie ma Księstwa Bydgoskiego, tylko jest Rzeczpospolita Polska. Ja rozumiem intencje, ale to jest w moim zdaniu przekroczenie kompetencji i radni takich uprawnień legislacyjnych w dziedzinie prawa karnego nie mają - podkreśla prof. Filar.

Podobnego zdania są specjaliści Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego: - Urząd Kontroli Skarbowej, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej i Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny, te wszystkie służby zgadzają się co do jednego: bez zmiany prawa w Polsce jakakolwiek walka z dopalaczami jest nieskuteczna - tłumaczy rzecznik Urzędu Piotr Kurek. - Obawiamy się, że ta walka nie przyniesie efektów - dodaje Kurek.

Prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz nie boi się jednak, że działa niezgodnie z prawem: - No i dobrze, będziemy działali wbrew prawu, jeśli to prawo nie chroni dzieci. Według naszych prawników ta uchwała jest zgodna z prawem. Pewnie obrońcy sprzedawców narkotyków będą podważać tę uchwałę, bo to jest interes, znakomity interes.

Wojewoda kujawsko-pomorski ma 30 dni na to, by stwierdzić, czy uchwała zakazująca sprzedaży dopalaczy, którą podjęli wczoraj bydgoscy radni, jest zgodna z prawem i może wejść w życie.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Prawnicy: Nie ma szans na zakaz dopalaczy. Prezydent: To będziemy działać wbrew prawu 
Zaloguj się
 • venusoid

  Oceniono 2 razy 2

  Co to w ogóle za miasto, ta Bydgoszcz? Budują most Kaczyńskiego, wprowadzają własne ustawy. Może faktycznie utworzą Księstwo Bydgoskie i oddadzą prezydenturę Kaczorowi. Żeby nie płakał ciągle, że nie został wybrany, mimo iż powinien. Będzie tylko prezydentem Bydgoszczy, którą może przemianować na Wolską. To nie to samo co cały kraj, ale zawsze może wypowiedzieć wojnę i podbić sąsiednie województwa, jako te, które "służą Rosji i Niemcom".

 • green-mat-hew

  Oceniono 1 raz 1

  Zamkniemy, przemaglujemy, a nuż się przyzna że palił trawkę, to na 5 latek się wsadzi. Metody iście bandyckie nam pan prezydent proponuje.
  A ja będę powtarzał, zalegalizujmy Marihuanę, zdrowa, nieszkodliwa (w przeciwieństwie do alkoholu) i pożyteczna roślina i używka przy okazji.

 • pixi77

  Oceniono 1 raz 1

  Panie i panowie prokuratorzy,przypominam państwu dobrą-sprawdzoną "staropolską" zasadę: NAJPIERW ZAMYKAMY A PÓŻNIEJ KOMBINUJEMY ZA CO... !

 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 1 raz 1

  Dopalacze są od dawna i nagle ludzie sie trują? Bujda! To walka nielegalnego biznesu narkotykowego z legalnym biznesem. To oczywiste! Państwo za pomoca prawa zmiecie mafii narkotykowej ich legalną konkurencję.

 • venusoid

  Oceniono 1 raz 1

  Oni mają chyba coś z głową. Najwyraźniej inspirują się Prezesem. Prezes prowadzi własną politykę zagraniczną, oni wprowadzają własne ustawy. A z tego artykułu wnioskuję, że prezydent Bydgoszczy to kretyn, który nie powinien znajdować się na tym stanowisku. Otwarcie działa niezgodnie z prawem, tłumacząc to "ochroną dzieci" i dodając, że kto przeciwko niemu, ten jest "obrońcą sprzedawcy narkotyków". Typowa pisowska demagogia. To może Bydgoszcz wprowadzi karę śmierci dla pedofilów, bo też będzie "chroniła dzieci", a ci którzy się sprzeciwią to będą "obrońcy interesów pedofilów".

 • makux15

  0

  jesteśmy krajem dupokracji i POlitycznych nieuków, walka z dopalczemi to temat zastępczy, 2 osoby zmarło ,może ktoś policzy tych co zmarłi po wypiciu alkoholu,proponuje zakazac handlu alkoholem i papierosami, to jest smierc.popatrzcie na holoandię i czechy -jakos nie maja problemu z dopalczami bo mają legalną trawę,państwo zarabia na wszstkim,może na dopalczach za mało.pozdrawiam myślacych

 • kwys.0

  0

  Poza tym, tak samo cieszycie się, że obeszliście zakaz sprzedaży zarówek wolframowych 100W w Unii Europejskiej poprzez napis "nie do użytku domowego", a z dopalaczami już się buntujecie… X-P
  Logika Kalego.

 • kwys.0

  0

  Zalegalizujcie maryśkę, to nie będzie takich gówien w sklepach… Jak się samemu hoduje ganję, to wiadomo, co się pali - nikt nic nie dosypie. W dopalaczach też jest cannabis, jako podstawowy składnik czynny + mnóstwo sztucznego gówna, by całość była legalna. To hipokryzja i gorące głowy starych Polaczków. X-D
  A młodzi się z was tylko śmieją i z tym większą rozkoszą palą te trucizny…

 • jkal

  0

  jeżeli prezydent działa wbrew prawu, to jest to totalitarna dupokracja i ten człek nie POwinien piastować tej funkcji, bo do niej nie dorósł. Chyba, że reprezentuje wolskę TW Wolskiego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX