Seks niepełnosprawnych. Bezradni rodzice i terapeuci

- Myślałam o tym, żeby zoperować syna, aby w ogóle nie miał popędu. Ale nikt takich zabiegów nie przeprowadza, bo to okaleczenie ciała - mówi matka upośledzonego Sławka. W Polsce temat seksualności osób niepełnosprawnych to wciąż tabu. Bezradni są rodzice, opiekunowie i pedagodzy. W całym kraju lekarzy seksuologów jest zalewie ponad stu
Sławek ma 27 lat. Jest upośledzony umysłowo. Potrafi sam zjeść, umyć się, ogolić i ubrać. Czasem, gdy rodzice zwrócą mu uwagę, pozmywa. Lubi się przytulać. Matka zauważyła, że jest inny, gdy miał dziewięć miesięcy. Mało się uśmiechał, nie gaworzył, patrzył w dal. Jedenaście lat później zaczął dojrzewać, a wraz z tym zaczęły dojrzewać problemy.

- Rzucał się na ziemię, nie wiedział, co ma robić, aby rozładować popęd seksualny - opowiada matka Sławka Jadwiga Więcior, wiceprezes łódzkiego Towarzystwa Pomocy Niepełnosprawnym. - Na początku zabawiałam go klockami i zapominał, ale potem już to nie wystarczało - opowiada matka. - Gdy Sławek był młodszy, pani seksuolog chciała mu dać tabletki na obniżenie popędu. Tylko w taki sposób mogła mi pomóc. Myślałam o zoperowaniu syna, aby całkowicie zlikwidować popęd, ale nikt w Polsce takich zabiegów nie przeprowadza, bo to okaleczenie ciała.

Pani Jadwiga musiała radzić sobie sama. - Wymieniałam doświadczenia z innymi rodzicami, zaprzyjaźnionym nauczycielem i pielęgniarką. Szukaliśmy sposobu, aby ulżyć Sławkowi - mówi.

- Syn często bierze jaskrawe ubrania, najczęściej czerwone i w kropki, spogląda wymownie na tatę, widząc w jego oczach aprobatę idzie zaspokoić się do toalety lub swojego pokoju. Robi to samo, co inni, tylko jest upośledzony - tłumaczy mama Sławka. - Nigdy go za to nie biję, a znam i takie przypadki.

Koniec całowania, idziemy malować

Jak mówić o potrzebach seksualnych osób niepełnosprawnych? Jak im pomóc? Często nie wiedzą sami wychowawcy i terapeuci.

- Kiedy ruszyliśmy z warsztatami terapeutycznymi, szybko okazało się, że jesteśmy zupełnie nieprzygotowani, choć każdy z nas ma wykształcenie pedagogiczne - mówi Marcin Krzyżanowski, prezes łódzkiej szkoły dla niepełnosprawnych fundacji "Jaś i Małgosia."- Takie osoby mają bardzo rozbudzone libido, a my nie wiedzieliśmy, jak reagować, gdy się całują lub obściskują. Reagowaliśmy intuicyjnie. Na ogół źle - przyznaje terapeuta.

Wychowawcom ciężko było znaleźć kogoś, kto mógłby im pomóc. Po długich poszukiwaniach, seksuologa gotowego przeprowadzić z nimi szkolenie znaleźli dopiero w Warszawie. - Dzwoniliśmy do różnych poradni, ale nie było specjalistów, którzy zajmują się takim problemem, bo pozornie go przecież nie ma - mówi Tomasz Michałowicz, wiceprezes fundacji Jaś i Małgosia.

Rozmowa z seksuologiem otworzyła wychowawcom oczy. Przestali krzyczeć. - Wzmacnianie bodźców powoduje, że upośledzone dziecko powtarza zachowanie - wyjaśnia Michałowicz. - Jeżeli zrobimy aferę, to zapadnie im to w pamięć. A ponieważ lubią na siebie zwracać uwagę, będą to powtarzać po to, aby wywołać reakcję, która z ich punktu widzenia jest przyjemna. Po szkoleniu wiemy, że trzeba przekierować ich uwagę. Wystarczy krótkie: koniec całowania, idziemy malować.

Tabu

- Problem jest ogólnopolski - przyznaje Aleksandra Robacha, kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego i Patologii Współżycia w Łodzi, wojewódzki konsultant ds. seksuologii. - Znalezienie lekarza seksuologa jest trudne, dlatego, że seksuologii jako specjalności medycznej w systemie po prostu nie ma. Nie ma też - tak jak -kiedyś tylu poradni, do których można było zwyczajnie przyjść i porozmawiać - mówi dr Robacha.

Ale to nie jedyny kłopot. - Dostęp do wiedzy nie jest powszechny. Trzeba poszperać, pochodzić, poczytać, a nie wszyscy to robią. Szkolenia odbywają się rzadko, a przyjeżdża nas garstka - ubolewa seksuolożka.

Powoli zmienia się też mentalność Polaków. - Świat zdrowy nie przyjmuje seksualności osób upośledzonych i nie myśli o tym, że oni także mają prawo do szczęścia. Nie mówiąc im o antykoncepcji zostawiamy ich na lodzie - twierdzi Robacha. - To olbrzymi problem związany ze światopoglądem i religią, która powodują, że rodzice nie akceptują ani antykoncepcji, ani innych ewentualnych rozwiązań - mówi Tomasz Michałowicz i przywołuje historię jednej z podopiecznych fundacji Jaś i Małgosia.

"Antykoncepcja? A mój światopogląd"

- Kiedy dziewczyna zakochała się, porozmawiałem z jej matką. Przyznała, że córka odwiedza swojego chłopaka. Wtedy delikatnie zasugerowałem antykoncepcję. Odpowiedziała mi tak: "Może pan pomyśli, że jestem głupia, ale mój światopogląd mi na to nie pozwala". Za jakiś czas 30-letnia podopieczna fundacji zaszła w ciążę, rodzice - jakby ze wstydu - zabrali ją ze szkoły.

- Kilka razy w miesiącu zdarza się, że opiekun prosi o pigułki antykoncepcyjne dla podopiecznego, ale częściej oczekują, że przepiszemy im tabletki na wyciszenie popędu seksualnego, tak jakby miały one wyłączyć problem - mówi Robacha. - Proponujemy je tylko dorosłym i tylko w niektórych przypadkach, gdy pacjent ma silny popęd, a ze względu na upośledzenie trudno do niego dotrzeć.

- System kształcenia nauczycieli i pedagogów w ogóle nie podejmuje tego tematu, dlatego najpierw trzeba zmienić mentalność i wprowadzić zajęcia z seksuologii na studia - proponuje seksuolożka.

Partnerstwo zastępcze

Holandii powstała instytucja kobiet, które świadczą chorym i sparaliżowanym usługi seksualne. Pieniądze na to idą z budżetu państwa. Podobnego rozwiązania szuka się w Szwajcarii. Jedna z tamtejszych organizacji werbuje ludzi, którzy zgodzą się za pieniądze uprawiać seks z niepełnosprawnymi.

- Oglądałam z mężem o tym program w telewizji, chcielibyśmy, aby było to możliwe w naszym kraju - mówi pani Jadwiga. - Sławek miałby się do kogo przytulić. - Wyobraża sobie pani taką działalność w Polsce? - pyta dr Aleksandra Robacha. - Czym by ona była w naszej polskiej społecznej mentalności? Sankcjonowaną prostytucją?

Reportażu "Seks niepełno(s)prawnych" słuchaj dzisiaj w programach Ewy Wanat "Kochaj się długo i zdrowo" o godz. 22.00  

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (60)
Seks niepełnosprawnych. Bezradni rodzice i terapeuci
Zaloguj się
 • frajtak

  Oceniono 22 razy 20

  @ dzwwwwww... slusznie piszesz o biciu za onanizm... W domach opieki dla dzieci i mlodziezy niepelnosprawnej, prowadzonych przez siostry zakonne czy zakonnikow, zdarza sie, ze "akcje" masturbacyjne podopiecznych sa tępione opowiesciami o "grzechu", co tylko straszy tych ludzi i ociera z godności. Niepelnosprawni umyslowo sa po prostu naturalni w swoich zachowaniach. I tyle.

 • dzwwww

  Oceniono 17 razy 15

  Ciekawa byłam kiedy ten problem wypłynie.... u nas w kraju mała szansa na jakieś rozsądne rozwiązanie... niestety tutaj seks i w 21 wieku jest tabu. Nie wiem czy większość społeczeństwa była bita w wieku pokwitania za onanizm czy co.. fakt jest faktem mają jakiś wielki konflikt wewnętrzny związany z seksem ..patrz post powyżej...

  PS: @fudalejw.1 Homoseksualizm występuje również u zwierząt, ciekawe nie? Jest całkiem powszechny zresztą. Wiec jeżeli wasz bóg rzekomo stworzył to wszytko, to się go zapytajcie czemu tak chętnie homoseksualizm rozdaje naokoło :>

 • snurfik

  Oceniono 24 razy 14

  Kazdy czlowiek ma prawo do zaspokojenia potrzeb seksualnych. To lezy w naturze ludzkiej i zaden ksiadz nie bedzie smedzil o "grzechu". Holandia (wspomniana przez ts-z) to najlepszy przyklad. Tam panstwo dotuje legalne zwiazki prostytutek. Maja placona przez panstwo normalna stawke za "zajecie sie" niepelnosprawnym klientem.
  To wymaga nie tylko rewolucji moralnej w Polsce, musialby sie zmienic rowniez swiatopoglad. Ale z tak silnym wplywem kosciola na zycie publiczne - uwazam to za niemozliwe.
  Szkoda - ci ludzie, poszkodowani przez los, powinni miec do tego prawa, zgodnie z zasada rownosci wszystkich obywateli.

 • morthing

  Oceniono 18 razy 12

  Nasza kultura seksualna leży i kwiczy. Po prostu nie ma czegoś takiego. Skoro nie umiemy nawet rozmawiać o legalizacji agencji, by Państwo mogło czerpać z tego (bez obrzydzenia) należny temu procederowi dochód, to co dopiero mówić o sponsorowaniu prostytucji dla niepełnosprawnych!
  To jest dobry wyznacznik tego, jak daleko brakuje nam do zachodu. No cóż, my mamy Kościół i wydaje się nam, że bliżej mamy do zbawienia. Ale czy na pewno?

 • miroslawa_potrzeba

  Oceniono 11 razy 9

  Toc rece opadaja, XXI w. srodek europy, brak antykoncepcji i ludzie ciezko uposledzeni robia sobie dzieci!
  Dziki kraj!

 • ts-z

  Oceniono 18 razy 8

  Polska powinna brać przykład z Holandii dbanie o istoty ludzkie i ich pragnienia są tam priorytetem
  działania państwa. I tak powinno być w cywilizowanych krajach.

 • elinus

  Oceniono 7 razy 7

  A ja się nawet dalej zastanawiam, co z tą ciążą niepełnosprawnej: gdzie była następnie prowadzona, jak przebiegała, no i co z dzieckiem (zdrowie, sprawy prawno-opiekuńcze), czy i jakie ewentualnie leczenie zastosowano. Jednym słowem w tym temacie mozna pisać i zastanawiać się na wiele sposobó, jestem pewien, że jako państwo i społeczeństwo z żadnym z tych aspektów sobie nie radzimy, ale cieszy juz podejmowanie takich tematów przez dziennikarzy.

 • moncik_84

  Oceniono 9 razy 7

  ludzie! czego wy się spodziewacie? mamy kraj, w którym większości społeczeństwa ciężko zaakceptować homoseksualizm (o którym przecież tak głośno i który istnieje od czasów starożytnych ) a co dopiero seks osób upośledzonych... kolejny raz potwierdza się, że Polska to nie jest kraj dla młodych ludzi. Starzy ze swoimi zaściankowymi poglądami i brakiem oczytania w temacie, tłamszą wszystko i wszystkich myslących lub zachowujących się inaczej. świat się zmienia, powinniśmy iść do przodu a nie się cofać! tylko jak to zrobić skoro nawet antykoncepcja osób tzw.normalnych to wciaż temat tabu na zajęciach do życia w rodzinie

 • halgac

  Oceniono 9 razy 7

  Sprawa tak trudna jak i poważna. Problem jeszcze długo nie zostanie rozwiązany.
  Rodzice i opiekunowie jak zwykle sami muszą poradzić sobie z tym problem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX